Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 06:56:09
Advert
 
Advert

Kendini müteahhit mi zannediyorsun..!

İlimizde son beş yılda inşaat firmaları hızla yükselişe geçti.  Şehir dışından gelen firmalar çoğaldı. Tabi bu işe heves eden bakkal, kasap, kuyumcu, vs. gibi meslek dallarından inşaat sektörüne geçenler var.

Eskiden insanlar bizlere gelirdi, arsamızı satar mısınız diye veya müşteri bulur musunuz diye yardım isterdi. Biz de çeşitli araştırmalar, çalışmalar yaparak elimizden geleni ortaya koyardık. Şimdi böyle olmuyor. Önüne gelen müteahhit olmuş dilenci gibi kapı , kapı geziyor arsanıza bina yapayım mı diye soruyor.  Ben müşteri olsam kapıma gelen insanı müteahhit gözüyle görmem. Böylesi bir firmaya arsamı güvenip vermem, veremem.

Gecen hafta şehir dışından bir müşterim aradı. Hakan annemim arsası var ilgilenir misin diye. Tabi sonuçta bizim işimiz. Arsanın bulunduğu yerde teyzenin evi de var. Teyze ye oğlunun gönderdiğini ve ona bu konuda yardımcı olacağımızı söyledim. Ne göreyim teyzenin elinde en az 25 tane kartvizit var, kapıya gelen ben müteahhidim deyip bırakmış kartını. Amma velakin gelenlerin hepsi ayrı telden çalıyormuş. Teyzemizin kafası iyice karışmış. Ne yapacağını bilmiyor. Gereken desteği ekibimiz verdi.

Yazık insanları kandırmanıza gerek yok. Bu fani dünyada desem de,  gözünü para hırsı bürümüş insanlara anlatamazsınız.

Bu işi hakkıyla yapan müteahhitlerimiz de var tabiiki, sözüm onlara değil, ancak bu kapı kapı dolanan iş bilmezlerin onları lekelemeye hakları yok. Bizim mesleğimizde olduğu gibi her mesleğin içinde çantacısı, ayakçısı var maalesef. Bu tiplerin yüzünden İnsanlar sektörlerimize artık güvenemiyor.

Biz Emlakçılar olarak da güvenemediğimiz müteahhit zannettiğimiz o kadar çantacı var ki sizlere bunların bazılarından bahsetmek istiyorum.

Kat karşılığı arsa bulan. Sonrada iki bina yapıp kendini müteahhit zanneden kişi. Derince ilçemizden.

Bir meslektaşımızla beraber kat karşılığı arsa verdik kendisine meslektaşım 10 numara müteahhit olduğunu söyledi. Bizde müşterilerimize anlattık. Evet ilçede daha önce birkaç bina yapmış. Son zamanlarda aman arsalar kaçmasın diye her gördüğü ile kat karşılığı sözleşme yapmış. Görende 1500 tane çalışanı falan var zanneder. Güvendiğimiz ve müteahhit zannettiğimiz bu şahıs bizim hizmet bedelini dahil ödeyemedi. Aramızda sözleşme yaptık. Tabi biz hala güveniyoruz. Bizden sonra tüm hissedarların evine giderek öyle güven vermiş ki yapılan kat karşılığı sözleşmede ne süre var ne ceza. Sonuç ne olmuş diyeceksiniz. Bizim hizmet bedelimizi ödemediği gibi sözleşme gereği bizim satacağımız daireleri de satıp bitirmiş.

Başka bir konu: Müşterilerle yapılan kat karşılı sözleşmesi iki sene olmuş bir binanın sadece kabası yapılmıştır. Arayanların telefonlarına cevap vermeye tenezzül bile etmiyor.. Hala pişkin pişkin derince de geziyor.

İhtarlarımız çekilmiş olup önümüzdeki hafta avukatlarımız hukuku süreci başlayacaktır.  Elimizdeki evraklarla beraber tüm basında ifşa edeceğimi ve bir daha kimseyle alay edemeyeceğini bildirmek istedim.

Dedim ya Herkes kendini müteahhit zannetmesin. Bu işi hakkıyla yapanların da mesleki açıdan ismine leke sürmesin. Bu sadece bir örnek daha neler var neler.

Tüysüzler mahallesinde projesini zamanında teslim etmeyenler mi?  Emlakçılara yüksek fiyat söyleyip kendileri çok düşük rakamlara düşüp bizleri aldatanlar mı?

Sabır edin ve hepsinin evraklarını, sözleşmelerini bana ulaştırın, sırayla bu konuları işleyeceğiz. Kimse bizi ve mesleğimizi küçük düşüremez.

Değerli  Kocaelililer, inanın emlakçıya %3 komisyondan kaçalım derken %30 zarar ediyorsunuz. Ruhunuz bile duymuyor. Kendini müteahhit zannedenlere aldanmayın. Kandırılmayın. Muhakkak  gayrimenkul danışmanlarından destek alın. Benden söylemesi. Hiç yoktan yarın gideceğiniz arayacağınız bir kapınız olur.

Geçen haftaki yazımla ilgili alınanlar olmuş. Çok sevindim. Demek ki yarası olan gocunmuş. Bazı arkadaşlarımızın ayağına basmışım. Amma velakin benim sevdiğim, saygı duyduğum müdürlerim, tapu çalışanları, memur arkadaşım var ki onlar nedense üstüne alınmadı. Çünkü ben belgelerle konuşurum. Kendileriyle davalık olduğumuz insanlar beni aramak yerine daha yukarıları arayarak ağlamış, sızlamışlar.

Şimdi yukarılara beni kim şikayet ettiyse onlara soruyorum. Kovmasını biliyordunuz ya şimdi ne oldu da ağlanıyorsunuz? Ben sizleri yazdığımda şikayet etseydiniz de kamera kayıtları incelenseydi bakalım. 17:30 da kapanan tapu dairesinden memurlar nasıl 17:05 de çıkıyor.  Diğer Saygı değer müdürlerimde izleseydi.

Emlakçı müşterinin yanında olunca vatandaş baskı altında kalıyor demesini biliyordunuz. Müşterilerimizin yanında küçük düşürdüğünüzü rencide ettiğinizi anlattınız mı? Onları da ben anlatacağım bilginiz olsun.

Değerli Tapu kadastro çalışanlarımız, müdürlerimiz, genel müdürlerimiz ve daire başkanlarımız, benim lafım sözüm yerini bulmuştur. Bunları bana yaşatanlarla ilgili hukuki süreçlerim devam ediyor. Her çalışan, her iş yapan elbette cezayı da mükâfatı da kendisi hak eder.  

Bilmeden kalbini kırdıklarımdan özür dilerim. Benim her yazımın ispatı vardır.

Kalın sağlıcakla….

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA