Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 10:53:24
Advert
 
Advert
Yücel Alpay DEMİR

Dünyanın en büyük köyü - Adana!

Yazılarımda mümkün oldukça  “maalesef gittikçe azalan” Adalet – Merhamet ve Hoşgörü duygusunun yeniden tesisi için gerekirse Milli seferberlik ilan edilmesinin gerekliliğini!

Özellikle Japonya, İngiltere ve bazı gelişmiş Avrupa ülkelerindeki okullarda olduğu gibi çocuklarımıza Değerler Eğitimi verilmesini vurgulamaya çalışan biri olarak, 2 günlük iş seyahatim sırasında Adana’da karşılaştığım birkaç önemli anıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çarşı içerisinde park halindeki aracın şoförüne yakınlarda park yeri nerede bulabileceğimi sorduğumda!

Geri geri manevra yapmakta olan ve aracımın plakasının 01 olmadığını gören 30 ‘lu yaşlardaki sürücü!

Abi sen buralı değilsin! Çarşı kalabalık, ben çıkayım sen arabanı buraya park et! Ben kendime başka park yeri bulurum dediğinde, havası gibi sıcak insanlarla dolu bir şehre geldiğimi anladım.

Hakkını helal et zahmet oldu sana, sağ olasın kardeşim dediğimde “misafirsin abi baş tacısın! ” cümlesinin içtenliğini başka hangi büyük şehirde duyabilirim diye çok düşündüm!

Belki de tesadüftür! Her şehirde zaten vardır böyle misafirperver samimi vatan evlatları derken ziyaret etmek istediğim Adana Türk Ocağı’nın adresini sorduğum ve şehre ilk kez geldiğimi anlayan büfeci “Kardeşim sen bulamazsın benim çırak seni götürsün!” deyince şaşkınlığım iyice arttı.

Abi sen tarif et ben bulurum dediğimde ise! Adana’ya ilk kez geldiğin belli!“Adanalıdan yardım istersen yardım eder” akıl verip yollamaz cevabı, çok ihtiyaç duyduğumuz Değerler Eğitimi konusunun giriş kapısını aralıyordu.

Aracıma yakıt alırken sohbet imkanı bulduğum istasyon çalışanlarına, hemşehriniz Fatih Terim milli takımı bıraktı! Ne düşünüyorsunuz dediğimde “ Fatih hoca İstanbullu olalı çok oldu”, Türk Milleti ona imparator deyince kendinin gerçekten imparator olduğunu sandı, çok para kazandı ama Adana ruhunu kaybetti, hele hele Milli Takımı bırakırken aldığı trilyonlar ona hiç yakışmadı hiçbir Adanalı hak etmediği parayı almaz tenezzül etmez! 50 yılda zirveye çıkardığı adını son birkaç yılda yaptığı nefsi hatalarla çok aşağı düşürdü, gözümüzden de, gönlümüzden de düştü demeleri şaşkınlığımı iyice arttırdı.

Siyasette, ticarette, memuriyet ve fabrikalara eleman alımlarında bile bölgeciliğin hemşehriciliğin yıllarca en sert şekilde yapıldığı Kocaeli’de böyle etik cümlelere alışkın değildim, 

Ve seyahatimin son günü Adananın yöresel lezzetlerinden almak üzere gittiğim bir tatlıcıya, 4-5 kilo kadar tatlı alacağımı Kocaeli’ye gideceğimi arabada tatlıların şerbetinin akmaması için bir çözüm bulabilir miyiz diye sorduğumda!

Abi bizim tatlılar dün yapıldı, bugün – yarın burada yersen tatlımız çok güzeldir ama yola gittin mi arabanın sıcağı da eklendi mi tez bayatlar, götürdüğüne değmez ben sana ikram edeyim tadına bak, götüreceğin tatlıları da az ilerdeki tatlıcıdan al onlar bu sabah yaptı taze taze memleketine götür deyince köy ruhunu ve samimiyetini kaybetmemiş insanların yaşadığı Adana’da yaşayamadığım için gerçekten üzüldüm.

Belediyenin işlettiği otoparkların saat ücretinin 1.5 TL olduğu, parası olmayanın askıda ekmek uygulamalı fırın aramadığı, ben açım demesinin karnını doyurması için yeterli olduğu, kimsenin aç kalma ihtimali olmadığı için trafik ışıklarında dilencilere hiç rastlamadığım, gözü tok gönlü zengin Adana’dan şehir yaşantısında değerler eğitimi alarak ayrıldım.

Maneviyatları siyasi partilerin sloganlarına sıkışmamış, paradan daha değerli şeylerin olduğuna her dakika şahit olduğum Adana’dan, dünyanın en gelişmiş en büyük köyünden buruk ayrıldım, adı büyükşehir idi ama yaşantıları, davranışları, misafirperverlikleri, içtenlikleri köy gibiydi, hem de dünyanın en büyük köyü!

Bütün Adanalılara, Çukurovalılara sevgi ve saygılarımla…

Selam ve dua ile…

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yücel Alpay DEMİR yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA