TARİH 22.03.2018 SAAT 11:12:33

12.11.2017 Pazar - 19:22

MHP MDK Üyesi Selim Çakır, Türk kimliği bitmeden MHP’nin bitmeyeceğini ifade ederken, “Bugün de şunu görüyoruz: Kişisel ikbal peşinde olanlar, makam isteyenler gitti, gerçek ülkücüler kaldı” dedi

Mevlüt SOYSAL – MHP Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Selim Çakır, gazetemize önemli değerlendirmelerde bulundu.  Yeni siyasi partiyle alakalı, “Amaç yüzde 49’u koruyup, CHP ve HDP’yle beraber bir cumhurbaşkanı adayı çıkarmak” diyen Çakır, “7 Haziran seçimlerinden sonra da hükümet kurmak için bunu denediler ama olmadı” dedi.  Çakır, Türk kimliği bitmeden MHP’nin bitmeyeceğini ifade ederken, “Bugün de şunu görüyoruz: Kişisel ikbal peşinde olanlar, makam isteyenler gitti, gerçek ülkücüler kaldı” ifadelerini kullandı.

MHP içinden çıkanlar siyasi parti kurdu. MHP’yi nasıl etkileyecek?

Bana göre MHP’den daha çok diğer siyasi partileri etkileyecek bir organizasyon. Çünkü MHP’de belirli dönemlerde yer alanların, görev almışların oluşturduğu bir hareket bu. Onların görev sürelerinin bitmesi ve yerlerine başka arkadaşların gelmesiyle beraber parti içinde muhalefet oluştu. Onlar kişisel ikbal peşinde koşan ve kendilerine makam arayan isimler. Burada CHP’den gidenler de var AKP’den gidenler de var. Bu hareketin uzun ömürlü olduğunu düşünmüyorum. Toplama ve herkesin bir beklentisinin olduğu bir siyasi parti uzun ömürlü olamaz. Burada ana konunun şu olduğunu düşünüyorum: Yüzde 49’luk bir hayır bloğu var. Bunun üzerine yoğunlaşılıyor. Ben Aytun Çıray’ın bile oraya bilinçli olarak yönlendirildiğini düşünüyorum. Çünkü gelir gelmez CHP’den neden ayrıldığını söylemeyim MHP’ye saldırdı. Sonuçta MHP, meclis çoğunluğunda dördüncü parti. Önce neyden rahatsız olup CHP’den ayrıldığını açıklasın. Ortada danışıklı bir iş var. Amaç yüzde 49’u koruyup, CHP ve HDP’yle beraber bir cumhurbaşkanı adayı çıkarmak.

Gidenleri eleştiriyorsunuz ama MHP kendinde hiç yanlış görmüyor mu?

Giden arkadaşların hepsi MHP’de çeşitli dönemlerde milletvekilliği, il başkanlığı ve parti yöneticiliği gibi önemli görevler üstlenmiş isimler. Eğer bir hata ve eksik varsa, bu işin sorumlusu bu arkadaşlardır. Eğer parti etkin değilse, onlar görevdeyken bu partinin oy oranı buydu. MHP’de yüzde 50 oy yüzde 12’ye mi indi? Zaten bizim oyumuz bu banttaydı. 10 yıldır oyumuz hep aynı bantta. Neyi eleştiriyorlar? Aslında değişen tek bir şey var: Dün onların makamı varken, bugün makamları yok. Onlara kişisel başarı kazandıracak pozisyon kalmadığı için yeni bir arayışa girdiler. Burada MHP işin bahane kısmı.

MHP tabanında, iktidarla çok fazla yakınlık kurulmasından rahatsız olanlar yok mu?

Genel merkezimiz şunu diyor: Terörle mücadele ve dış politikada bir hükümetin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Bu, şu demek değil: Yarın biz yerel seçimlerde de hükümeti destekleyeceğiz. Asla böyle bir şey yok. Biz her bölgede adaylarımızı çıkaracağız ve gerektiği gibi muhalefetimizi yapacağız. Yerelde yapılmış olan hukuksuzluklarla ilgili asla sessiz kalmayacağız. Genel merkezimizin de sessiz kaldığını düşünmüyorum. Ama biz, düşmanımızın düşmanı bizim dostumuzdur anlayışıyla hareket edemeyiz. Tayyip Erdoğan gitsin diye düşmanımızla işbirliği yapamayız. Biz ülkücüyüz, Türk milletiyiz. Yola, devlet millet diye çıktık. Ülkenin cumhurbaşkanını indirmek için Amerika’yla, İsrail’le işbirliği yapmayız. Hükümeti zaafa uğratmak için terör örgütlerinin uzantılarıyla ittifak kurmayız. Şu an terörle mücadele güçlü bir şekilde sürüyor. Dış politikada iyi bir süreç yaşanıyor. Biz bu konularda hükümete desteğimizi veriyoruz. Ama diğer konularda muhalefetimizi sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz?

Muhalefetin eleştirisine iktidardan önce yanıt veren MHP’liler de var ama…

Yerel konusuna girmek istemem. Muhatapları yanıt versin. Genel konulara gelirsem, örneğin yolsuzluk konusunda hükümete yapılan bir eleştiriye MHP’nin yanıt verdiğini görmedim.

Eleştirilerin sebebi ne?

MHP’de her dönem mahalle başkanından genel başkana kadar bir alternatif oluşturmak isteyen yapılar var. 7 Haziran seçimlerinden sonra bir kısım arkadaşlarımız, HDP’nin dışarıdan desteklediği, CHP ile bir hükümet kurulmasını istedi. Ama neticede HDP, terör örgütünün siyasi uzantısı. Ama ne yazık ki arkadaşlarımız hükümete karşı adım atmak için bir terör örgütü ile ortak hareket etmemizi dahi istediler. Bahçeli, “Türk milletinin geleceği için gerekirse hiçbir makam sahibi olmam” dedi ve seçim istedi. Buna kızan arkadaşlarımız 1 Kasım sürecinde hiçbir çalışma yapmadılar, MHP’ye oy vermediklerini beyan edenler oldu. MHP’de il başkanlığı yapıp da oy vermediğini medyada gösterenler oldu. Şimdi biz MHP ile mensubiyetini azaltmış, MHP’nin liderine sürekli hakaret eden ve MHP’nin zaafa uğraması için çabalayanların eleştirilerini çok önemseyemeyiz. Onların MHP’de durması yanlıştı.

İl dışında nerelere gidiyorsunuz? Halkın tavrı nasıl?

Örneğin ben Bitlis’e gittim. Orada MHP’ye olan özlemi gördüm. Güzel misafirperverlik gösterdiler. Daha sonra Ağrı’ya gittik. Konuştuğumuz her insan oralarda MHP’nin olması gerektiğini söylediler. Açıkça daha fazla ilgi beklediklerini ifade ettiler. Hakkari’de il binası açılışı yaptık. Genel başkanımızın Hakkari’nin il olarak var oluşunu sürdürmesi gerektiğini söylemesi üzerine Hakkarililer’in Sayın Bahçeli’ye sıcaklık beslediğini söylediler. Orada odalarla bir araya geldik, kamu kurumlarını dolaştık. Çok büyük ilgi gördük. Bundan sonra gidiş gelişlerimizi sıklaştıracağız.

 

Çay dağıtarak  MHP’ye girdim

 

2018’de MHP kurultayı var. Beklentiniz var mı?

Genel başkanımız tek liste halinde seçime girecek ve güven tazeleyecek. O kongre bizim için şölen havasında geçecek. Ben MHP’ye 12-13 yaşlarında çay dağıtarak girmiş bir ülkücüyüm. Biz MHP’ye girerken bir makam bir konum arzusuyla değil, ülkenin milli manevi hassasiyetleri konusunda ölmeyi göze alarak bu harekette yer aldık. Bizim için asıl olan ülkücü kimliktir ve hiçbir makam da bu kimliğin üzerinde değildir. Bu kimliğimizi muhafaza ederek, hangi görev verilirse verilsin en iyi şekilde yapma gayretinde oluruz. Bunun dışında görev verilmezse de MHP’nin bir ferdi olarak görevimizi en iyi şekilde yaparız.

Ciddi bir yenileşme bekliyor musunuz?

O genel başkanın takdiridir. Biz çeşitli ortamlarda fikrimizi elbette beyan ederiz ama genel başkan bir tavırdayken, o olsun şu olsun diyemeyiz. Bizde şöyle bir yanlış var: Konumunu kaybedenlerin bir bölümü yeni arayışlara giriyor. Ama güçlü olan hep MHP oluyor. BBP kurulup bazı MHP’liler partiden ayrıldığında MHP bitti dediler. Çeşitli ülkü ocakları başkanları DYP’ye gittiğinde MHP bitti dediler. Rahmetli Başbuğumuz vefat ettiğinde MHP bitti dediler. Tuğrul Türkeş parti kurduğunda aynısını dediler. Şunu herkes bilsin: Yeryüzünden Türk kimliği silinmeden MHP bitmez. Türklük de bitmeyeceğine göre MHP var olacak.

İYİ Parti’ye eleştirileriniz çok fazla…

1 Kasım 2015’ten bu yana 2 yıllık süreçte MHP aleyhine demediklerini bırakmadılar. Ne kadar cephaneleri varsa MHP’nin üzerine attılar. MHP liderine edilmedik hakaret bırakmadılar. Bu kadar şeyin üzerine biz de bir sapan atmışız çok mu? Kimse ben bu partide milletvekili oldum, bu partiye bu kadar saldırmayalım demedi. Bu arkadaşlar MHP’yi ağızlarına almadan yollarına devam etsinler. Diğer durumda bizim sert tutumumuz devam eder.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.