TARİH 22.03.2018 SAAT 11:13:37

14.02.2018 Çarşamba - 17:30

Yaklaşık 1,5 aydır kent gündeminde olan MİA projesindeki değişikliklere nihayet son nokta koyuluyor. Kentte büyük tartışmalara olan değişikliğin AK parti Meclis üyelerinin oy çokluğu ile geçmesi bekleniyor

Süriye ÇATAK TEK

Büyükşehir Belediyesinin Şubat ayı Meclis toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu salonunda bugün saat 15.00’te gerçekleştirilecek. Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlığında yapılacak meclis toplantısının en önemli gündem maddesi MİA olacak. Kenttin yaklaşık 1,5 aydır tartıştığı MİA projesine son noktanın koyulması bekleniyor. CHP’nin muhalefet şerhi koyacağı MİA projesi gündem maddesinin AK Partili Meclis üyelerinin oy çokluğu ile meclisten geçmesi bekleniyor.

CHP MUHALEFET EDECEK

Bu ay 134 gündem maddesinin görüşüleceği meclis toplantısında en önemli gündem maddesi MİA olacak. Tartışmalı geçmesi beklenen mecliste CHP grubunun MİA projesindeki değişikliğe muhalefet şerhi koyacak. MİA ile ilgili yapılacak değişiklikler hakkında AK Parti grubunun Meclisi bilgilendirmesi bekleniyor. Bilgilendirmenin ardından yapılacak olan oylama ile değişikliğin oy çokluğu ile meclisten geçmesi bekleniyor.

MÜFTÜLÜK BİNASI KİRALANACAK

Toplantıda İl Müftülüğüne ait olan ve daha önce kapatılan FEM dershanesinin kullandığı bina Büyükşehir tarafından Gençlik hizmetlerinde kullanılmak üzere kiralanması için başkana yetki verilmesi istenecek. Bina yapılacak tadilat masrafları kiradan düşürülmesi kaydı ile en fazla 15 yıllığına kiralanması istenecek. SEKA’nın kreşi olarak bilenen ve şu anda İyim Yayma Cemiyeti tarafından kullanılan bina meclis kararı ile Belde A.Ş’ye olan tahsisi iptal edilecek.

30 BİN 859 BİLGİSAYAR DAĞITILACAK

Büyükşehir tarafından her yıl 6’ıncı sınıf öğrencilerine dağıtılan diz üstü bilgisayarların bu yıl da dağıtılması için meclisten yetki alınacak. Milli Eğitim müdürlüğü ile yapılan çalışmada önümüzdeki Eğitim ve Öğretim yılında 6’ıncı sınıfa gidecek öğrencilerin sayısı belirlendi. Yapılan çalışmanın ardından bu yıl 30 bin 859 bilgisayar dağıtmak için meclisten yetki alınacak.

ÜCRETİ KOMİSYON BELİRLEYECEK

Mecliste aynı zamanda Büyükşehir belediyesinin öğrencilerin ulaşım masraflarının bir kısmını karşılaması ile ilgili gündem maddesi de tartışılacak. Plan Bütçe ve Ulaşım komisyonu tarafından hazırlanan raporda Milli Eğitim müdürlüğü, KOÜ, GTÜ, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Kocaeli Şoförler ve Otobüsçüler Odası, Şehiriçi Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası ve Büyükşehir’in birlikte toplu taşıma hizmetlerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için çalışma yapması istendi. Bu kurumlar öğrencilerin ücretlerine yapılacak zam oranını belirleyecek ve bu oranı Büyükşehir belediyesi minibüsçü esnafına ödeyecek.

OTOYOL PLANLARA İŞLENECEK

Mecliste MİA dışında imar konularında en önemli gündem maddelerinden biri de Kuzey Marmara Otoyolu planları olacak. İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından getirilen gündem maddesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 1/5000 ve 1/50000’lik imar planları plana işlenecek.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.