TARİH 24.01.2018 SAAT 04:54:31

11.12.2017 Pazartesi - 18:47

AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanlığına seçilen Betül Yazıcı. Siyasette uzun zamandır gelen yeni yüzlerden biri. Yazıcı’nın hedefi kadınların talepleri doğrultusunda hizmetler üretmek

 

Süriye ÇATAK TEK – 

 

AK Parti’de başlayan ilçe kongrelerinde İzmit’te ana kademe ve gençlik kollarının ardından yapılan kadın kolları kongresinde seçilen Betül Yazıcı, daha önce siyasette hiç adını duymadığınız biri…

AK Parti’de daha önce parti içinde siyaset yapmayan birinin ilçe başkanı olması neredeyse imkansızken İl Kadın Kolları, İzmit gibi önemli bir ilçeye yeni bir yüzü atadı. Ailesi AK Parti’de siyaset yapan Yazıcı, aktif olarak siyasetin içinde olmasa da dolaylı olarak her zaman partiye hizmet eden isim olduğu biliniyor…

Seçildikten sonra ilk kez gazetemize konuşan Yılmaz, amacının kadınları dinlemek, onların talepleri ve istekleri doğrultusunda hizmetler ürütmek olduğunu söylüyor. Yazıcı’nın kadınlara yönelik hizmetlerin çoğalmasında ön ayak olacağı partiye gelen kadın sayısının artışından görülüyor. Partiye gelen kadınların sayısındaki artış ve gelen kadınların partiye üye olmaları Yazıcı ve ekibinin ilçeye hareket getirdiğini gösteriyor…

Meslektaşımız ve Yazıcı’nın ekibine aldığı Fatma Aydınoğlu ile birlikte yaptığımız görüşmede Yazıcı önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmaları anlattı…

 

GÖREV TEKLİF EDİLDİ

Sizinle ilk kez Genel Merkez tarafından aday gösterildiğinizde karşılaştık. Daha önce AK Parti ya da başka bir siyasi parti de görev yaptınız mı?

Daha önce hiçbir partide üyeliğim dahi yoktu. 2010 yılında AK Parti’ye üye oldum. Ben kendim siyasette bulunmadım ama eşim, iki kayınbiraderim ve kızım siyasetin içindeydi. AK Parti’de çeşitli görevlerde yer aldılar. Ben hep onların destekçisiydim. Her seçimde eşimle birlikte okullara gidip sandıkları kontrol edip takip ederdik. Hep bir şekilde siyasetin içinde oldum.

 

İzmit Kadın Kolları için siz mi aday oldunuz yoksa bu görev size teklif mi edildi?

AK parti’de görev istenmez verilir. İl Kadın Kolları Başkanımız ve yönetimi bu görevi beni layık gördü. Ret etme şansım yoktu. Böyle bir görev takdir edilmişse seve seve yaparım dedim.

 

Geçmiş dönemde ilçe Kadın Kolları Başkanlığı yapan Aysel Demirtaş’tan nasıl bir teşkilat devraldınız?

Benden önceki başkanımızdan çok güçlü bir teşkilat devraldık. İzmit beğenisi çok yüksek bir şehir. Dolayısıyla her kesimden insana hitap etmemiz gerekiyor. Bizden önceki teşkilatımız bunu çok güzel yapmış, biz de onlarda aldığımız bu güzel teşkilatın çıtasını daha yükseğe çıkarmayı hedefliyoruz.

 

MAHALLELERİ GÜÇLENDİRECEĞİZ

Kongrenin ardından teşkilat yapısının tamamlanması ile nasıl bir çalışma yapacaksınız?

Kadınları dinlemek üzerine yoğunlaşacağız. Mümkün olduğunca onların dertlerini dinleyerek onların dertleri ve sıkıntıları üzerinden proje üreteceğiz. Birkaç sosyologumuz var onlardan destek alacağız. Bir önceki teşkilattan tecrübeli arkadaşlarımız var onlardan destek alacağız. Onlarla birlikte çok iyi projeler yapacağız.

 

Kadınların sorunlarını tespit ettikten sonra öncelikli projeniz ne olacak?

Depremden sonra İzmit çok değişti. İnsanlar yer değiştirdi sanki. Çok çeşitli kadın profili var. Çok dışa yönelik kadın olmasına rağmen evlerinden çıkmayan kadınımız var. Bize ulaşan kadınlarla buluşuyorum ama evlerden çıkmayan, bizim onlara ulaşmamızı isteyen kadınlarımızda var. Ocak ayından itibaren mahalle başkanları ve sokak sorumluları ile sokaklara ineceğiz mümkün olduğunca çok kadınımızı dinlemeye çalışacağız. Bize gelemeyene de biz gideceğiz.

 

İcra kurulunuzu ne zaman açıklamayı planlıyorsunuz?

İcra için çok acele etmeyi düşünmüyorum. Görevleri farklı olan arkadaşlarımız olacak elbette. Ama bu görev ruhu içinde asıl ya da yedek önemli değil herkes çalışmaların içinde olacak. Görevlendirmede liyakate özen göstermeye çalışıyorum. Her görevin tam yerine oturmasını istiyorum. Ekipte ayırabileceğim hiç arkadaşım yok.

 

Mahalle teşkilatlarınızı ne zaman oluşturmaya başlayacaksınız?

Önümüzdeki haftadan itibaren mevcut mahalle başkanları ile görüşmeye başlayacağız. Hangi mahallede ne var ne yok yerinde tespit edeceğiz. Mahalle teşkilatlarımızı güçlendireceğiz.

 

ŞEDDİTA KARŞI PROJELER VAR

Kadın sorunlarının tartışıldığı ve çözümlerin bulunduğu bir platform oluşturmayı planlıyor musunuz?

KİHMED’te görev yaptığım zaman buna benzer girişimlerim olmuştu. İzmit ilçede çok farklı alanda birçok platform var. Tek başına değil, birlikte bir şeyler yapmaktan yanayım. Farklı platformları bir araya getirip güçlü bir platform olmak önemlidir. Birçok siyasi parti ve STK’nın farklı platformları var bular içinde çok güzel iş yapanlar da var. Mevcutlarla yürümenin çok daha doğru olacağını düşünüyorum. Bun nedenle mevcut platformlarla çalışmak isterim.

 

Kadına yönelik şiddetin engellenmesi ile ilgili projeleriniz olacak mı?

Kadına yönelik şiddete karşı çalışmalarımız projelerimiz arasında var. Şiddetin en büyük nedenlerden biri aile içinde iletişimin sıkıntısı olduğunu düşünüyorum. Sosyolog arkadaşlarımızla çok güzel projeler yapacağımıza inanıyorum. Aile içi eğitim çok önemli televizyon ve telefonlar yüzünden anne ve çocuğu, baba ve çocuğun artık aralarında mesafe oluşmuş. Erkeklerin bilgilendirilmesi gerekiyor. Maalesef kadınların hızlı bir şekilde özgürleştirilmesi erkekler tarafından yanlış algı oluşturuyor. Anneyi eğitmemiz, hem babayı hem de çocuğu birlikte eğitmemiz anlamına da geliyor.

 

Kadın kolları olarak seçim startını ne zaman vermeyi planlıyorsunuz?

Seçim çalışmalarından önce kadınlarla buluşup kendimizi tanıtmak istiyoruz. Neler olmasını istiyorlar, sorunları neler onları görüp seçim çalışmalarımızı oluşturacağız. Önce insanların güvenini kazanmamız lazım. İnsanların birbirine güven kalmamış artık. Mümkün olduğunca sözlerimizin arkasında durduğumuzu göstermek istiyoruz. Bizleri tanıdıkça bizim sözlerimizde durduğumuzu görecekler.

 

BELEDİYE BAŞKANI İSTERİZ

Cumhurbaşkanı kadınları ön plana çıkartan çalışmaları görmek istiyor, siz de Kocaeli’de kadın belediye başkanı istiyor musunuz?

Kocaeli’de belediye başkan adayı istiyoruz. Neden olmasın. Kadınlarımızı her yerde istiyoruz. İlçe Başkanımız Hasan Ayaz’ın dediği gibi kadın olduğu yerde nezaket ve zarafet olur. Biz elimizin değdiği yere nezaket getiriyoruz bizim olduğumuz yerde erkekler daha nazik, daha nezaketli olurlar.

Nasıl bir teşkilat olacaksınız?

Kadınlarla birlikte bir Ortam oluşturmak istiyorum. Herkesin kendini rahatlıkla ifade edeceği bir ortam istiyorum. Mümkün oldukça çalışan, çalışmayan, evde olan, sürekli okulda çocuğunu bekleyen kadınlarla ortak bir paydada buluşmak istiyorum. Ekibi oluştururken de buna çok dikkat ettim. Onların sorunlarına çözüm bulacak arkadaşlarla çalışmayı istedim ve ekibim de böyle.  Ekibimle gümbür gümbür geliyoruz.

 

 

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1974 İzmit doğumluyum. İlkokulu Ulugazi’de okudum. Başörtüsü yüzünden babam da eğitimciyken öğrenimime ara verdim. İmam hatip ortaokulu ve lisesini dışarıdan sınavlarla bitirdim. 1993 yılında evlendim. Kızım ve oğlum dünyaya geldi. Oğlumla aynı sene üniversiteye girerek açık öğretimden İlahiyat ön lisans okudum. Oğlumla aynı dönem üniversite okudum. En büyük hayalim baba mesleği olan öğretmenliği yapmaktı. Nuh Çimento imam Ortaokulunda eğitmenlik yatım. KOMEK’te çağrı gelince yetişkin eğitimi verdi. Kuran-i Kerim usta öğreticiliği yaptım. Ayrıca KİHMED’te Hanım komisyonu başkanlığın yaptım.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.