TARİH 22.03.2018 SAAT 05:11:43

12.03.2018 Pazartesi - 10:03

Kocaeli Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Koç’a göre, sektörün kronikleşen ve acil çözüm bekleyen sorunları; ancak Türkiye Kuyumcular Birliği çatısı kurulursa çözülebilir..Koç, birlik kurulursa sektörde istihdamın yüzde 10 artacağını ve sahteciliğin biteceğini vurguluyor

Erdin AĞDEDE – YAKLAŞIK 2.5 yıl önce Kocaeli Kuyumcular Derneği Başkanı seçilen, Koç Gold’un sahibi Nuri Koç, sektördeki sorunların aşılması noktasında büyük mücadeleler veriyor. 35 yıldır mesleğin içinde olan Nuri Koç, sektörün hem Türkiye’deki hem de ilimizdeki sıkıntılarını yakından biliyor. Koç, gazetemize kuyum sektörü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle de son dönemde artan sahteciliğe vurgu yapan Nuri Koç, çözümün Türkiye Kuyumcular Birliği’nden geçtiğini ifade ediyor. Koç’un gazetemize yaptığı açıklamalar şöyle:

2017 NASIL GEÇTİ?

Altındaki yükseliş trendi sektörü olumsuz etkiledi. Jeopolitik ve Orta doğu ülkelerindeki belirsizlikler, vatandaşın alışverişte temkinli hareket etmesine neden oldu. Bu durum da piyasada işleri düşürdü. Kuyumculuk, hiçbir zaman ölmeyecek bir sektördür. Hz. Davut peygamber, Zebur ayetlerini o günün hattatlarına altınla kaplama olarak yazdırmasıyla başlayan, Mezopotamya’da takıyla perçinlenen ve sikke altınla paraya işlenen ve takının daha da gelişmesiyle altının cazibesi hiçbir zaman bitmeyecektir.

SEKTÖRÜN DURUMU

Sektörümüz, kendine has kuralları ve işleyişi olan bir meslektir. Osmanlı dönemine Ahi Evran kültürü ve usta-çırak zinciriyle herkesin güvendiği kasasıydı kuyumcular. Hakimin fetvası gibi kuyumcunun hassas terazisinin de bir ağırlığı vardı. Ancak, ne yazık ki son 15 yıl içerisinde denetimde alt yapının yetersiz olması Türk Ticaret Kanunu’nun esnek olmasıyla sektörümüz sürekli kan kaybediyor. Bugün, Avrupa’da 30-35 bin nüfusun altına düştüğü zaman kuyumcu dükkanı açma izni verilmezken maalesef Türkiye’de 13- 15 bin kişiye bir kuyumcu düşüyor. Yasalların yetersiz kalmasıyla kuyumcu enflasyonu bir türlü disipline edilemiyor. Buna ek olarak kredi kartına taksitlendirmeden çok kredi kartına para işlerinin kuyumculuğa bulaşması, yüzde 3-4 kar marjı olan sikke altınları ve tel bileziklerin maliyetine satılarak tüketici gözünde ucuzcu kuyumcu izlenimi oluşturulması mesleğimizin geriye gitmesine neden oldu.

GELİŞİMİ ENGELLİYOR

Çeyrek altın, bilezik ve sarrafiye ürünlerini ucuz verip 14 ayar takıların fahiş fiyatlarla satılması sektörümüzün büyümesine, dünyada rakipleriyle yakışır bir noktaya gelmesini engelliyor. Üretim, makine, fabrika ve usta altyapımız dünyanın hiçbir ülkesinde yok. İşin en acıklı tarafı ise tüketici, 14 ayar takı ürünlerini almaktan imtina ettikçe ihracat yapan firmalar iç pazarda yeterince satış yapamadıkları için ihracatta da güçlü olamadıklarını gözlemliyoruz.

SAHTE ÜRÜNLER

Sikke altınlarında sahtecilik ve düşük ayar sorunu var. Geçtiğimiz temmuz ayında Kocaeli’nde 12 Cumhuriyet kaplama altını, kanun koruyucular ve devletimizle yakalattık. Bu işi yapanlar, 5 yıl hapis cezası ve 10 bin lira para cezası aldı.

ÇÖZÜM BİRLİKTE Mİ?

Başta İstanbul Kuyumcular Odası olmak üzere İTO Meslek Komitesi, kuyumcu oda ve derneklerinin büyük çaba, emek ve zaman harcayarak hazırladığı Kuyumcular Birliği Yasa Taslağı’nın acil olarak çıkması lazım. Bu taslak yasalaşırsa sektör, yüzde 10 bir istihdam sağlar. Sahtelikler önlenir. Bugün, ne yazık ki iyi niyetli olmayan, çıraklıktan gelmeyen para bularak ya da para aklamak için sektöre girenler çoğaldı. Sikke altınları, devletin kontrolünde tüm Türkiye’de has bazında tek fiyatta satılabilirse sahtecilik önlenebilir. Kuyumcuların vergi ödemiyor algısından kurtarılması için de girişi çıkışı belli olan faturalı olarak bu altınların her yerde has bazında aynı fiyattan satılması gerekir. Böyle bir mekanizmayı da ancak Birlik kurulursa bölgedeki birlik ve oda başkanları, TL bazında hayata geçirebilir. Piyasada işinin ehli, dürüst ve sektöre yakışan tüccarlar pes etmek üzere. Cumhurbaşkanımızın birlik konusundaki randevu talebimize yanıt vererek yasanın geçmesini bekliyoruz.

İNDİRİM GÜNLERİ?

Belki yüzde 30 olabilir; ancak yüzde 70 indirim doğru değil. İmalattan halka indirim yapıldığında kuyumcunun tüketici gözündeki güvenirliğine zarar veriyorsunuz. Birlik kurulursa bu indirimlerinin belli sınırlarda oluşmasını sağlayacağız. Mart fuarı öncesinde takı alamayan ve bekleyen tüketiciler için daha makul fiyatlarda, toptan fiyatına satışlar yapılabilir. Firmalar da böylece, stoklarının bir kısmını satmış olur vitrini boşaltıp fuara hazırlanmış olur.

DERNEK NE YAPTI?

Biz, belirli periyotlarda bir araya gelerek sorunları istişare ederek çözüm yollarını arıyoruz. Yıkıcı rekabetle mücadele ettik. Kuyumculuk; artık 15-20 metrekarelik bir alanda yapılamaz. Müşterilerimiz, takıları denemek için farklı bir alan istiyor. Mağazaların en az 30, ideal olanı ise 50- 100 metrekare arası olmalıdır. Üç beş kişi tüketiciyi üzecek bir hareket yapıyor. Bu sektörün tümüne mal oluyor. Herkes işine, aşına, altın gibi mesleğine sahip çıkmalı ve bu noktada irade ve çaba sarf etmelidir.

SEÇİM NE ZAMAN?

Türkiye Kuyumcular Birliği’nin kuruluşuna kadar bu görevi sürdürmek istiyorum. Biz, arkadaşlarımızın büyük isteği ve teveccühüyle görev yapmaya devam ediyoruz. 2018 yılı sonunda bir arkadaşım bu işi yapabilirim derse zevkle nöbeti devrederiz. Ama, devredeceğimiz kişiden beklentilerimiz; Kuyumcular Birliği kurulması sürecinde sektöre ve tüketicilere sahip çıkmasıdır. Çünkü, tüketicilere gereken önemi ve özeni gösterirsek; ancak sektörü ayakta tutarız.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.