TARİH 22.03.2018 SAAT 11:19:32

17.02.2018 Cumartesi - 15:37

İnşaat Mühendisleri Odası’nın gerçekleştirdiği genel kurulda mevcut başkan Tolga Ok, yeniden ve son kez başkan adayı olduğunu açıkladı

Soner GÜLEZER – İNŞAAT Mühendisleri Odası (İMO) 11. Olağan Gelen Kurulu dün Kocaeli Ticaret Odası’nda bulunan Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Kongrede mevcut başkan Tolga Ok yeniden aday oldu. Ok, son kez aday olduğunu açıkladığı seçime rakipsiz girdi. Kongrede 2 bin 490 üyenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Kongre sonucunda ise 7 yönetim kurulu üyesi ve 13 üst kurul delegesi seçilecek. Seçim bugün oda binasında yapılacak.

KOCAELİ PROTOKOL KATILDI

Kongreye AK Parti Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Zeki Aygün, CHP Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ve Haydar Akar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Ticaret İl Müdürü İlhan Aydın, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Baro Başkanı Sertif Gökçe, Emlakçılar Odası Başkanı Ahmet Pekin, GTO Başkanı Nail Çiler, KTO Başkanı Sibel Moralı, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Ufuk Turan, KİHMED Başkanı Sebahattin Yamak, KYÖD Başkanı Mehmet Toker ve oda üyeleri katıldı.

HAŞMET BELEN BAŞKAN

Kongrenin divan başkanlığını odanın üyesi eski KYÖD Başkanı Haşmet Belen yaparken, yardımcılıklarını ise oda üyeleri Serkan Engin ve Oğuz Bulut üstlendi. Başkan Adayı Tolga Ok ve yönetimi kendilerini kırmızı kravat takarak temsil etti. Kongrede konuşan Tolga Ok şunları söyledi: “İki dönemdir süregelen bu güzel birlikteliğin devamı için sizlerin de takdiri ile göreve tekrar talibiz. İnşallah son kez aday olup, sonrasında yeni arkadaşlarımıza bırakacağız. Bu yüzdendir ki hizmet aşkıyla çıktığımız bu yolda sizleri en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık.  Bu süre içerisinde mesleğimizi, kentimizi, insanımızı ve ülkemizi çok yakından ilgilendiren bir dizi çalışmalara imza attık.

“HAKKINIZI HELAL EDİNİZ”

Biz mesleğimize ve üyelerimize hizmet etme gayreti içinde olurken kurumlar arası ilişkilerimize ve işbirliği çalışmalarımıza da önem verdik. Bugüne kadar kimseye karşı olmadık. Hiç bir ideolojik tarafta bulunmadık, yanlı bakmadık. Herkesin benimsediği bir yönetim anlayışı içinde hareket etmeye çalıştık. Bugün itibariyle görevimizi tamamlıyoruz. Hep beraber dolu dolu dört yıl geçirdik. Uzun lafın kısası bu süreçte hizmetlerimizde, benden yana geçen bir hakkım varsa helal olsun. Sizlerden de eğer bir arkadaşımın kalbini kırdıysam, bir hizmetim eksik kaldıysa, bir hatam olduysa hepinizden helallik istiyorum. Haklarınızı helal ediniz.”

MEGA PROJELER YAPACAĞIZ

AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu da yaptığı konuşmada, “Benim ailemde 3 mühendis var. Bir mühendisin ülkesine ve vatandaşlarına bakışını çok iyi biliyorum. Güzel şehrimin ne güzel hale geldiğini hep birlikte gördük. Kocaeli’nin Avrupa’dan bir eksiği yok. Sadece medeniyetimizi yansıtan eserlere ihtiyacı var. Mega projelerimiz ülkemizde yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu. CHP Milletvekili Haydar Akar ise şunları söyledi: “Son yıllarda üniversite açılması konusu gündemde. Dağa taşa üniversite açıldı. Binlerce öğrenci mezun ediyoruz. 400 bin atanamayan öğretmen var. Her yıl binlerce mühendis öğrenci mezun veriyoruz.

İŞ BULMA ŞANSI YOK

Maalesef bu öğrencilere iş bulma şansımız olmuyor. Odalar ilimizde resmi kuruluşlardır. Odalar kent gündemine etkili olmalıdır. Ama ne yazık ki günümüzde böyle değil.  Barış kelimesi kullanıldığı diye odalardan Türk ibaresi silinmeli deniliyor. Odaları kutuplaştırmak hem geleceğimizde hem de şehrimizde kangren olacak meselelere neden oluyor.  MİA projesine gelelim. Sayın İzmit Belediye Başkanımıza da teşekkür ederim duruşlarından dolayı. Aslan gibi direndi. Yanlış söylüyorsam gelsin burada kürsüden konuşsun. Bizde defans yaptık. Peki nerede bu STK’lar? Sadece vekiller konuşmayacak. İnşaat mühendisleri çıkacak ‘olmaz kardeşim’ diyecek.

BENİM SAYEMDE TRAMVAY YAPILDI

15 yıl sonra İZGAZ, Yuvacık ve İZAYDAŞ’ı söyleyebilecek misiniz? Söylemeyeceksiniz. İki alt geçit ve köprüsü olan bir kentten söz edeceğiz. Bu kentte kim çivi çakmışsa teşekkür ediyorum. 14 yıldır iktidar olan bir kentin bir metrosu var mı? Sayemde bir tramvay yapıldı. Metro projesini de takip ediyorum. Bir Cengiz Topel var, çalıştıramıyoruz. Yaşanabilecek bir kent olmaktan hızla uzaklaşıyoruz. Türkiye’nin gerçekten üretime ihtiyacı var. Bu kenti çöplükten aldık dememeliyiz. Yapana teşekkür ederiz. Daha iyisini yapmak için gayret etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

ODALARDA GENÇLER YETİŞMELİ

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise “Odalarımızı önemsiyoruz. Bizim için çok değerli. Demokrasinin beşiğidir. Kentin gelişmesinde odalarımız çok değerlidir. Huzurlu bir kentin oluşması adına bu odalar da fikirler tartışılmalıdır. Yaşadığımız şehir hepimizin şehridir. Hepimizin sorumluluğu var. Özellikle mühendislik odalarımızın ayrı ayrı sorumlulukları var. Bunu bütün üyelerimizin önemsemesini öneriyorum. Bu odalar da gençler daha iyi yetişmeli. Yenlikler takip edilmeli. 14 yıldır daha sağlıklı daha yaşanabilir bir şehir oluşturduk. Depremde sonra atıklar sahile döküldü bunu temizlemek için çok uğraştık. Kentin tamamını planladık. Türkiye’de tüm planlarını tamamlayan ilk şehir olduk şeklinde konuştu. 

Tolga Ok’un yönetimi: Baturhan Üretürk, Kahraman Bulut, Utkan Mutman, Tuncay Arıcan, Nevzat İlker Ural, Emrah Ayhan.

Üst Kurul Delegeleri: Bekir Güre, Ziya Özhan, Ziya Topal, Levent Yılmaz, Murat Balaban, Mert Kanbur, Süheda Çetiner, Uğur Şahin, Yaşar Şahinöz, İbrahim Çakır, Niyazi Vedat Akgün, Mustafa Yaşar Yoğurtçuoğlu, Salih Erdinç.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.