Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 19.10.2018 SAAT 02:01:12
Advert
Yücel Alpay DEMİR

Cami İmamı istemiyorum!

         Türk ocağı sohbetinde dinlediğim Temel İslam Bilimleri ve Tevsir Profösörü Ali Rıza Gül “ İslam Ahlakı ile yetişen nesillerin olduğu ülkelerde hukukçuya pek iş düşmez” demişti!

         Adliyelerde süren davaları,  hukukçuların aşırı iş yoğunluğunu,  cezaevlerinin doluluk oranını ve ana haber bültenlerinden eksik olmayan çeşit çeşit işlenmiş yüz kızartıcı suçlarıişleyenleri düşününce“Ahlak kan gibidir bozulursa tüm vücut iflas eder” sözünün ne kadar doğru olduğunu anladım.

Bu açıdan bakınca da ülkemizin, İslam Ahlakı açısından ne durumda olduğunuüzülerek idrak ettim.

         Madem sorunu biliyoruz! Çözümü içinde bir şeyler düşünmeli ve uygulamaya başlamalıyız.

         Toplumda en çok sözü geçen öğütleri dinlenebilecek insanların başında,cami imam hatipleri geldiğine göre bu sorunun çözümünde de en büyük görev onlara düşmeli.

Caminin dışına çıkacak,  görevi namaz kıldırmak ve caminin fiziki sorunlarıyla meşgul olmanın dışına taşacak,“siyasetten ve Ticaretten Allah rızası için uzak duracak!” inisiyatif kullanacak mahalle gençliğine ve mahalle sorunlarına yönelecek,  camiyi özendirecek,  gençlere örnek olacak,  hutbelerinde Adaletten merhametten hoşgörüden doğruluktan dürüstlükten kul hakkından komşu hakkından yaşamın felsefesinden ve sosyal sorunlardan  “herkesin anlayacağı dilde” bahsedecek Mahalle İmamları yetiştirilmeli.

Vaktini cami koruma derneğine değil gençlere harcamalı.

Amacı kuran kursuna gelen çocuklara Kuran’ı hızlıca ezberletmek değil,  Kuran’ın felsefesini özümsetmek yaşantılarını peygamberin öğütleri üzerine inşa etmek olmalı!

Sadece geçmişi değil geleceğe dair öğretileri anlatmalı“dürüst ol,  dosdoğru ol,  adil davran,  merhametli ol,  iyilik yap,  öfkeni kontrol et,  aşırılıklardan sakın, kadın erkeğe yüce Allah’ın emanetidir emanete hıyanet etme, iradeni kimseye teslim etme” demeli,  hayatın her alanına dokunabilmeli.

Bu felsefeye ve inanca sahip Mahalle İmamları yetiştirilebilirse bireysel suçlarda toplumsal sorunlarda gözle görülür azalma ve iyileşme olacağı kanaatindeyim.

Bu ihtiyaca cevap verecek bireyler yetiştirmek için İmam hatip liselerinde ve ilahiyat fakültelerinde milli seferberlik ilan edilmeli, Diyanet İşleri çalışanları ve yetkilileri üzerlerindeki vebal vesorumluluğun farkına varmalı, toplumsal sorunlarla mücadele edecek mürşitler yetiştirerek Akli İslam,  kalbi İslam ve Salih amel bilincine sahip okuyan araştıran bilimi ve teknolojiyi önemseyen, nesiller yetiştirilmeli.

Yoksa!okuduğu – ezberlediği dua ve ayetlerin çok büyük bölümünde yüce Allah’ın mealen ne buyurduğunu bilmeyen anne-babalara,Kuran-ı Kerimyerine!kişiye sadakati ve teslimiyeti tavsiye eden,  gün geçtikçe büyüyerek hiyerarşik yapılara dönüşen çoğunlukla devletimiz tarafından kontrol edilemeyen halkımızın saflığını ve samimiyetini kullanan sözde bazı tarikatlara,  cemaatlere geniş alanlar açılmaya devam eder.

Hele hele televizyonlarda kolay yoldan para kazanılabileceğini vurgulayan,  bireysel yaşamı,  kabadayılığı, sıra dışılığı,  tahammülsüz ve atarlı gençliği özendiren gayri ahlaki dizilere kalırsak! Türk ve İslam ülkelerinin gözbebeği olan ülkemizin geleceği olan genç neslimizin hali hiç de iç açıcı değil,  bize ivedilikle caminin dışına taşacak mahallesine hakim, hutbelerinde mahalli sorunlardan, komşusunun derdinden bahsedecek İmamlar lazım.

Hemen birden olmayabilir,  bu kadrolar kolay yetişmeyebilir,  uzun soluklu sabır gerekebilir, diyanet işlerinin şimdiki yapısı şuan buna müsait olmayabilir, ama bireyi düzeltmeden, dinimizi anne babadan gelen alışkanlık ve siyasetin aracı olmaktan kurtarılıp ihtiyaç olduğu hissettirmeden, düzlüğe çıkamayız.

Yaşantısı, uygulamaları,  yönettim anlayışı İslam ahlakı ile uyuşmayan ama dindarmış imajı vererek toplumda kabul görmeye çalışan insanların sayısı arttıkça! İnançlıymış gibi gözükmek fayda sağladıkça,  diyanet işleri bütçesini gönülleri imar etmek yerine, genç nesillere habilite etmek yerine yeni camiler yapmaya, var olanları imar etmeye veya kurumunun lüks ihtiyaçları için harcamaya devam ettikçe,  kuruma olan güven azalmaya devam edecek!

Ve işimiz her geçen gün daha da zorlaşacak! Benden söylemesi.

Selam ve dua ile.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yücel Alpay DEMİR yazıları
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5682 TL 5.5459 TL
Euro
EURO
6.4111 TL 6.3855 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA