TARİH 25.02.2018 SAAT 08:48:44

05.11.2017 Pazar - 17:43

İYİ Parti İl Başkanı Haluk Ulusoy, partilerine büyük bir teveccüh olduğunu kaydederek, “İktidar olacağız” dedi. Ulusoy, ilk dönemlerde AK Parti’yi desteklediğini ifade ederek, “Ali Babacan ekonomide mucizeyi başlardı ve ben de oy verdim. Bugün itibariyle ekonomiyi yönetemez hale geldiler” dedi

Mevlüt SOYSAL

Son günlerin en çok konuşan ismi kuşkusuz ki Haluk Ulusoy…

Kent sosyal yaşamında çok etkin olan ve çeşitli sivil toplum örgütlerindeki varlığıyla gündeme gelen Ulusoy’un İYİ Parti İl Başkanı olması kimilerini memnun ederken, kimileri de onu “Zenginler kulübü üyesi” diyerek eleştirdi.

Bilinmeyenlerini gazetemize anlatan Ulusoy, ilk dönemlerde AK Parti’yi desteklediğini kaydederken, “Ali Babacan dümenden ayrıldıktan sonra ekonomiyi yönetemez hale geldiler” dedi.

Çevresinde, şehit ve gazi yakınlarına verdiği destekle tanınan Ulusoy, “O adam senin için kurşun yediyse, onun çocuğuna sahip çıkmak da senin boynunun borcudur. Şehit ve gazi çocuklarına sahip çıkmayan namerttir” dedi.

Ulusoy, il başkanları toplantısıyla alakalı, “Çağrılmayan yere davulcuyla zurnacı gider” derken, Devlet Bahçeli ile ilgili mesajını kızgınlıkla yaptığını kaydederek, “Özür dilenecek bir durum yok” diye konuştu.

Siz bir işadamısınız ve AK Parti döneminin işadamları için zor bir dönem olduğunu ifade edenler var. AK Parti’ye yakın olmayanların baskıya maruz kaldığını söyleyenler var. Böyle bir süreçte muhalif bir partinin başkanı olmak sizi nasıl etkileyecek?

Bir kere ben işadamlarının AK Parti döneminde baskıya maruz kaldığına hiç tanık olmadım. Herhangi bir zulüm yaşamadılar. AK Parti’nin ilk yılında İzmit’te iktidar CHP’ydi. Bizler CHP’den yerel anlamda destek bulamadığımız için yerel seçimlerde AK Parti’yi destekledim. Sonraki genel seçimlerde de AK Parti’yi destekledim. Sebebi de şu: Bir işadamı olarak bizim en büyük ihtiyacımız ekonomide güvendir. Baktığınız zaman Türkiye’de 90’lı yıllarda orta vadeli kredi üç ay, uzun vadeli kredi altı aydı. AK Parti iktidarı ile birlikte ekonominin başına Ali Babacan geçince mucizeler hayata geçti. Ekonomideki yükselen ivme de iş dünyasının teveccühüyle karşılaştı. Dolayısıyla, “AK Parti baskısı” gibi ifadeler yanlış. Bana göre AK Parti geçmişte çok iyi işler yaptı. Örneğin benimle ilgili, ‘Bir eski CHP’li belediye başkanı dedi ki: Oteli için Ulusoy 5 milyon lira vermiştir’ şeklinde bir haber çıktı ve çok ağırıma gitti. Bu gerçekten farklı bir zihniyetin ürünü ve çok acı bir şey. Bugün otelde 135 kişi çalışıyor. Tam tersi, AK Partili belediyeler bir kuruş talep etmedikleri gibi, ellerinden gelen her türlü desteği de verdiler. Yiğidi öldür, hakkını ver.

AK Parti’nin sonraki dönemlerinde mi ekonomik açıdan sizi sıkıntıya sokan gelişmeler yaşandı?

AK Parti’nin iktidarda olduğu 16 yılı ikiye ayırırsak, bu sürecin ikinci yarısından itibaren bariz ekonomi yönetimi sorunlarının yaşanmaya başladığı bir gerçek. Hele de son yıllarda ciddi anlamda sıkıntı yaşadılar. Ali Babacan’ın dümenden ayrılması AK Parti’nin gidişatını değiştirmiştir. Yine o günlerin Cemil Çiçek gibi duayenleri yönetimden çekildi ve ortaya Türkiye’yi yönetemeyen bir AK Parti çıktı. Ekonomik gidişattaki kötüleşme ile birlikte toplumun değerlerine saldırmaya başladılar. Atatürk’e saldırdılar, Cumhuriyete saldırdılar, kuruluş felsefesine saldırdılar… Bunlar olurken ülkenin başına bela olan FETÖ ile gerektiği gibi mücadele edemediler. Cumhurbaşkanı Erdoğan samimi bir şekilde mücadele etse de, bu örgütün siyasi ayağı ortaya çıkartılamadı ya da çıkarılmadı. Ben vatandaş olarak FETÖ ile mücadelede mutsuzum. Bana göre Erdoğan’ın etrafı FETÖ ile mücadeleyi engelliyor. Özetlersem; ekonomik ve siyasi sıkıntı had safhada…

Rahat bir yaşam süren işadamı neden siyasete girer?

İşadamının rahatı olmaz. Her ay bilmem kaç yüz adama maaş vermek kolay değil. Rahat kişi emeklidir. İşadamı emekli de olamayacağına göre ömrü boyunca stresle yaşar. Bazen profesyonel yaşamda çalışanlara gıpta ediyorum. 20 gün tatil yaptık diyorlar. Ben hayatımda bir seferde 20 gün tatil yapmadım. Benim öyle bir şansım yok. Ayın 5’inde maaş vereceğim. 26’sında KDV ödeyeceğim. 30’unda da SSK ödeyeceğim. Ben işadamı olarak değil, bu şehirde yaşayan bir vatandaş olarak siyasi hareketlerin şu anda benim hayallerimle uyuşmadığı için, gelecek endişesi taşıdığım için ve İYİ Parti’nin programının hayallerimle örtüştüğü için siyasetteyim.

Haluk Ulusoy, ulaşılması kolay bir insan mıdır? Çünkü siyaset başka bir alan… İnsanlar gece yarısı arayabilecek mi?

Benim bir hayatım var, sorumlu olduğum insanlar var, çalışanlarım var. Ama bir işe girdiysem, iyi bir ajanda yönetimi ile bu işi başarırım. Bu iş bireysel bir iş değil. İYİ Parti bir tek adam şovu değil. Güçlü isimler ve güçlü bir teşkilat olacak. İnsanlar günün 24 saati bir İYİ Parti temsilcisine ulaşacaktır. Bu ben olurum, yardımcım olur, yöneticim olur. Sorunuza gelirsem; bu kentte bugüne kadar bana ulaşmak isteyip de ulaşamayan tek bir kişi bile yoktur. Ulaşılması kolay bir insanım.

Daha önce neden siyasete girmediniz? Örneğin neden CHP’de siyaset yapmadınız?

Çağıran olmadı ki… Şaka bir yana… Ben 1985’te üniversiteyi bitirdikten sonra Türkiye’ye gelmekteki en önemli sebebim, Turgut Özal’ın yaptığı yatırımlardı. Bir Özal hayranı olarak Türkiye’ye geldim. Geldiğimde neler oldu? Siyah beyaz televizyonlar yerini renkliye ve özel kanallara bıraktı. Bir kot pantolon alamazken her türlü marka Türkiye’ye geldi. Bir kasetçalar bulunamazken özel radyolar açıldı. Yabancı para eziyeti çekerken sorunlar ortadan kalktı. Türkiye Özal’la birlikte ihracatı öğrendi. Türkiye Özal’dan sonra sıkıntılı bir dönem yaşarken, AK Parti’nin gelişiyle beraber ülkede önemli adımlar atıldı. Ama bugün geldiğimizde iyi yönetilemeyen bir Türkiye oluştu. İYİ Parti de yeniden üreten ve büyüten bir Türkiye hedefini koydu. Dostlar vasıtasıyla adım genel merkeze iletilmiş ve anket yapılmış. Benim ismim ankette açık ara birinci çıkmış. İki sebebi var: Bir: Fikirlerim programla uyuştu. İki: İki defa ankette ismim birinci çıktıysa bu bir lütuftur ve borcumu ödemem gerek. Demek ki 54 yıl boşuna yaşamamışım. Bana saygı gösterenlere bu saygıyı göstermem gerek.

Ülkücü taban nasıl bakıyor?

Asla uyum sorunum olmaz. İYİ Parti ikinci bir MHP değil. Akşener bir dönem DYP, bir dönem de MHP’de siyaset yapmış. Her iki partide de başarılı olmuş. Partinin genel sekreteri CHP’den gelmiş. Ümit Hoca bir fikir adamı, bir akademisyen… Koray Aydın da teşkilatçılığı çok iyi bilen bir isim. Yani, bu parti MHP değil. Yönetimiz de böyle olacak. MHP’de daha önce ilçe başkanı olanlar İYİ Parti’de ilçe başkanı olmayacak. Ama elbette ki yönetimlerde olacak ve tecrübelerinden faydalanacağız.

 

Rotary bu kente büyük katkı yaptı

Rotary konusundaki eleştirilere ne diyorsunuz?

Gelip sormadan, araştırmadan, çamur at izi kalsın mantığıyla yapılan karalamalar. Üzerinde durmaya bile lüzum yok. Söz sahibine aittir ve her sözü söyleyen ispatla mükelleftir.

Rotary’yi biraz anlatır mısınız?

Rotary dünyada bir milyon 200 bin üyesi olan, dünyanın en büyük sivil toplum örgütü. Örneğin çocuk felcini dünyadan silmek adına 9 milyar dolar harcamış. Bill Gates Vakfı Rotary’nin koyduğu her bir dolara 2 dolar koyuyor. Bunun yanı sıra önceliklerimiz anne-çocuk sağlığı, okuma-yazma kursları, fakirlikle mücadele ve temiz su kaynaklarının korunması… Eleştiri şu: Zenginler kulübü… Öyle mi? Rotary’ye üye olmak için mesleğinde belli bir noktaya gelmiş olmak gerekiyor. Mesleğinde belli noktaya gelen insanın da doğal olarak parası oluyor. Peki, mesleğinde belirli bir noktaya gelmiş kişi neden tercih ediliyor. Çünkü ona şöyle deniyor: Bugüne kadar toplumdan bir şeyler aldın ve belirli bir noktaya geldin, bundan sonra vereceksin. Toplantılarımız herkese açıktır. Herkes gelebilir. Devletle birlikte okullar yaptık. Kışın devletle birlikte çocukların giyimi için çalışma yaparız. Kızılay’dan ne farkımız var? Kocaeli büyük bir depremle karşılaştı. Depremden sonra Rotary’nin yaptıklarını unuttu mu? Bizler koskoca bir hastane yaptık. 3 buçuk milyon harcandı Sopalı’daki hastane için… Bu şehre Rotary kadar desteği olan başka bir sivil toplum örgütü yok.

 

Şehit çocuklarına sahip çıkmayan namerttir

İl başkanlığı sürecinizin ardından gazeteleri arayıp Mehmetçik Vakfı için yaptıklarınızı, şehit yakınları ve gaziler için yaptıklarınızı anlatanlar oldu. Bunları açar mısınız?

Bunlar konuşmaya değer şeyler değil. Sağ elin verdiğini sol el görmemelidir. Ben Haluk Ulusoy olarak tek değilim. Bizim bir grubumuz var ve vatanımız için şehit olanların aileleri ile biz rahatça yaşayalım diye gazi olanlar ve aileleri için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bizim için Mehmetçik Vakfı çok özel. Onlar her yıl Türkiye turu düzenliyorlar. Bu turda şehit ve gazi çocukları oluyor. O süreç içerisinde bir gece de biz onlarla beraber oluyoruz. Ben konaklama ihtiyaçlarını karşılıyorum. Sedat Özkaraaslan onları öğle yemeğinde konuk ediyor. Yavuz Ulugün de kenti, özellikle de müzeleri gezdiriyor. Bu el birliğiyle yapılan ve herkesin gönülden yaptığı bir iş. Bu vergi vermek gibi… Ahlak meselesi… Eğer vergini doğru düzgün verirsen askerinin mermi alacak parası olur. Yeni silah alacak para bulur. Vermezsen ülken başarılı olur. Senin için orada adam kurşun yediyse, onun çocuğuna sahip çıkmak da senin boynunun borcudur. Şehit ve gazi çocuklarına sahip çıkmayan namerttir. Bu konuda çok hassasım. Ben cumhuriyetçi-milliyetçi adamım. Bağımsız, güçlü bir ülkede yaşamak istiyorum. Gündelik hayatım basittir. Sabah bir saat bisiklete bindikten sonra işimin başına geçerim. Akşam da evime giderim. Haftada bir Rotary Kulübü’nün toplantısına katılırım. Projelerle alakalı birkaç saat fikir alışverişinde bulunuruz. En son önemli bir projemiz olan hasta bakım kursları ile alakalı çalışıyoruz. Bunun için uluslar arası vakıftan 50 bin dolar civarında para bulduk. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışıyoruz. Bu büyük bir sorun ve topluma faydalı olacağımızı düşünüyoruz. Biz bir şey talep etmiyoruz. Kadınlar geliyorlar, evde bakım sertifikası alıyorlar ve ihtiyacı olana evde bakım yapıyorlar.

 

Ayaz çok başarılı kendisini destekledim

Yakın olduğunuz AK Partililer var. Size ne diyorlar?

Ben medeni bir adamım. Benim arkadaşlık kurduğum kişiler de medenidir. Bu ilişkiler de en iyi şekilde devam ediyor. Örneğin Başbakan Yardımcısı Fikri Işık… Kendisine sevgi ve saygı duyarım. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na abi diye hitap ederim. Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz da bana abi der. Kendisine kardeşim derim. Onlarla bundan önce ilişkim nasılsa bundan sonra da öyle olacak. Ben, bu ülkenin ve bu kentin daha iyi yönetilmesi için bir şeyler yapmak istiyorum. Ben daha önce ANAP’a, AK Parti’ye, MHP’ye oy vermiş birisiyim. Hüseyin Ayaz çok başarılı ve defalarca kendisini destekledim. Şu an bizim fikirlerimiz daha güncel. Başarılı olacağımıza inanıyorum.

Sanayicilerin İYİ Parti’ye ilgisi nedir?

Herkesimin ilgisi çok iyi… Ülkenin her yerinde dostlarım var. Hepsinden büyük teveccüh alıyorum. Bu İYİ Parti için çok iyi ama ülkemiz açısından iyi değil. Keşke ülke çok iyi olsaydı da bize ihtiyaç kalmasaydı.

Bazı kesimler İYİ Parti’ye FETÖ’cü diyor.

Korkunun ecele faydası yok. Bunlara gülüp geçiyoruz. Bizim iktidar hedefimiz var. Daha açıklandığı gün genel başkanımız Cumhurbaşkanlığı hedefi koydu. Muhalefetin yıllardır ne hedefi oldu?

 

Çağrılmayan yere davulcu gider

İl başkanları toplantısına katılmak ister misiniz?

AK Parti “Siyasi üsluplarını görelim” demiş. Doğru bir ifade değil. Bir defa iktidarın herkesi kucaklaması gerek. Orada önemli olan şehre ne katılacağı… Çağrılmayan yere davulcu ya da zurnacı gider. Dolayısıyla bakacağız. Davet olursa elbette katılırım. Ama davet olmazsa da dünyanın sonu değil.

İl yönetimi ne zaman oluşur?

Hedefim bu sene sonuna kadar teşkilatlanmayı tamamlamak. Şu an çok talep var. Biz öncelikle bir ofis arayışındayız. Parti binası için daha detaylı düşünmeliyiz. Çünkü burası Akşener’in memleketi ve kentin en iyi parti binası olması gerek. Önce bir ofis bulalım. Bu arada da il binasını hazırlarız. İl yönetimi için tüm isimlere açığız. Dengeleri gözeteceğiz ve iyi bir yönetim olacak. İl yönetiminde 50’den fazla kişi olacak. Kadın kolları olmayacak. Kadın kolları ayrımcılıktır. Kadınlar da erkekler de ana kademede olacak.

Özür dilemesi gereken Bahçeli

Devlet Bahçeli ile ilgili “Helvasını yiyelim inşallah” diye gönderiniz var. Çok eleştirildi.

Referandum gecesi kızgınlıkla attım ve sonra sildim. Bu gönderiyi 6 ay sonra gündeme getirmek şovdan başka bir şey değil. Ne yazık ki meyve veren ağaç taşlanır. Bunlara alışacağız. Benim özür dilememi isteyenler var. Hakaret etmedim ve özür dilemem. Asıl, benim ve bizlerin oyunu alıp, referandumla alakalı bizlerin düşüncesinin aksi yönünde hareket eden Bahçeli’nin özür dilemesi gerekmektedir.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.istanbul escort escort istanbul escort bayan bayan escor escort