Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 10:49:13
Advert
 
Advert
Yücel Alpay DEMİR

Utanmadıktan sonra,  dilediğini yap!

Peygamber efendimiz bir Hadis-i Şerifinde böyle buyuruyor,  Utanmadıktan sonra dilediğini yap!

Bu sözü; Kuran ile ıslah olmayanlara,  Kuran’a rağmen nefsinin emirlerinden vazgeçmeyenlere söylediği apaçık.

Ortalama değer yargılarına sahip bir insanda en azından utanma duygusu olmalı,  kimse onun hatalarını söyleyip kabul ettiremese gücü yetmese bile,  kişi en azından yalnız kaldığında sorumluluklarının,  vazifesinin ve hatalarının muhasebesini yapıp kendi kendinden utanmalı?

Örneğin günah olduğu için alkol kullanmadığını söyleyen biri,  yalan’da söylememeli!

Ticaretine hile katmamalı,  iftira atmamalı,  dedikodu yapmamalı,  görevini kötüye kullanmamalı,  mesleğini çıkarlarına alet etmemeli,  yönetirken paylaştırırken iş bölümü yaparken ADALETLİ OLMALI, bunları yapanlara çıkarları için sessiz kalmamalı,  avane olmamalı !

Etik değerleri olan ilkeli biri olmalı,  kazanmak için her yolu mubah görmemeli.

Çünkü yüce Allah bunların hepsini emrediyor.

Domuz eti yeme ama! Kendi memleketinden,  kendi cemaatinden,  kendi tarikatinden,  kendi partinden olanı,  olmayandan üstün tut “kayır” demiyor.

Hayatın her anında çıkarların için Allah’ın kelamından bahset ama hiç ölmeyecekmiş gibi yaşa demiyor !

Çocuğuna Kuran-ı Kerimde geçen isimlerden güzel bir isim bul,  İbrahim de,  İsmail de,  Mikail de,  İsrafil de,  sonra bırak hayatın akışına, bencil çıkarcı materyalist birisi olsun demiyor.

Güzel isim koy,  anlamlı isim koy,  ama güzel ahlaklı evlatlar yetiştir diyor.

Peygamber efendimiz İslam güzel ahlaktır diyor!

Emin olunmayan,  güvenilir,  adaletli,  hoş görülü olmayan insan güzel ahlaklı olabilir mi ?

Adaletli,  hoşgörülü,  merhametli ve güzel ahlaklı olmayan,  mümin olabilir mi!

Müslüman olmayan ülkelerMüslümanlardan daha fazla okur iken,  üretir iken,  adaletli yönetişim ve paylaşım sistemleri üzerinde çalışır iken,  bizi yalnızlaştırıp birbirimize düşürmek için her şeyi yaparken,  Müslümanların birbirine düşmesi onların planlarına alet olması,  birbirini silahlı veya siyasi metotlarla yok etmeye çalışması,  edemiyorsa yok sayması,  süregelen adaletsizliği bir sonraki nesle aktaracak kadar nefret duyması yakışır mı?

Ecdadımız ile övündüğümüz gibi bizden sonraki nesillerinde bizimle övünecek mi sizce!

Ülkemizden bahsederken yüzde 99’u Müslüman olan bir ülke diye tarif ederiz,  yukarıdaki kriterlere göre sizce!

Türkiye nüfusunun yüzde kaçı Müslüman.

Siyasetçilerimizin yüzde kaçı Müslüman?

İç karışıklıklar sonucu güçsüz düşen,  birbirine kin duyan Suriye,  Irak,  Mısır gibi pek çok “Müslüman” ülkeningeçmişteki şaşalı yıllarını ve bu günkü vaziyetlerini görüp ders almalıyız.

İhtilalci Kenan Evren’i düşünün!

Bir dönem çıkarcı yardakçı herkesin yanında put gibi nefes almadan durduğu buyruk beklediği Kenan’ı bu gün rahmetle anan kaç kişi var?

Birde suçsuz yere asılan Mustafa Pehlivanoğlu’nu düşünün halen daha ardından edilen duaları,  sizce kim zararda kim karda!

Temsil ettiği mevkilerin ve ekonomik gücün büyüsüne kapılıp,  sonsuza dek süreceğini,  vazgeçilmez olduğunu düşünüp etrafındaki kendinden razı bir avuç avane ile tiyatral hayat yaşayanlara da her fırsatta “en azından” şu hadis-i şerif’i hatırlatmalıyız.

Utanmadıktan sonra dilediğini yap!

Selam ve dua ile.

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yücel Alpay DEMİR yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA