Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 10:53:33
Advert
 
Advert
Yücel Alpay DEMİR

Adını sen koy!

Yazımın başlığı için ayrılan kelime sayısı müsaade etse idi gönlümden geçen başlık! “Anlayana birkaç kelam saz gelir,  Anlamayana Hoca Ahmet Yesevi az gelir” şeklinde olacaktı.

Anlamak için okuyan herkes! Zaten bu mesajı fark edeceğinden,  yazımın başlığını; merhum düşünür ve fikir insanı Müslüm Gürses’in bir şarkısının isminin den faydalanarak sizin tercihinize bıraktım.

Yazımın sonunda sizlerle, bir hikmet paylaşacağım ama! Önce müsaadenizle bu hikmet’i neden konu ettiğimi özetleyeyim.

Türk milleti olarak İslam’ı ve Allah’ın emirlerine uygun yaşadığımız en iyi dönem İmam Maturidi’yi ve Hoca Ahmet Yesevi’yi anladığımız, anlamaya gayret ettiğimiz, 900 ile 1500 yılları arasında yaşadığımız dönemdi.

Müslümanlar olarak,  İslam Ahlakı ve İslam felsefesiyle alakasız bir hayat yaşamamızın,  nefsimize yenik düşmemizin ve bu yaşadıklarımızı da İslami bir hayat zannetmemizin, yani yaşadığımız “yarı karanlık yılların” nedeni,  bu iki Alimin öğretilerinden ve çizgisinden uzaklaşmamız olsa gerek.

Son okuduğum ve bir haftadır aklımdan çıkmayan Türk İslam Alimi Hoca Ahmet Yesevi’nin hikmet’ini sizlerle paylaşıp,  sizlerinde düşünmenizi sorgulamanızı ve ve inşallah faydalanmanızı diliyorum.

İnşallah bu yazdıklarımı,Dindar bir hayat yaşadığını zannedenler! ve onları beklentilerinin merkezine koyup,  yörüngelerinde yaşayanlar kendilerinden olmayanlara hiçbir şeyi hak görmeyenler de okur ve düşünürler!

Ben kendi adıma 3. okuyuşumdan sonra bir şeyler anlamaya ve irkilmeye başladım! Umarım sizlerde bir kez düz yazı gibi okuyup geçiştirmez! Üzerinde düşünürsünüz.

 

Aşık kişiler! Geceleri yatmasa iyidir, dert ve elem gelse! feryad etmese iyidir

Başını yarıp kana boyayıp eylese sitemler, vurdu bana diye zalime söz katmasa iyidir

 

Derviş olarak halk içinde tespih çevirip,  Sufi olarak aleme özünü satmasa iyidir

Geçen sufiler halk gözünden! Yürümeyip kaçtı, Hakk'ı dileyen! halk içinde yürümese iyidir

 

Her yerde Allah hazır ve nazır eyletirler,  Boş yere oturup Hakk'ı uzak etmese iyidir.

Sufi olarak saf ol!ey Allah'ın kulu!  Sufi olup yalanı seçmese iyidir

 

Allah dese! Ama eylese gizli sayısız bid’at! Öyle sufiler oruç tutmasa,  namaz kılmasa iyidir!

Her kimi öz yolunda eyleyince tutkun,  Sevgilinin divanesine ayıp etmese iyidir

 

Hakk’ı tanıyanlar özgeleri asla tanımazlar, Allah demeyen olsa! Onun ölmesi iyidir

Sufi olasın hay-u heves eyleme asla, nefsi için kula kul olmasa iyidir.

 

Rezzak dedin verdi sana rızık ve nasip, Şeytan sözüne kul kulak asmasa iyidir

Hakk'tan işitip söyledi bunu Miskin Ahmed, Gerçek bağlısının sinesinden gitmese iyidir.

 

 

         Yani mealen hoca Ahmet diyor ki!dilin Allah diyorsa amelindedüzgün olsun!,  hak hukuk bil!,  nefsin için kula kulluk etme,  her işinde Allah’ın adını zikredip! Şeytanın memnun olacağı hayatı yaşama. Dini dünyalık işlerine alet eden kötü insanların dinimizi diline dolayıp her haltı yiyenlerin “desinler için” yaptığı göstermelik ibadetler! islam felsefesine anlayışına sahip gerçek müminlere zarar veriyor,  “öyle insanlar” oruç tutmasa namaz kılmasa daha iyidir diyor.

 

         Yani mealen hoca Ahmet diyor ki; Allah’ın emirlerini bilip de yapmamak,  okuduğu halde yapmamak,  duyduğu halde yapmamak,  diliyle söylediği halde yapmamak, yapın diye tavsiye edip ama kendi yapmamak ve ısrarla yapmamak çok büyük günah olsa gerek.

 

         Bu vesile ile kalbinin çirkinliği yüzüne ve diline vuran “sözde” eğitimci Selami Yalçın’ı kınadığımın ayıpladığımın onunla aynı uyruktan ve aynı inançtan olmaktan hiç hoşnut olmadığımın bilinmesini isterim,  Allah ıslah etsin.

 

Selam ve dua ile.

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yücel Alpay DEMİR yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA