Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 07:05:59
Advert
 
Advert

Derdin kadar değerlisin

İlk insanın var olduğu günden, bu güne kadar gelmiş geçmiş herkesin sorunları, dertleri olmuştur. Kendisi için  “dünyanın en dertli insanıyım” diye düşünen kim bilir kaç kişi gelmiş geçmiştir.

 

Aklı olanın derdi de olur.
Akıllı insan düşünür, düşünen insan sorgular, sorgulayan insan çözüm arar. Çözüm bulamadığı sorunlar mutlaka vardır. Bu noktada o insanın derdi odur.

 

Bu noktada insan erdemi devreye girer. Erdemli insan, kişisel dertlerinden ziyade başkalarının dertleriyle ilgilenir.

Günümüzde “keriz” diye tanımlanan insan, tam olarak işte bu “erdemli” insandır.

 

Başkalarının dertlerini kendine dert edinen erdemli insanları da, kendi aralarında sınıflandırabiliriz. Örneğin, kardeşinin sorununa çözüm arayan, komşusunun sorununa çözüm arayan. Ya da ülkesinin sorununa çözüm arayan...

 

Daha da ileri giderek, erdemlilik derecesini yükseltebiliriz, Ülkelerin sorunlarına çözüm arayan, dünyanın sorunlarına çözüm arayan...

----------------

 

Üzüntüyü ölçen bir ölçek icad edilse, inanıyorum ki, çok garip sonuçlara ulaşılacaktır. Sahneye çıkacağı sırada, tırnağı kırılan jet sosyeteden birinin, buna üzülmesi, örneğin 5 birimlik acıysa,

çocuğunu okuluna gönderirken cebine harçlık koyamayan annenin üzüntüsü de 5 birimdir.

 

Ama anne daha erdemlidir.

 

Aslında mutluluk da dertlerle kardeştir. Yaşam standardının yüksek olması, tek başına mutluluk sebebi değildir. Çünkü mutluluk insanın içindedir. Dağda koyun otlatan çoban, belki bir sürü fabrikası olan iş adamından daha mutludur.

 

Derdiniz ne kadar bencillikten uzak ve toplumsal ise, insani değeriniz de o kadardır. Sosyal konumunuz, makamınız mevkiniz bir yana, asıl mutluluk derdinizin büyük olmasında gizlidir.

 

“Büyük dağın büyük karı olur” derler. Büyük insanın da büyük derdi olur. O halde büyük derdimiz var diye çok fazla üzülmeyelim. Aksine büyük derdi taşıyabilecek yapımızdan dolayı şükür edelim. “Allah insana taşıyamayacağı yükü yüklemez” ayetinden anlaşılacağı üzere, büyük dertlerle baş etmeye çalışalım.

 

Ne yapalım ki, şahsi çıkarlarından başka dertleri olmayan küçük küçük adamlar, büyük büyük koltuklarda oturuyor. Ufku büyük, yüreği büyük, tasası büyük, derdi büyük insanlar ise, kahpe devranın çarkına karşı, insanlık onurunu koruma gayretinde...

 

Ne güzel ifade etmiş Ozan ARİF;

 

“Ruhu büyük insanda, büyük büyük dert olur;

Mert olan insanların, talihi namert olur!”

 

 

Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA