Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 10:49:29
Advert
 
Advert
Yücel Alpay DEMİR

Belki, bari, inşallah…

Ülkemizin ve neslimizin geleceğine dair endişeleriniz varsa inşallah beni anlayabilirsiniz!

Yok! endişeniz yoksa, biz her türlü yolumuzu buluruz! Dayarız sırtımızı birilerine geçinir gideriz, ömür dediğin nedir ki diyorsanız bunları okuyarak zaman kaybetmeyin.

Sizinle bu yazımda, adı milli eğitim olan ama bir türlü millileştiremediğimiz, sabitleyemediğimiz eğitim sistemimiz hakkında ki düşüncelerimi paylaşacağım.

Müsaadelerinizle size cevabı kolay birkaç soru sorayım.

Okullarımızda uygulanan yeni sınav sistemisize güven veriyor mu?

Sınava girecek çocuklara güven veriyor mu?

Bir önceki sınav sistemi olan TEOG’un sadece 3 yıl kalıcı olduğunu SBS isimli sınav sisteminden vazgeçilerek yerine bir umut olarak geldiği ve neden vazgeçildiğini biliyor musunuz?

Peki TEOG ve SBS den önce OKS ve LGS sınavları olduğunu hatırlıyor musunuz?

TEOG varken 120 soruda 10 yanlış yapanın giremediği Anadolu lisesine, yeni sistemde okulun yakınında oturan belkide120 soruda 30 yanlış yapan bir evladımızın gidebileceğini, muhitinde çok iyi okul olmadığı için fen lisesi sınavına giren binlerce üstün başarılı aday arasından birkaç soru ile sıyrılamadığı için seviyesinin çok altında ki liselere gitme ihtimali olan evlatlarımızın olacağını biliyor musunuz?

Ekonomik durumu iyi olanların çocukları için iyi okulların yakınına taşınmak için ev veya adres değiştirmeye başladığını biliyormusunuz?

Bu değişikliklerin hepsi aşağı yukarı son 15 yılda oldu, bence hepsini hatırlıyor olmanız lazım!

Son 15 yılda kaç iktidar değiştirdik biliyor musunuz?

İktidarımız hiç değişmedi ise! Kaç milli eğitim bakanı değiştirdiğimizi biliyor musunuz?

Söyleyeyim “6” altı “VI”

15 bölü 6 kaç yapar? 2.5 yapar yani yazı ile her iki buçuk yılda bir milli eğitim bakanımız değişmiş?

İnanın bu hızla milli eğitimde il müdürü şube müdürü bile değişmiyordur?

Peki sizce 15 yılda kaç maliye bakanı değişmiş?

Söyleyeyim “2” iki

Her bakan değişince yöntem değiştiği gibi yüzlerce yönerge ile içerik te değişiyor, Milli eğitim bakanının uzun süreli “kalıcı” olması hükümetin uzun süreli olması kadar, Maliye Bakanı kadar önemli değil mi?

         Gelişmiş ülkelerde eğitim hayatının tamamında Değerler eğitimi en önemli konudur, peki bizde değerler eğitimi zorunlu ders mi?

         Milli, manevi ve insani değerleri eksik olan birinin mesleki bilgisi mükemmel olsa ne olur?

         Ne olduğuna, televizyon ve radyolardaki ana haber bültenlerinde ve gazetelerin birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü sayfalarında şahit oluyoruz!

         Her şeyi geçtim size eğitim adına en üzüldüğüm şeylerden birini daha söyleyeyim! Hukuk fakültelerinde “İslam Hukuku” dersinin zorunlu ders olmadığını biliyor musunuz?

         Uzmanlaşmak isteyen pek çok hukukçunun düzen ve sistem gereği haklı olarak boşanma hukuku, vergi hukuku, imar hukuku, medya ve iletişim hukuku, siyaset hukuku ve ceza hukuku gibi hukukçuya en çok iş getirecek alanlarda uzmanlaşmak istediğini, pek çok üniversite de İslam Hukuku dersinin seçmeli dersler arasında dahi olmadığını biliyor musunuz?

Demem o ki, Milli Eğitim meselemiz iktidar muhalefet ayırt etmeden hepimizin ortak meselesidir.

Hem Türk milletinin hem de İslam ümmetinin geleceğini ilgilendiren bu önemli konuda siyasi çıkar ve parti menfaati gözetmeden bir araya gelinse “kafa kafaya verilse” içinde adaletli “ölçme ve değerlendirme sistemlerinin” olacağı değişmeyecek değişmesi teklif dahi edilemeyecek yeni bir milli eğitim sistemi oluşturulsa ne güzel olur.

“Belki, bari, inşallah”

Selam ve dua ile…

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yücel Alpay DEMİR yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA