Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 18:55:22
Advert
 
Advert
Uğraş ÇİFTÇİ

Madde madde Katar'ın hikayesi...


Madde 1- Çağımız asimetrik savaşlar çağıdır. Büyük güçler, nükleer çağda, birbirleriyle direkt savaşmak yerine, taşeron örgütler vasıtasıyla sahada birbirlerini hırpalarlar, kendi çıkarlarını korumaya çalışırlar.

Madde 2- Büyük güçler, taşeron örgütlere destek verirken çoğu zaman bu desteği gizlerler. Böylece taşeron örgütler suça bulanırken, hem kendi elleri temiz kalır, hem ileride gündeme gelecek hukuki sorumluluktan kurtulurlar.

Madde 3- Büyük güçler mümkün mertebe tek taşeron kullanmazlar. Bazen sahada rekabet eden, birbirlerine düşmanlık yapan taşeronları bile aynı anda desteklerler. Bu şekilde alternatifler yaratırlar, bunları zaman zaman birbirine karşı kullanıp denetim altında tutarlar.

Madde 4- Büyük güçler, bu işler için bazen varolan taşeron örgütleri kullanırlar, bazen de yenilerini kurdururlar.

Madde 5- Büyük güçler çoğunlukla, taşeron örgütlerle başka 'sazan devletler' üzerinden ilişki kurarlar çünkü bu tür örgütlere destek verirken yüzde yüz saklamak mümkün değildir. Bu süreçte büyük güçler kendilerini saklarken, 'sazan devletler' başlarına gelecekten habersiz daha açık destek verirler. Kısacası büyük devletler, korlaşmış kömürü tutan maşayı da başka bir maşayla tutarlar.

Madde 6- Taşeron örgüt sahada her geçen gün daha fazla suça bulaştıkça, 'sazan devletler' de o suçun sorumluluğuna bulaşırlar. Bu arada büyük güçlerin çıkarları hayata geçmeye devam eder.

Madde 6- Oyunun sonuna doğru, taşeron örgütlerin suç defterleri kabardıkça kabarır. Büyük güçler kendi aralarında uzlaşma masasına otururken, kapanmak üzere olan dönem için taşeron örgütler arasından bazılarının günah keçisi olması gerekir.

Madde 7- Kapanmak üzere olan dönemin en simgeleşmiş, en yıpranmış, en çok suça bulaşmış taşeron örgütlerinin kalemi kırılır. Bu arada 'sazan gibi atlayıp' daha açık destek vermiş olan devletlere de bütün sorumluluk yüklenir.

Madde 8- Oyunun sonunda büyük güçler birbirleriyle el sıkışır, eller tertemiz yıkanır, ama geride bırakılan dönemin bütün sorumluluğu, taşeron örgütlere ve sazan gibi atlayıp onlara daha açıktan destek vermiş olan küçük devletlere yıkılır.

Katar'ın hikayesi budur.

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Uğraş ÇİFTÇİ yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA