TARİH 24.03.2018 SAAT 07:13:05

29.06.2017 Perşembe - 23:13

Seka Devlet Hastanesi’nde görevli Diyetisyen Merve Başer yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan sıcaklıklarla ilgili vatandaşlara uyarı ve tavsiyelerde bulundu

Arif BULUT – HAVA sıcaklıklarının ülke genelinde hızla artmasıyla birlikte yaz aylarında yaşanabilecek sağlık sorunlarıyla ilgili vatandaşlara uyarı ve tavsiyelerde bulunan Seka Devlet Hastanesi Diyetisyeni Merve Başer, “Sıcak havalarda vücudun en önemli ihtiyacı sudur. Siz terlemediğinizi düşünseniz de hava sıcaklığı ve nem ile deri, solunum, idrara ve dışkı ile normalden fazla su kaybı olur. Bu kayıp elektrolit kaybı ile beraber tansiyon dengesiz baş ağrısı ve halsizlik yorgunluk yapabilir” dedi.

BOLCA SU TÜKETİN

Susamayı beklemeden su tüketilmesi gerektiğini ve mutlaka düzenli su içilmesi konusunda uyarıda bulunan Merve Başer, “Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmelidir. Ancak egzersiz yapıldığında her yarım saat için 1-2 bardak su daha eklemek gerekir. Su tüketmek zor geliyorsa sıvı içine meyve parçaları, nane limon, tarçın, salatalık vb. eklenmeli, soğuk bitki çayları, şekersiz taze kompostolar, limonata, ayran, kefir, soda en doğru seçimlerdir. Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler, daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemeli.Yaz aylarında sıcaklıklarla birlikte; özellikle bebek, çocuk, yaşlı ve hamileler ile tansiyon, kalp şeker gibi kronik hastalıkları bulunan kişiler için yeterli su tüketimi hayati önem taşıyor.” dedi.

BESLENMEYE DİKKAT

Yükselen sıcaklıklarla birlikte beslenme alışkanlıklarına da dikkat etmemiz gerektiğini vurgulayan Başer, “Vücuttaki sıvı-elektrolit dengesini sağlamak için sodyum, potasyum ve magnezyum kaynağı meyve sebzeleri günde en az 5 porsiyon, 1-2 dilim az yağlı peynir, 2,5 su bardağı kadar yoğurt, ayran ve cacık her gün tüketilmelidir. Yazın aşırı sıcaklarda da dengeli yeterli beslenme oldukça önemlidir. Yeterli ve denge beslenme: dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinler; süt grubunda yer alan süt ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, peynir ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarnadır. Sıcak havalarda su, vitamin ve mineral içeriği yüksek meyve, sebze ve tam tahıllara dayalı bir beslenme şekli daha uygundur. Bunlara ek olarak beslenmemize faydalı yağ içeren balık, fındık, ceviz gibi yağlı tohumları mutlaka eklenmelidir” dedi.

YAĞLI YEMEYİN

Sağlıklı bir yaz geçirmek için kan şekerini hızla yükselten ve hızlı düşüren besinlerin tercih edilmemesi gerektiğini ifade eden Başer, “Basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları veya dondurma tercih edilmelidir. Yaz aylarında yağlı besinlerin ve ya kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı, yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Yemekleri pişirirken ise kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı yöntemler tercih edilmelidir” dedi.

ZEHİRLENME ARTAR

Besin zehirlenmeleri özellikle yaz aylarında arttığını belirten Merve Başe,r “Yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı , çabuk bozulan potansiyel riskli besinler (et, yumurta, sü,t balık), kremalı ve mayonezli yiyecekler, püreler açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

AİLELERE UYARI

Sözlerine devam eden Başer, “Yaz aylarında virüslerden kaynaklanan ishal, bebek ve çocuklarda vücuttan önemli ölçüde su, tuz ve mineral kaybına yol açar, ishallerin önlenmesinde el hijyeni ile sebze ve meyveleri yemeden önce iyice yıkamak çok önemlidir. Bebek ve çocuklar sıvı kayıplarını ifade edemedikleri için aileler dikkatli olmalı.Şiddetli ishallerde, kaybedilen sıvı ve minerallerin yerine konması amacıyla, Ana Çocuk Sağlık Merkezleri’nden ücretsiz alabileceğiniz tuz-şeker çözeltisini evde bir litre suda eriterek bebeklere içirilebilir. Bu çözelti, normal sudan daha iyi emildiğinden vücudun sıvı ve mineral kaybını telafi etmesi daha etkili olmaktadır” dedi.

ERGÜNEY DE UYARDI

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney de tüm yurdu etkisi altına alan aşırı sıcaklar ve nem oranındaki artışa karşı vatandaşları uyardı. Ergüney, “Yaklaşmakta olan aşırı sıcaklardan kaynaklanan tehlikelere karşı uzman önerilerinin dikkate alınması çok önemlidir. Özellikle kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımızın bilinçlenmesi ve önerileri hassasiyetle uymaları gerekmektedir. Sağlık tesislerimizde verilen hizmetlerin her türlü hava koşulunda konforlu ve ferah ortamda olması için gerekli iklimlendirme çalışmaları sağlanmış olup aşırı sıcakların yol açabileceği durumlarla ilgili önlemler alınmıştır” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.