TARİH 23.02.2018 SAAT 09:32:07

05.12.2017 Salı - 9:32

Rotary Kulübü 2420. Bölge Guvarnörü Kaan Kobakoğlu, Rotary’nin birinci amacının insana ve topluma fayda sağlamak olduğunu ifade ederek, “Örneğin, sadece çocuk felcinin ortadan kaldırılması için Rotary tarafından 1.7 milyar dolar harcandı” dedi

Mevlüt SOYSAL – 

Rotary, dünyanın en büyük ve en güçlü sivil toplum kuruluşlarından birisi olsa da, sivil toplum kuruluşları arasında en çok eleştirilenlerin de başında geliyor.

Kimilerinin “Mason” dediği, kimilerinin “Toplantıları gizli yapıyorlar” değdi Rotary’yi, Rotary Kulübü 2420. Bölge Guvarnörü Kaan Kobakoğlu’na sorduk.

  1. Bölge, Bursa ve Çanakkale’nin güney bölgesi hariç Marmara Bölgesi’nin tamamını kapsıyor.

Bünyesinde onlarca kulüp var.

Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Kobakoğlu, Rotary’nin birinci amacının insana ve topluma fayda sağlamak olduğunu ifade etti.

“Mason” ve “Gizli örgüt” eleştirilerini de yanıtlayan Kobakoğlu, Masonlukla Rotary arasında en küçük bir bağın dahi bulunmadığını kaydederek, “Toplantılarımız da halka açık” dedi.

Kocaeli’de avukatlık yapan Kobakoğlu, iyi ahlaklı ve mesleğinde başarılı olmuş kişilerin Rotary’ye üye olabileceğini kaydederken, “Bizler devletimiz ve toplumumuzun sayesinde bir yere geldik. Şimdi de devletimiz ve toplumumuzdan aldıklarımızı insanlığa sunmak için çabalıyoruz” dedi.

 

Bir Rotaryenin bir siyasi partide kısa süren bir il başkanlığı süreci başladığında, o kişi üzerinde Rotary Kulüpleri eleştirildi. Mason diyen oldu, gizli bir yapı diyen oldu. Bu eleştirileri takip ettiniz mi? Ne diyorsunuz?

Öncelikle şunu söyleyeyim: Rotary, dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi. Dünyada bir milyon 200 bin üyesi var. 534 bölgeye yayılmış durumda. Ve Birleşmiş Milletler’de büyükelçi düzeyinde temsil edilen bir sivil toplum kuruluşu. Böyle olunca, birçok rakibi de oluyor. Örneğin birçok sivil toplum kuruluşu bizimle aynı kulvarda ve aynı işi yapmaya çalışıyor. Mason konusuna gelince; ben Mason değilim. Onların yasal bir dernekleri var fakat benim geniş bilgim yok. Ne yapıyorlar, nasıl örgütleniyorlar, bilemiyorum. Rotaryenler arasında Mason var mıdır? Tabii ki vardır. Ama aynı zamanda Tema’da da vardırlar. Ama şu bilinsin: Rotary ile Masonluk arasında hiçbir organik bağ yok. Bunu çok net söyleyebilirim. Rotary’de asıl olan, iyi ahlak ve meslek sahibi olunmasıdır. Çok kısa bir tanımlama yaparsam; mesleğinde başarılı olmuş, iyi ahlak sahibi kişilerin oluşturduğu bir sivil toplum kuruluşudur Rotary… Bununla ilgili dörtlü testimiz var. Birincisi, düşündüklerimiz, söylediklerimiz ve yaptıklarımızın gerçeğe uygunluğu… İkincisi, ilgililerin tümü için adil olup olmadığı… Dördüncüsü, iyi niyet ve daha iyi dostlukları sağlayıp sağlamayacağı… Dördüncüsü de, insanlığın tümü için yararlı olup olmadığı… Bu dört ilkede de olumlu bir sonucun ortaya çıkması gerekiyor. Rotaryen bunlara uygun davranmalıdır. Tabii ki, Rotary ile özdeşleşen dünya çapında projeler var. Bunlardan en önemlisi, çocuk felci ile alakalı… Çocuk felci ile 30 yıldır mücadele ediliyor. Dünyada yok edilmesi için Rotary tarafından 1.7 milyar dolar harcandı. Bu projenin içinde birçok partnerimiz var. Bill Gates Vakfı’ndan birçok hükümete, sivil tolum kuruluşuna kadar… Çok ciddi bir savaş verildiği ve bu dönem, çocuk felcinin tamamen ortadan kaldırılacağı öngörülüyor. 

 

Rotary kendini iyi anlatmıyor mu?

Evet, bu bizim hatamız. Bu, Türk Rotary’sinin hatası. Bizim hiçbir toplantımız gizli değildir, herkese açıktır. Birçok kulübümüzün toplantısı halkın içinde olur. Kocaeli özelinde ise kulüp toplantılarımız özel salonlarda yapılıyor. Bu durum, vatandaşlarımızın toplantılarımıza katılmalarına engel değil. Yaptığımız hiçbir gizli faaliyet yok. Tek amacımız, insana ve topluma hizmet etmek. Yaşamları kolaylaştırmak ve hayatları iyi yönde değiştirmek… Evet, bir özeleştiri yapmalıyız. Türkiye’de Rotary’yi yeteri kadar tanıtamadık. Tabii ki biz bunu yapamadığımız gibi, aleyhimize propagandalar da oldu. Merkezimizin Amerika olması gibi sebepler nedeniyle de bazı manipülasyonlar ortaya atıldı. Rotary 1905 yılında Chicago kentinde bir avukat tarafından kuruldu. O avukatın yanında bir kömür tüccarı, bir terzi ve bir mali müşavir varmış. Rotary, 4 kişinin kurduğu bir dernek. Bu kişiler her hafta bir büroda toplanmışlar ve bu nedenle rotasyondan gelen Rotary ismini koymuşlar.

 

Çocuk felci dışında hangi konularla alakalı çalışıyorsunuz?

Okuma yazma kursları bizim için son derece önemli. Okuma yazma için adeta seferber olduk. Bu sayede bölgemizde, 398 bin 500 kişiye okuma yazma öğrettik. Bursa ve Çanakkale’nin güneyi dışındaki tüm Marmara Bölgesi bizim bölgemiz… Aşevimiz var. Ben üzülerek söylüyorum. Aşevi İstanbul’da belirli ilçelerde kuruluyor. Gezici olduğu için semt semt geziyor. Ben geçtiğimiz yıl sonunda İzmit Belediye Başkanı Sayın Nevzat Doğan’ı aradım, “Bu aşevi hep İstanbul’da olmasın. İzmit’e de getirelim. Sonra da diğer ilçelere gitsin” dedim. Kendisi aşevine çok sıcak baktı. Sonra bir belediye başkan yardımcısıyla konuştuk ve “İzmit merkezde bu konteyneri koyacak bir alan yok” dendi. Gerçekten çok üzüldüm. Biz bu aşevi ile İstanbul’da 175 bin kişiye ücretsiz yemek dağıttık ve dağıtmaya da devam ediyoruz. Keşke buraya da gelseydi. Diğer yandan eğitim dostları projemiz var. Tüm okullara yazı gönderildi. Okullarımız bu projenin internet sitesine taleplerini giriyorlar. Bugüne kadar okullarımızın talepleri çerçevesinde 238 bin liralık destekte bulunduk. Sevgi kütüphaneleri yapıyoruz. Okullar talep ediyor ve biz kuruyoruz. Bölgemizdeki barışın temini için hizmet gerçekleştiriyoruz. Sağlık bizim için çok önemli bir konu. Anne ve çocuk sağlığı ile ilgili projelerimiz var. İlkokul birinci sınıf öğrencilerini özel hastanelerde muayene yaptırdık. Binlerce kişiye burs veriyoruz. 

 

Devletle işbirliği içinde projeler yapıyor musunuz?

Birçok projemizde Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı da oluyor. Özellikle eğitim ve sağlık konularında destek alıyoruz. Zaten projeler de devletin izniyle gerçekleşiyor. Diğer yandan İzmit Belediyesi’yle süren bir projemiz var. Mikrokredi Şubemiz var. Orada da yüzlerce kadına mikrokredi verildi.

 

Rotary borç mu veriyor?

Evet. Örneğin bir kadınımıza bin lira veriyoruz. O kadınımız bin lirayı, 20 lira – 30 lira taksitle bize ödüyor. İnanın dönüş tam. Daha sonra miktar artıyor. Çevreye çok önem veriyoruz. Çatalca’ta 110 bin ağaçlık bir orman yaptık. Rotary’nin 110. yılı için bu şekilde hatıra ormanı yaptık. Su ve hijyen konuları bizim için çok önemli. Birçok kulübümüz okulların su ve hijyen konusunda daha dikkatli olmaları için çalışma yapıyor. Kısaca, insanın hayatını kolaylaştırmak için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Sloganımız da, kendinden önce hizmet.  

 

İnsanlar Rotary’ye hangi duygularla geliyor?

İnsanlar bir kere, ben Rotaryen olacağım diyerek Rotaryen olamıyor. Mutlaka bir rotaryen tarafından teklif edilmeleri gerek. Ben Körfez Rotary Kulübüne, kulübün kurucu başkanı Mustafa Ergene tarafından teklif edilmiştim. Bu tabii ki çok önemli… Tabi en önemli mesele şu: Bizi bu devlet okuttu. Bizler bu toplum sayesinde bir yerlere geldik. Bu toplumdan aldıklarımızı bu toplumla paylaşma zamanı geldiğinde, insanımıza hizmet etme olgunluğuna eriştiğimizde Rotaryen oluyoruz. Topluma hizmet etmek herkese nasip olmaz. Bu bir şanstır. Toplum bizi bu noktaya getirdiyse, bizler de toplum için bir şeyler yapmak istiyoruz. Biz bir hizmet kuruluşuyuz. Ben Rotary’nin her türlü aşamasında görev yaptım, başkanlık fırsatını elde ettim. Başkanlığım döneminde Körfez Rotary, 2420. Bölge’de birinci seçildi. İlerleyen yıllarda bölge görevleri aldım. Daha sonra da 2015 yılı Ocak ayında 2017-2018 Guvarnörü olarak seçildim. Bu çok büyük bir fırsat ve şans… Çoğu zaman 24 saatlik gün yetmiyor. Görev teslimimde de gülen yüzler görürsem kendimi mutlu hissedeceğim. Bizler hiçbir beklenti olmadan en kıymetli şeyimizi, zamanımızı veriyoruz. Maddi manevi imkanlarımızı topluma hizmet etmek için kullanıyoruz. Örneğin aynı şehirde yaşamamıza rağmen anne ve babamı iki aydır göremedim.

 

Üniversite mezunu olmayanlar da Rotary’ye üye olabiliyor mu?

Tabii ki… Bir de Rotary için zenginler kulübü deniliyor. Çok yanlış bir algı… Rotary bir zenginler kulübü değildir. Rotary için şart, meslekte başarılı olmaktır. Bizim içimizde terziler var, serbest meslek erbapları var. Öncelik üniversite değil.

 

Guvarnörlük için nasıl bir yol izleniyor?

Öncelikle önerilmeniz gerekiyor. Aday olarak önerildikten sonra bölge tarafından seçilmeniz gerekiyor. Aday olmadan da Rotaryenler seçebilirler. Burada önemli olan Rotaryenlerin seçimidir.

 

Atatürk bizim  vazgeçilmezimiz

Rotary toplantılarında Atatürk vurgusunu sıkça görüyorum.

Rotary’de siyaset ve din konuşulmaz. Ama bizim için olmazsa olmaz, Atatürk İlke ve İnkılapları ile Cumhuriyetin temel değer ve nitelikleridir. Bundan asla taviz vermeyiz. 29 Ekim’de ben, Cumhuriyet yürüyüşünde Rotaryenlerin olması için çağrı yaptım. 2 binin üzerinde dostumuz bu yürüyüşte bizlerle birlikteydi. 31 Ekim’de hem Cumhuriyet Bayramı’na vurgu, hem de Atamızı anlama dair, “Atamızı anıyoruz” diye bir çalışma yaptık. Devlet okullarında okuyan 2 binden fazla öğrenci ile Anıtkabir’e gittik ve ona sadakatimizi bildirdik. Evet, Atatürk olmazsa olmazdır. Rotary’de siyaset olmaz.

 

Kocaeli’de  4 kulüp var

 

Kocaeli’de kaç Rotary Kulübü var?

Gebze’de bir tane kulübümüz var. İzmit’te İzmit ve Körfez Kulüplerimiz var. Gölcük’te de Gölcük Rotary Kulübümüz var.

 

Yeni kulüpler kurulabilir mi?

Yeni kulüpler kurulabilir. Buna bir engel yok. Eğer en az 20 kişi bir araya gelip bölgeye müracaat ederlerse, bölge bununla ilgili bir değerlendirme yapar. İncelemelerden sonra bu kulüp kurulabilir. İstanbul’da 60’ın üzerinde kulüp var. Türkiye’nin tamamından Kazakistan’a kadar 7 bin Rotaryen var. Bizim de 2 bin üyemiz var.

 

Kulübe ihtiyaç var mı?

Kulüp sayısının artması avantajdır. Çünkü Rotaryen sayısı da artar. Bu şekilde daha güçlü bir yapı oluşur.

 

Nikomedya adında bir kulüp kuruluyor mu?

Bize bir müracaat yok. Basında gördüm. O yönde bir çalışma varmış. Eğer müracaat ederlerse, gerekli incelemeler yapılır.

 

Üye artışı ile ilgili çalışmanız var mı?

Hiçbir kulübe ille de üye alın diye bir telkinde bulunmuyorum. Ben, kulübün bünyesine uygun üye adayları varsa değerlendirin, aksi türlü yeni üye için çırpınmayın diyorum. Ben Rotaryen olduğum zaman ile şimdi arasında Türkiye’de yaklaşık 500 kişi sayımız düşmüş. Bu önemli bir düşüş değil. Dönemsel olarak olur. Dünyadaki rakamda da artış yok. Sanki stabil gidiyor gibi. Biz devlet kurumlarıyla çok daha sıcak ilişkilerde bulunarak hizmeti daha fazla yapabilmek istiyoruz.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.istanbul escort escort istanbul escort bayan bayan escor escort