TARİH 24.09.2017 SAAT 23:53:36

24.03.2017 Cuma - 16:30

Sağlıklı beslenmek için sadece diyet ve iyi beslenmek yetmez. Sağlıklı pişirmek de önemlidir. Böylece birçok üründeki riskleri ortadan kaldırmak mümkün 

DİYET, sağlıklı beslenme denilince insanın aklına direk hiç hamur işi yememek, hiç tatlı yememek, hiç abur cubur diye tarif ettiğimiz atıştırmalıkları yememek gelir ve dolayısıyla modumuz hemen düşer.

Nasıl düşmesin ki bunları yemek bizim de hakkımız değil mi?

Evet hakkımız ancak bu gıdaları/besinleri daha sağlıklı hale getirerek beslenme serüvenimizi keyifli hale getirebilir kapkara olan yasakları biraz daha açık gri forma çevirebiliriz.

Piyasada satılan birçok fırınlanmış ve diyet diye sunulan ürünler hem doymuş yağ hem de şeker açısından hala riskli durumda.

Normal ve light diye satılan ürünlerin mutlaka etiketlerine bakın ve dediklerimi tekrar yorumlayın.

Daha sağlıklı, dengeli ve zevkli bir yeme düzeni için bakın nasıl ipuçlarımız var, bu ipuçlarını en yakın zamanda pratiğe dökmenizi ve kilo kontrolündeki değişiklikleri gözlemleyin.

1. İlk strateji her zaman minyatür porsiyon;

Eğer ürün içeriğine müdahale edemeyeceğimiz hazır market/fırın ürünleri var ise her zaman minyatürlerini almalısınız. İlk strateji porsiyon kontrolü olsun, porsiyon kontrolü her zaman hızımızı kesmemiz için destekleyici bir yol olur. Kocaman pasta dilimine başlayıp onu yarım bırakmak çok zor olur ancak minik kesilmiş kekler, kanepeler, cupcakeler bu dengeyi sağlayacaktır.

2.Daha sağlıklı olmaları için yüksek kaliteli malzemeler;

  • Extratlar veya aromalar yerine mutlaka hammaddenin özünü veya öğütülmüş halini kullanın

  • Kaliteli çikolatalar kullanın ve kakao oranının yüksek olmasına dikkat edin.

  • Baharatların taze, sağlığa uygun şartlarda olması ve paketli olmasına dikkat edin.

    3. Besleyici malzemeler;

Hamurlu tariflerinizin içine mutlaka sebze/meyve ekleyin, bu şekilde tarif değişikliğine giderek un/yağ/şeker oranında mecburen sağlıklı değişiklikler yapmış olursunuz. Bu meyve/sebzeleri rendelenmiş, doğranmış ve püre haline getirilmiş şekilde kullanabilirsiniz.

          4. Tam tahıllı unlar;

Çok sık duyduğunuz artık aşina olduğunuz bir kelime biliyorum ancak hala ekmek formu dışına çıkmayan bu unu mutlaka evinizde bulundurun. Tüm unlu gıdalarınızda tam tahıllı un kullanın. Tam buğday ununda diğer önemli bir konu ise endüstriyel ekipmanlarda öğütülen unların çok fazla vitamin ve mineral kaybı oluyor, çok zor bir öneri ama bulmanız mümkünse taş değirmen ile öğütülmüş unları kullanın. Ben memleketimden kolaylıkla getiriyorum, artık internet her eve girdi sizin de biraz araştırma yaparak erişmeniz kolay.

          5. Alternatif unlara yönelin;

Buğday unu dışında yöneleceğimiz birçok un çeşidi var bunu hem marketlerde hem kendimiz evde rahatlıkla yapabiliriz. Bu alternatif unlar neler mi? Nohut unu, mercimek unu, barbunya unu, badem unu ve birçok envai çeşit un. Bu unların karbonhidrat oranı düşük, dolayısıyla glisemik indeksleride düşük olur ayrıca protein oranı yüksek olduğu için daha sağlıklı daha fit tarifler elde etmiş oluruz.

          6. Doymuş yağ ve saf şekeri azaltın;

Doymuş yağ içeriği yüksek olan yağlar diye bahsettiğimiz ürünler margarin ve tereyağı. Bu yağlar yerine tarifinizin dokusunu bozmadan zeytinyağı, kanola yağı, ay çiçek yağı kullanabilirsiniz.

Şeker de ise; şekerin tamamını azaltmak belki tarifinizin tadını bozabilir veya hoşunuza gitmeyebilir. Bu durumda kuralımız şu olsun. Örnek vermek gerekirse tarifinize 4 yemek kaşığı şeker yerine 1 yemek kaşığı şeker kullanın azalttığınız şeker yerine meyve rendesi ve püresi ekleyerek dengeleyebilirsiniz.

Sağlıklı beslenmek hem kolay hem gerçekten çok ucuz. Lezzetli ve keyifle yiyeceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar için bu yöntemleri kullanın.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.