Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 07:07:15
Advert
 
Advert
Yücel Alpay DEMİR

Cennet mi büyük cehennem mi ?

RIZKIMI veren Hüda’dır kula minnet eylemem, demiş  “Kul Nesimi”

Ben de Kul Nesimi’nin bu söylediklerinden ne anlamalıyım kendime nasıl pay çıkartmalıyım diye kendi yaşantımdan örneklemelerle biraz kafa yordum!

Mesela, görevimde yükselmek istiyorsam!

Bana düşen gayret ve çabayı göstermeli, hedeflediğim o göreve layık olabilmek için gereken vasıflara sahip olabilme adına gayret etmeliyim!

Gerisi Allah’ın takdiridir.

Sırf istediğim olsun diye sendika değiştirmemeliyim, amirimin önünde el ovuşturmamalıyım, beni o göreve atayacak kişi veya kişilerin hoşuna gitsin diye saç sakal ve kıyafet tarzımı, dinlediğim müziği, tuttuğum takımı, oy verdiğim partiyi değiştirmemeliyim, ibadet yaptığımı göstermeye çalışmamalı, duymak istediği şeyleri inanmasam bile söylememeli, o işi asıl hak edenin hakkını yememeliyim. ve kula minnet eylememeliyim!

Mesela esnafım ve ihale almak istiyorum!

İhale için gereken şartları sağlamalı kaliteli ürünü en uygun fiyata vermeye çalışmalıyım.

Gerisi Allah’ın takdiridir.

İhalenin kime verileceğine karar verecek kişinin gittiği camiye onunla aynı zamanda gidip görebileceği yerde saf tutmamalı, o ‘ sağa selam verince sırf beni görsün diye sola selam verip yüzsüzlük yapmamalıyım veya face'deki dandik beş para etmez bir resmine İbrahim Çallı tablosuymuş gibi övgüler dizmemeliyim, o işi asıl hak edenin hakkını yememeliyim.

Yani kula minnet eylememeliyim.

Mesela, diyelim ki gazeteciyim!

Gazetemin varlığını daha iyi idame ettirebilmek için reklama ve gazetemin satın alınmasına ihtiyacım var. O halde, habere en hızlı ulaşmaya objektif ve tarafsız bir gözle yazmaya doğru ve tarafsız haberin adresi olmaya çalışmalıyım.

Bu yazının ucu kime dokunur, azcık sağını solunu büksem kimin hoşuna gider, bu haber yüzünden reklamdan olur muyum, manşetlik haber ama 3. sayfadan minicik bir boyutta versek bizim için daha mı hayırlı olur veya filanca başkanı biraz parlatsam övsem yağlı bir danışmanlık kapar mıyım, durduk yere işimden gücümden olmayayım diye düşünmemeliyim.

Sonra da utanıp sıkılmadan ben dindarım dememeliyim!

Çünkü bana lazım olan, sadece Allah'ın rızasıdır.

Ben doğru olmalıyım, dürüst olmalıyım, olduğum gibi kabul görmeli ne diliyorsam Allah’tan dilemeliyim.

Beklentim olan kişinin beklentilerine göre fikir ve şekil değiştirmemeliyim.

Sadece Allah’tan beklemeli onun istediği fikire ve yaşantıya sahip olmalıyım.

Galiba kula ninnet eyleme derken bunları kast ediyor “Kul Nesimi”

Benim cesaret edip yazamadığım, siyasileri, patronları , yerel idarecileri , yakın akraba ve arkadaşlarınızın uygulamalarını düşünerek örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Ben de kendi adıma yalnız kalınca diyorum ki, rızkım belliyse, nafile çaba ve gayretim sadece malımı ve mülkümü arttıracak ise, kaypaklık yapmaya, hak hukuk çiğnemeye, onursuz ve omurgasız yaşamaya ebedi hayatı riske atmaya değer mi?

Eğer rızkımızı kulun rızasına bağlarsak, Allah’tan değil kul’dan korkarsak, Allah’a inanıyoruz ama güvenmiyoruz sonucu çıkmaz mı ?

Allah’ın ayetlerindeki taahhütlerine ve öğütlerine rağmen birbirine güvenmeyen, bireyselliğin ve bencilliğin öne çıktığı beldelere İslam beldesi denir mi ?

Ben aslında bu yazıya başlarken dünyadaki 1.5 milyar müslümanın yaşantısını ve uygulamalarını baz alarak bu insanların çoğu cennetin en güzel yerine mi gider, yoksa cehennemin dibine mi gider, hal böyleyken yüz ölçümü olarak cennet mi büyüktür cehennem mi diye bir beyin esintisi yapacaktım ama olmadı, konu buralara kadar geldi. Hakkınızı helal edin.

Ben yine aklıma takılanları sorguladım, varın doğrusunu siz düşünün.

Selam ve dua ile…

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yücel Alpay DEMİR yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA