Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 10:46:55
Advert
 
Advert
Yücel Alpay DEMİR

Meral Akşener'e tavsiyeler…

ÖNCELİKLE şunu belirtmeliyim ki, birlikte siyaset ticaret yapmak, hatta evlenmek ne kadar doğal ise ayrılmak da o kadar doğal.

Ne gidenler için ne de kalanlar için dünyanın sonu değil.

Güzel bir söz var, insanların karakteri ayrılırken belli olur diye. Bence birleşirken gösterilen tevazu, hoşgörü ve iyi niyeti ayrılırken her iki tara da göstermeli, ya da en azından ağır ithamlardan kaçınılmalı. Bence yakışanı böyle olur.

Fakat Türk insanı aşırı duygusal olduğu için severken de silerken de aşırıya kaçıyor ! Ya baş tacı ediyor ya da baş aşağı!

Bunun bir orta yolu olmalı. Yıllar değişiyor, yollar değişiyor, yöntemler değişiyor. Bizde değişmeli, daha tahammüllü olmalı ve olgunlaşmalıyız.

Ben; Meral Akşener ve onunla aynı yöntemler ile siyaset yapmak isteyen Türk milliyetçilerinin, Milliyetçi Hareket Partisi'nden ayrılığının çok gecikmiş bir karar olduğunu düşünüyorum.

Keşke parti içi mücadele edilmeden, anılar, hatıralar ve dostluklar kırılıp dökülmeden yapılabilseydi.

Bu yöntemin siyasi geçmişimizdeki en yakın örneğine AK Parti kurulurken, Refah Partisi'nden ayrılırken şahit olmuştuk. Meral Hanım ve arkadaşları da aynı yöntemi deneyip, biz hala ülkücü fikri seviyoruz ama ülkücü görüşler çerçevesinde siyaset yapmayacağız , gömleğimizi değiştirdik, siyasi metod ve yöntemlerimiz söylemlerimiz biraz farklı olacak deyip yeni bir parti kursalardı. Bence çok daha sağlıklı bir ayrılık olurdu!

Olan oldu. Bence kalanlar için de gidecekler için de en hayırlısı bu!

Gelelim bundan sonraki atılacak doğru veya yanlış adımlara!

Şayet kurulacak yeni partide ülkücü söylemler ve Milliyetçi Hareket Partisi'nde laf üreten ama hizmet üretmeyen deforme olmuş pek hayrı dokunmamış kişiler öne çıkarsa, bu yeni kurulacak partinin ömrünün kısa ömürlü olmasına ve halkta pek karşılık bulamamasına neden olur.

Önümüzdeki ilk seçimde oy kullanacak seçmen sayısının yaklaşık 60 milyonu bulacağı ve bu sayının yaklaşık 45 milyonunun AK Partili ve Cumhuriyet Halk Partili seçmen olduğu düşünüldüğünde, Meral Hanım ve ekibinin hedef kitle olarak yönünü 45 milyonluk seçmen kitlesine yöneltmesinin daha akılcı olacağı kanaatindeyim.

Bu 45 milyon seçmenin bir kısmının, disiplinli olduğu, mensuplarına her şartta her hatasına rağmen sahip çıktığı ve iktidarda olduğu için aslında oy vermemek için birçok gerekçesi olduğu halde diğer muhalefet partilerini kendince yetersiz bulduğu için mecburen AK Parti'ye oy verdiğini söyleyen; Milli konularda bazen önemli hatalar yapmasına yer yer HDP'lilerle aynı söylemlerde aynı resim karelerinde bulunmasına rağmen ulusal çizgide kalmaya gayret ettiği için Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy vermekten başka çaresi olmadığını düşünen; Ama altarnatif kendine yakın bir parti bulursa bulursa aynen AK Parti'ye oy veren bir kısım arayış içerisindeki seçmen gibi oy verebileceğini söyleyen en az 15 milyonluk bir seçmen kitlesi olduğunu varsayarsak; Siyasete yeni adım atacak ve ideolojik söylemler yerine daha güncel sorunlardan bahsedecek yeni bir siyasi parti için önemli bir hedef kitle olduğunu söyleyebiliriz.

Elbette yeni kurulacak partiye Milliyetçi Hareket Partisi tabanından da destek verenler olacak. Bunu söylememek mümkün değil. Ama bence bunun için herhangi bir özel çaba harcanması yapılabilecek en büyük hata olur, dargınlıkların kırgınlıkların artmasına neden olur. Bence süreç doğal akışına bırakılmalı ve teşkilatlar yapılandırılırken yeni, yıpranmamış ve sevilen isimlerle yola çıkılmalı diye düşünüyorum.

Özel ve tüzel şahıslara, kamu çalışanlarına, akademisyenlere, tüccarlara, derneklere bizden olmasanız bile bize oy vermeseniz bile biz iktidar olursak herkesi sahipleneceğiz, işi ehline vereceğiz, bizden olan olmayan herkese eşit davranacağız, ötekileşmeyi durduracağız, belediye başkanlarımız sadece bizden olan kişilerin, işletmelerin ve derneklerin belediyesi olmayacak, beytul malı hakkınca pay edeceğiz, sizleri yok saymayacağız, belediye imkanlarını sadece bizden olanlara değil herkese sunacağız, emeklilik yasasını yeniden gözden geçireceğiz, kıdem tazminatlarınızda bir sorun yaşanmayacak gibi güncel ve önemli sorunlara değinirlerse, üç büyüklerin arasında dördüncü büyük parti, hatta iktidar alternatifi olarak bile yer bulabilir.

Halkta karşılığı olan, sicili temiz, daha önce politikada pek öne çıkmamış yeni isimlerden oluşacak bir kadro yerine, daha önce adaylık ve temsil denemeleri olmuş ve sonuç alamamış başarılı olamamış, yıpranmış, 'sosyal medya ünlüsü' isimleri yanlarına alırlarsa, oy pusulasında tabelasını ve logosunu yaşatmaya çalışan 50 küsür partiden pek farkları olmaz diye düşünüyorum.

Benim görüşlerim de böyleyken böyle. Herkes hakkını helal eder inşallah.

Selam ve dua ile ….

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yücel Alpay DEMİR yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA