Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 10:45:29
Advert
 
Advert
Yücel Alpay DEMİR

Hatipoğlu'nun suçu ne!

GALİBA 2000'li yıllardan sonra başladı, popüler medya vaizliği….

Milenyum çağındaydık. Her şeyi deforme ettiğimiz gibi, akli İslam’dan iyice uzaklaşıp şekilci ve kulaktan dolma dini bilgimizle, son altın vuruşumuzu da yapmamız gerekiyordu.

Fantezi müzik sanatçılarından sonra, fantezi ilahiyatçılara da ihtiyaç duymaya başladık! Allah’ın emir ve yasaklarını dahi! Gerekirse, kamufle edebilecek, nabza, naza, niyaza göre fetva verecek, herkesi memnun edebilecek orta yol vaizleri peyda oldu.

Kendilerinden birkaç yıl önce sahne alan, medyumların cinci hocaların, Fadimelerin tahrip ettiği dimağlarımız, artık onların özlü, allı-güllü laflarına emanetti

Beeenim sekgiz melyar cinim var tilifonle bani areyin, bane ana adi, babo adi, doğim yiliziii deyin size hesteliklerizi bir bir sayim birde eyle due edim ki hemmen eyileşin!”

diyen sakallı sarıklı cübbeli din alimlerimizin program yaptığı kanallar, ilk emir OKU! olduğu halde, iyi ki okumamışım densizliğini !!! okumuşların ürettiği radyo ve televizyonlardan haykıran, yoksa ben de diplomalı zındık olurdum diyen kapşonlu cübbeli Ahmetlerin Mehmetlerin videoları, okumuş zındıkların icat ettiği youtube’lerde tıklanma rekorları kırıyordu!

Romatizmal ağrılara, kısırlığa, bel fıtığına, cinsel istikrarsızlığa, kansere, kalp yetmezliğine ve yeni doğan çocukların gaz sorununa varıncaya kadar her şeye şifa olan, ümmü sübyan dualarının muska olarak satıldığı programlar, izlenme rekorları kırıyordu!

Cuma namazından daha kalabalık, siyasi parti mitinglerini andıran kalabalıklar ile stadyum programları yapılarak, hocalarına sorularına canlı canlı sormalarına imkânlar verildi.

Hocam! Aynı kişi ile üçüncü kez evlenmek caiz mi?

Hocam! Çarşamba günü çocuk yıkamak günah mı?

Hocam! Cennete girdiğimizde istediğimiz bölgeye yerleşebilecek miyiz?

Hocam! Bedduanın tuttuğu belli bir saat var mı?

Hocam! Düğünden sonra balayına hacca veya umreye gidilir mi?

Hocam! Eşimin dayısı bana helal midir?

Düşünsenize Hatipoğlu'ndaki sorumluluğu, helaldir kızım deyiverse dayı beye gün doğacak!

Hal böyle olunca, insanın 'Hatipoğlu’nun suçu ne?' diyesi geliyor…

Arz ve talep meselesi. Gün geçtikçe de çoğalıyor yeni yeni Hatipoğulları! Değişik tarzlar ile farklı kitlelere hitap ediyorlar.

Şayet halkımız ihtiyaç hissetse idi! aynı televizyonlarda Maturidi aklını, Yesevi ahlakını bilen, dört kapıyı kırk makamı anlatan nice samimi mümin din adamlarımız da var, sadece bir avuç insanın izlediği ?

Bu gerçek din alimlerinin konferanslarına en fazla 20-30 kişi gider, kitapları pek satmaz, kafalarında dondurmacı külahı ve sapkın cümleleri yoktur, çünkü süslemeden en anlaşılır sadelikle Allah’ın emirlerini yazarlar!

Dinimizi destanlaştırıp, dram ve gözyaşı katıp para kazanmak için “arkası yarın tadında” gereken her yolu denemezler! Haliyle program başı binlerce lirayı ceplerine atıp, fakire, sabır ve tevekkül edebiyatı yapmazlar …

Çünkü din(!) asla geçim kapısı değildir.

Bu fantezi vaizler de bizim insanımız, dışardan ithal etmiyoruz. Demek ki bu insanlara ihtiyaç var ki yayıncılar peşlerinden koşturuyor!

Yüce Allah, kulları cehaletten kurtulsun, insanca yaşasın diye 4 büyük kitap ve 124 bin peygamber gönderdiği halde, İslam aleminde maalesef durum ortada!

Ayetlerinin birçoğunun sonunda akletmez misiniz? Düşünmez misiniz? diyen; İlmi, okumayı, sorgulamayı, öğrenmeyi ve öğretmeyi bütün inanlara farz kılan Cenab-ı Hakk yaşadığı gibi inanlardan değil, inandığı gibi yaşayan kullarından eylesin inşallah.

Hani derler ya sussam gönül razı değil, konuşsam bedeli ağır olabilir!” Yine de usulünce söyleyeyim içimde kalmasın. Ticarette, siyasette, yerel yönetimlerde , bürokraside ve dernekçilik alanlarında üstün başarılarına şahit olduğumuz. İmam hatip liselilerimizin ve Diyanet İşleri çalışanlarımız bu gidişata dur dese, bir şeyler yapsa iyi olacak. Görev ve sorumluluk evvela onlara düşer. Uzaktan izleyip düzelir inşallah demekle, biz de hoşnut değiliz ama halkımız böyle istiyor ne yapalım! demekle olmaz.

Bilenlerin vebali bilmeyenlerden fazla olsa gerek.

Selam ve dua ile ….

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Yücel Alpay DEMİR yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA