TARİH 24.01.2018 SAAT 04:58:33

11.01.2018 Perşembe - 15:01

Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit fabrikalarında çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi başladı. Lastik-İş sendikası kadrolu işçiler için yüzde 16, yaklaşık 1300 destek hizmetleri işçilerine ise yüzde 25 oranında zam istendi. İlk oturumda 23 idari madde geçti

Süriye ÇATAK TEK – LASTİK-İş Sendikasının örgütlü olduğu Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikalarında çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başladı. Derbent Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen ilk toplantıya Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, İzmit ve Adapazarı Şube başkanları, yöneticileri ve iş yeri temsilcileri, Brisa’dan Genel Müdür Danışmanı Uğurtan Doğan, İK Direktörü Nilgün Özcan, Pirelli’den  İK Direktörü Alper Tokalp, İK Müdürü Can Güler, Goodyear’dan İK Direktörü Selda Kalleci, İK Müdürü Hüseyin Düzgeç katıldı.

MASADA BİTİRMEK İSTİYORUZ

İlk görüşmeden önce açıklama yapan Genel Başkan Abdullah Karacan, sözleşmeyi masada bitirmeyi istediklerini söyledi. Bu yıl sözleşmeye daha önce fabrikada taşeron olarak çalışan ve daha sonra sendikanın girişimleri ile işverenin asıl işçileri haline getirilen destek hizmetleri işçilerinin de dahil edildiğini söyleyen Karacan, “Bizim işçi maliyetlerimiz çok yüksek. Bir işçinin maliyeti işverene brüt 10 bin 350 lira sosyal haklarımız çok yüksek. Bu nedenle masada sözleşmemiz çok rahat geçmiyor. Sıkıntılı bir süreç oluyor ama biz masada sıkıntı yaşamadan sözleşmeyi bitirmek istiyoruz.

SIKINTILI BİR SÜREÇ YAŞIYORUZ

Ülkede örgütlenme alanında büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Fabrikalarda örgütlenme anlamında çok büyük sıkıntılar var. İşverenler örgütlenmenin önünde büyük engeller çıkartıyor. Asgari ücretin 1600 lira olduğu, kayıt dışı çalışmanın yüksek olduğu bir ülkede bizim aldığımız ücretler üzerinde pazarlık yapmak gerçekten çok sıkıntılı oluyor. Biz ülkenin her yerinde örgütlenme çalışması yapıyoruz. Şu anda üye sayımız 15 bine yaklaştı ve biz lastik sektöründe en büyük sendika haline geldik. Hedefimiz 25 bin üyeye ulaşmak istiyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde de eşit işe eşi ücreti koruyarak masada bitirmek istiyoruz. Ama masada bitmezse hiçbir şeyden kaçmayız” dedi.

KADROLU İŞÇİYE YÜZDE 16

Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikalarında çalışan yaklaşık 3 bin 700 kadrolu işçi için ilk 6 aylık dilimde yüzde 10, ikinci 6 aylık dönemde ise enflasyon artı 1 puan oranında zam istendi. İlk yıl ortalama yüzde 16’ya denk gelen ücret zammı dışında sosyal haklara ise yüzde 20 ile 25 arasında zam istendi. Bu dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bir ilke imza atıldı. Sendika tarafından fabrikalardaki taşeron işçilerin işverenin asıl işçileri haline getirilmesinin ardından yapılan ilk toplu sözleşmeden sonra ikinci toplu sözleşme asıl kadrolu işçilerle yapılmasına karar verildi.

DESTEK HİZMETLERİNE YÜZDE 25

Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikalarında çalışan yaklaşık 1300 destek hizmetleri grubu işçisinin ücretlerine ilk 6 ay yüzde 19, ikinci 6 ay enflasyon artı 1 puan olmak üzere yıllık yaklaşık yüzde 25 oranında zam istendi. Sosyal yardımlara ilk yıl yüzde 25 ile yüzde 85 oranında zam talep edildi. İzin, yakacak ve bayram harçlıklarından oluşan pakete ise ilk yıl yüze 40 oranında zam talep edildi. Destek grubuna ilk yıl 4 sefer verilmek üzere 20 günlük ikramiye, ikinci yıl ise 4 kere verilmek üzere 25 günlük ikramiye verilmesi istendi. Toplu sözleşmede mevcut olan yılbaşı, bayram tatilleri, borç para, yıllık izinlerin artırılması, fazla mesai ücretlerinin artırılması, temizlik ve deterjan maddeleri, mazeret izinleri destek grubu için de istendi. İlk oturumda 23 idari madde geçti. İkinci oturum, 19 Ocak Cuma günü aynı yerde yapılacak.  

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.