TARİH 25.03.2018 SAAT 08:22:11

11.06.2017 Pazar - 17:45

İzmit kent merkezi bugünden itibaren trafikte yeni döneme başlıyor. Artık şehir içi otobüsler merkeze giremeyecek, birçok caddede gidiş ve geliş yönleri değişecek. Değişimin en can alıcı noktaları ise Alemdar ve Leyla Atakan Caddesi ile Hürriyet ve Cumhuriyet Caddesi oldu

YENİ kent merkezi trafik dolaşım sistemi bugün itibariyle başladı. Alınan kararla birlikte kent trafiğinde ciddi değişikler yaşandı. İlk olarak şehir içi otobüsleri bugünden ibaren şehir merkezine giremeyecek. Dün akşam 21.00 itibariyle yeni trafik işaretleri, uyarıları ve levhaları da yol başlarına konuldu ve gece yarısı itibariyle yeni uygulama başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, geçtiğimiz günlerde kent merkezi trafik dolaşım sistemini açıklamıştı. Mannesman Fabrikası alanının 87 milyona satın alınarak, buraya terminal yapacaklarını belirtmişti. Bugün itibariyle yeni trafik düzeni başlayacak ve cuma günü de tramvay hizmete girecek.

KÖPRÜ İNŞA EDİLECEK

Batı terminalinin Mannesman’ın üst kısmına alınmasıyla beraber SEKA Tüneli’nin üzerinde sıkışmaya başlayan trafik rahatlayacak. Mannesman’da yeni aktarım merkezi olacak. Burada metro istasyonunu ve tramvay istasyonu da yer alıyor. Eski cezaevinin yanında D-100 üzerinde firkete köprü inşa edilecek. Araçlar bu köprüden dönerek Mannesman’da yapılacak terminale gelecek. Batı terminali de ücretsiz otopark olacak. Planlama ve inşaat çalışması sene sonuna doğru bitecek.

ALEMDAR TERSİNE AKACAK

Leyla Atakan çift yönlü bir caddeyken şimdi sadece güneyden kuzeye hareket eden bir cadde olacak. İnönü Caddesi Baç Kavşağı’ndan Cumhuriyet Parkı’na kadar tek yönlü olacak. İnönü Caddesi’ndeki değişimi yapılırken yeni devlet hastanesinin acil girişi ve yoğunluğunu da düşünüldü. İnönü Caddesi Baç Kavşağı’ndan hastaneye doğru tekrar çift yön olacak. Alemdar Caddesi’nde ise trafik aşağıya akacak. Hürriyet Caddesi doğu batı istikametinde akacak. Hürriyet tüneli ile gara kadar gidilecek.

U DÖNÜŞLER YAPILDI

Sanat Okulu’nun olduğu yerde ise U dönüşü verildi. Aynı zamanda Dünya Göz Hastanesi’nin yanında da U dönüşü bulunuyor. Hürriyet ve Cumhuriyet Caddesi’nin üzerinde ilk çançanın yanında bir U dönüşü verildi. Hürriyet Caddesi’nden gelen bir araç bu dönüşten Cumhuriyet Caddesi’ne geçebilecek. Gazanfer Bilge Bulvarı’ndan aşağı inen bir araç Yahya Kaptan’a doğru gitmek için Sanat Okulu’nun önünde yapılan U dönüşünü kullanacak. Gölcük bölgesinden gelen bir araç ise kent merkezine girmek için Dünya Göz Hastanesi’nin önündeki U dönüşünü kullanacak.

GÜZERGAH DEĞİŞTİ

Merkez Bankası’nın yanında bulunan alt geçitte de düzenleme yapıldı ve oradan da D-100 güney tarafına geçiş olacak. Yeni yapılan imalat ile kuzey yan yoldan gelen bir araç direk D-100’ün güneyine bağlanabilecek. Kuzey yan yoldan gelen bir araç Efe Petrol’ün yanından yukarı çıkabilecek. Cumhuriyet Caddesi’nden gelen ve Perşembe Pazarı tarafına doğru ilerleyen bir araç, Fevziye Camii’nin yanından aşağı inerek Kuzey Yan yola girebilecek.

YUKARI ÇIKIŞ OLACAK

Ters saat yönünden hareket oluşturulurken böylece trafiğin aksamasının önüne geçilmesi hedeflendi. Cumhuriyet ve Hürriyet Caddesi’ne ise otobüs girmeyecek. Aktarmalar için Mannesman alanı kullanılacak. Abdurrahman Yüksel Caddesi’nde ise yukarı çıkış olacak. Belsa Otoparkı’nın da şu anda çıkış olan yer giriş olacak. Alemdar tarafındaki giriş de yukarıdan olacak.

LEYLA ATAKAN TEK YÖN OLDU

Fotoğrafta gördüğünüz gibi uzun yıllar çift yönlü bir cadde olarak kullanılan Leyla Atakan Caddesi bugünden itibaren tek yöne düşecek ve güneyden kuzeye hareket eden bir cadde olacak. Araçlar şehir içine bu caddeden girecek. Araç sürücüleri bu cadde üzerinde araçlarını park edemeyecek.

 

ŞEHİR İÇİNDE BU OTOBÜSLERİ GÖREMEYECEKSİNİZ

İzmit’in en yoğun kullanılan caddelerinden olan Alemdar Caddesi’nde ise trafik bundan sonra sadece aşağıya doğru akacak ve bu cadde artık kentin içinden çıkış için kullanılacak. En başta şehir içi otobüsleri bu caddeyi bir daha asla kullanamayacak. Yani Cumhuriyet Parkı’na artık hiçbir araç çıkamayacak; Cumhuriyet Parkı’ndan gelen araçlar bu caddeyle D-100’e bağlanacak.

 

HÜRRİYET CADDESİ’NDE DOĞUDAN BATIYA

Yürüyüş Yolu’nun üstünde kalan ve bugüne kadar batıdan doğuya akan Hürriyet Caddesi’nde de ciddi bir değişim yaşanacak. Hürriyet Caddesi’ndeki trafik doğu batı istikametinde akacak. Hürriyet Caddesi’nden gelen bir araç ilk çançanın orada verilen U dönüşüyle Cumhuriyet Caddesi’ne geçebilecek. Ve bu fotoğrafta gördüğünüz görüntüler artık mazide kalacak ve araçların artık bu yönünü değil ön tarafını göreceğiz.

 

YENİ LEVHALAR HER YERE KONULDU

Değişen yeni trafik düzenine sürücülerin ve yayaların daha kolay alışması için Büyükşehir tarafından da yeni trafik levhaları da caddelerin başlarına konuldu. Bu önemli noktalarda bir süre trafik polisleri ve zabıta ekipleri hazır duracak.

 

İNÖNÜ’DEKİ BU KARMAŞA OLMAYACAK

İnönü Caddesi; Baç Kavşağı’ndan Cumhuriyet Parkı’na kadar da bundan sonra tek yönlü olacak. Baç Kavşağı’ndan hastaneye doğru ise trafik yine eskisi gibi çift yönlü akacak. İnönü Caddesi’ndeki değişimle birlikte çift yönlü akan trafikten dolayı kaynaklanan bu gördüğünüz sıkışıklık yaşanmayacak. 

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.