Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 22.03.2019 SAAT 03:44:36
Advert
 
Advert Advert Advert Advert
Yücel Alpay DEMİR

Herkesin belediye başkanı olacağım!

2019 yerel seçimlerine yaklaşık 18 ay var!

Seçim gününden önceki son 6 ay, adayların yoğun seçim çalışmalarıyla geçecek.

Aday belirlemek, belirlenen aday için kamuoyu oluşturmak için fazla bir zamanları kalmadı.

İlimizde belediye başkanı olmak isteyen muhalefet partilerinin “en büyük hatta tek” rakibi, sayın Cumhurbaşkanımızın ismi ve geçmişteki siyasi başarılarıdır! Dersek abartmış olmayız.

İktidar partisinin belirleyeceği adayın saha çalışması, sevilirliği, güvenilirliği elbette önemli olacaktır, ancak! Alacağı oyun en az yüzde 80’i sayın Cumhurbaşkanımızın şahsına ve siyasi başarısına verileceği için adaylarının işi muhalefet partilerine göre daha kolay diyebiliriz.

Muhalefet partilerinin de Kocaeli ilindeki en önemli avantajı ise, mevcut belediye başkanları ve onların kurmayları tarafından ihmal edilen, önemsenmeyen ve hatta yok sayılan önemli bir kitlenin oy oranı!

Belki de bu nedenlerden olsa gerek 2014 yerel seçimlerde alınan yüzde 51 likoy, 2015 7 Haziran’da yüzde 46 ya düşmüştü!

2017 Referandumda Kocaeli genelinde alınan beklenenin çok altındaki oy oranı, bir zamanlar iktidarın kalesi sayılan şehrimi de “özellikle yerel seçimlerde” önemli değişimlere neden olabileceği sinyallerini veriyor.

Olası değişimler olduktan sonra, iktidar partisi geçmiş dönem belediye başkanlarıyla toplanıp “Siz nerde yanlış yaptınız” diye eminimki soracaktır.

Cumhurbaşkanımızın tabir ettiği metal yorgunluğu, uzun yıllardır başkanlık yapan bazı belediye başkanlarımızda maalesef mesleki yorgunluk, mesleki doygunluk olacak kadar ilerlediğini nedenlerden biri olarak söyleyebiliriz.

Özellikle herkesin başkanı olmamak için özel çaba harcamak, sadeceparti içi dengeleri korumak için çaba harcamak, AK Parti’ye oy veren vatandaşın oyunu garanti görmek, mevcut 12 ilçe ve 1 büyükşehir belediye başkanlığını bakalım 2019 yerel seçimlerinde koruyabilecek mi?

Özellikle Cumhuriyet Halk Partisinin ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin tüm muhalif oyları alabilecek, sevilen mesleki ve şahsi karşılığı olan zinde adaylarla şansının çok yüksek olduğunu, Büyükşehir ve İzmit başta olmak üzere pek çok ilçede belediye başkanlıklarının el değiştirebileceğini bu şehrin insanını tanıyan pek çok kişi söylüyor.

Tabi bunun için muhalefet partilerinin geç kalmadan yerel seçimlere odaklanması, aday belirlemek için üyelerin ve tüm halkın nabzını yoklamaya başlaması gerekmekte.

Adaylardan herhangi birinin “slogan olarak” şehrimiz İmar edilirken kırılıp dökülen tüm gönülleri imar edeceğim, Herkesin Belediye Başkanı Olacağım, Adaletli ve Kul Hakkını gözeten bir yönetim anlayışını esas alacağım demesi bile ötekileştirilen pek çok vatandaşımızı umutlandıracaktır.

Yazdıklarımı küçümsemeyin bu kentin insanının kendine özgü bir tarzı var, yıllarca sol partilerin kalesi olan bir şehir, bir işçi kenti! Tüm belediyelerini bir partiye verebildi ise tamamını geride alabilir, hiç kimsenin oyu garanti değil! Demedi demeyin!

İnşallah,  herkesin hakkını alabileceği 1 belediyemiz olur.

Büyük de olur, küçük de olur yeter ki hayırlısıyla surda mukaddes bir gedik açılsın, nefes alalım.

Selam ve dua ile….

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yücel Alpay DEMİR yazıları
Advert
Anket
İzmit Belediye Başkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?
Azize Sibel Gönül
Fatma Kaplan Hürriyet
Ahmet Özen
Hülya Yıldırım
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.4572 TL 5.4354 TL
Euro
EURO
6.2237 TL 6.1988 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA