TARİH 24.01.2018 SAAT 04:53:02

14.12.2017 Perşembe - 16:30

Büyükşehir ve 12 ilçe belediyesinin bütçelerinin görüşüldüğü mecliste Başkan Karaosmanoğlu, tramvay hattının Plajyolu’ndan sonra Alikahya, Şehir Hastanesi ve ardından Derince’ye uzatılacağını açıkladı

Süriye ÇATAK TEK – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi’ndeki Dr. Şefik Postalcıoğlu salonunda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi ve 12 ilçe belediyesinin bütçelerinin görüşüldüğü mecliste, tüm bütçeler CHP’nin muhalefet şerhine rağmen oy çokluğu ile meclisten geçti. Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlığında yapılan mecliste Genel Sekreter İlhan Bayram Mannesman Kongre ve Kültür Merkezi’nin tanıtımını yaptı.

KONGRE MERKEZİ BAŞLADI

Mecliste bundan sonra her ay Genel Sekreter İlhan Bayram tarafından belediyenin önemli bir projesinin tanıtımı yapılacak. Bu ay başlatılan yeni çalışma ile Bayram, Mannesman Kongre ve Kültür Merkezi’nin tanıtımı yapıldı. 45 bin metrekare alanda 22 bin 790 metrekare kapalı inşaat alının olan kongre merkezinin 3 bloktan oluştuğunu belirten Bayram, “Bu proje ile şehrimizin kongre merkezi ihtiyacını karşılayacağız. 11 salonu olacak bir tanesi 1300 kişilik olacak. 10 toplantı salonu modüler olduğu için genişletilebilecek salonlar. Aynı zamanda 700 araçlık otopark olacak. Mevcut binaların ana gövdelerini koruyacağız. Sözleşme imzaladı e müttehit çalışmalarını başlattı” dedi.

HER İLÇEYE KÜTÜPHANE

İl Halk Kütüphanesinin Kocaeli’ye yakışan bir kütüphane olmadığını belirten CHP grubu, Halkevi binasının Halk Kütüphanesi olarak düzenlenmesi için önerge verdi. Önerge üzerine Başkan Karaosmanoğlu, “İlçelerimizde şehirlerimize yakışan kütüphaneler yok. Önce İzmit ve Gebze’de büyük kütüphane yapacağız. Bilim Merkezi’nde 150-200 kişinin bir anda çalışacağı bir yer yaptık. Gebze belediyesi de böyle bir çalışma yapacak. Eski belediye binasının yerine yapılan yeni binada böyle bir kütüphane olacak. Kütüphaneleri biraz gençlerle buluşturmak lazım. Spor alanlarına yakın olmalı, kafesi de olmalı. Diğer ilçelerde yer bulalım biz destek vereceğiz. Ulaşımı rahat, gençlerin sıkılmayacağı yerler yapmalıyız. İzmit’te Gazi lisesinin tarihi binasını Şehir kütüphanesi olarak düzenleyeceğiz” dedi.

BİR KURUŞ NAKİT PARA VERMEM

CHP grubu amatör spor kulüplerine yapılan nakdi yardımın açıklanmasını istedi. Bunun üzerine Başkan Karaosmanoğlu, “Biz nakdi yardımı yapmıyoruz. Ama ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kulüpler futbolcu transfer etmek isterse bir kuruş para vermem. Lisans ile ilgili sorunlarını çözdük, İzmit ve Gebze’de tesislerini yaptık. Spor alanında en çok alanı olan iller arasındayız” dedi. MHP Grubu ise tramvay duraklarına çöp kutularının konulmasını, ulaşım ile ilgili sıkıntıların çözümü için nasıl çalışmalar yapıldığını sordu.

TRAMVAYI UZATACAĞIZ

Tramvaydan beklentilerinin üzerinde verim aldıklarını belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Tramvay’ın Plajyoluna uzatılması ile ilgili ihalemizi yaptık. Önümüzdeki dönemde Alikahya ve Şehir Hastanesi’ne tramvay hattını uzatacağız. Daha sonra ileriki yıllarda hattımızı Derince’ye uzatacağız. Yıl onuna kadar 15 bin yolcuyu buluruz diyorduk. Şimdi günlük 30 bine çıktı. Yeni araçlarımız gelecek. O zaman ihtiyaca göre sefer sayılarını çoğaltıp, azaltabileceğiz” dedi.

POLİS EKSİK

Trafikteki karmaşanın çözülmesi noktasındaki önergeye yanıt veren Karaosmanoğlu, “Polislerin büyük bölümü Güneydoğu’da görevli. Tüm ilçelerimizde polis eksikliği var. Polis olmadan bu iş olmaz. Bunu hükümete ilettik. Yeni kadro olması halinde Kocaeli’ye polis atanmasını bekliyoruz. Trafiğin yönetimi henüz bizde değil, emniyette. Bu yüzden biz direk müdahil olamıyoruz” dedi.

BAKANLIĞA İLETECEĞİZ

Akmeşe’de 65 yaş üstü vatandaşların bu bölgeye hizmet veren halk otobüsleri tarafından taşınmadığı ile ilgili sözlü önerge üzerine Karaosmanoğlu, “65 yaş üzerinde insanlara aylık biniş hakkı verse ve direk onların kartlarına yüklese o zaman sıkıntı olmaz. Belediye otobüslerinin olduğu yerde sıkıntı olmuyor. Ancak bu durumu istismar eden insanlar da var. Bu konuda sıkıntı bakanlığa ileteceğiz” dedi.

KAMU MALLARI SATILIYOR

Önergelerin ardından meclis gündemine geçildi ve bütçe üzerinde görüşmeler başladı. Bütçe ile ilgili ilk olarak CHP Grup Başkan vekili Engin Taşdemir, grubunun muhalefet şerhini okudu. İlçe belediyelerinin bütçesinin 1 milyar 964 milyon olduğunu ve bunun olağanüstü bir rakam olduğunu ifade eden Taşdemir, “Karamürsel belediyesi dışında tüm belediyeler bütçedeki gelirlerinin büyük bölümünü kamu malını satarak elde ediyor. 2004 yılından bu yana 19 milyar 161 milyon lira para harcandı. Bu para ile Gebze’den Eşme’ye metro yapılırdı, kentsel dönüşüm sıkıntımız kalmazdı, imar sıkıntımız olmazdı.

VİZYON VE MİSYONUNUZ YOK

Hala alt yapı çalışmalarında eksikler var. Elbette yapılan eyler var. Bu kadar ciddi bir bütçe karşısında kalıcı eserler yok. Vizyonuz, misyonsuz kent kimliği olmayan bir Kocaeli yaratılmıştır. Alt yapı çalışmaları hiçbir şekilde bölgenin vatandaşına ve esnafına sorulmadan yapılıyor. İnsana saygı yok. İmar planlarında yapılan değişikliklerle durmadan sanayi artırılıyor. İnsan sağlığına saygı yok. Tüm kıyılar limanlarla dolmuş hala ısrarla denizi dolduruyoruz. Doğaya saygı yok. 2004 yılından bu yana kalıcı bir eser bırakmadınız. Her zaman bu kent size istediğinizin fazlasını verdi. Arkanızda nasıl bir eser bırakacaksınız” dedi.

MİLLET BİZE DUA ETTİ

Taşdemir’in açıklamasının ardından Karaosmanoğlu, “Kocaeli eski Kocaeli değil. Gebze’nin bütçesi artık İzmit’ten fazla. Nüfusumuz 2 milyona yaklaştı. 2004’ten bu yana 600 bin nüfus arttı. Bunların yolu, okulu, hastanesi, parkı yapıldı. O günün şartlarında da devasa bütçeler vardı. Türkiye’de güçlü bir liderimiz var. Bugün ki imkanlarımızı Cumhurbaşkanımızın cesaretine, çağdaş medeniyetlerin önüne geçme kararlılığına bağlıyorum. Eskiden işçinin maaşını vermek büyük maharetti. Biz geldiğimizde Kandıra Belediye Başkanı Mustafa Ören ircaa verildi. Biz onun parasını verdik. Biz partizanlık yapmadık. Eşit davrandık. Sendika borçlarını verdik. Yalak Dere Belediyesinin 900 bin liralık borcunu ödedik. Tramvayı yaptık şimdi metroya başlıyoruz.Gebze’den sonra hükümetimizle birlikte İzmit metrosunu yapacağız. Binlerce eserimiz var ve milletimiz dua ediyor” dedi.

TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM İSTEDİ

2016 yılında vaat edilen 200 projeden sadece 40’ının başladığını ve 160 tanesinin 2017’ye devredildiğini belirten MHP Grup başkan Vekili Vahit Eryılmaz, “Bu projelerin kaçı 2018’e bırakıldı. Tramvay hayata geçti. Ancak trafik sıkışıklığına çözüm ne zaman bulunacak. Umuttepe ve üst bölgelere teleferik hattı yapılmalı. Körfez ilçemizde trafik sıkıntısı giderek büyüyor. Deniz ulaşımına önem verilmeli. Bütçede reklama ayrılan pay çevreye ayrılan paydan daha az. Çevreye az önem verdiğinizi düşünüyoruz” dedi.

YÜZDE 15 ARTTI

Meclise gelecek olan bütçede önemli değişimler var. Geçtiğimiz yıl bütçe artırımı ile 2 milyar 100 milyon liradan 2 milyar 419 milyona çıkartılan bütçesi bu yıl yüzde 15 oranında artış göstererek 2 milyar 789 milyona çıktı. Gelir bütçesi 2 milyar 539 milyon lira olan Büyükşehir’in bütçesi Gebze-Darıca Metrosuna yapılacak olan yatırım nedeniyle mevcut nakit stokundan kaynak artırımına gidildi. Nakit stokundan 250 milyon lira bütçeye kaynak aktarılarak gider bütçesi 2 milyar 789 milyona çıkartıldı.

EN BÜYÜK PAY ULAŞIM’A

Belirlenen bütçede bu yıl toplam 1 milyar 469 milyon 947 bin 412 lirası yatırıma ayrıldı. Bütçenin yüzde 52,7’sinin yatırım bütçesi olan Büyükşehir’de önümüzdeki yıl önemli hizmetlerin adımının atılması bekleniyor. Bütçede en büyük pay ulaşım yatırımlarına ayrıldı. Ulaşım Dairesine 749 milyon 996 bin 146 lira ayrıldı. Ulaşımdan sonra en büyük pay 344 milyon ile Fen İşleri Daire Başkanlığına ayrıldı.

13 BELEDİYE İÇİN DEV BÜTÇE

Mecliste büyükşehir bütçesinin dışında ilçe belediyelerin bütçeleri de ele alınacak. 12 ilçe belediyesinin toplam bütçesi 1 milyar 963 bin 38 bin 500 lira. İlçe belediyelerinde Başiskele, Derince ve Kartepe Belediyesi bütçe artırımı yaptı. Başiskele 10 milyon, Derince ise 30 milyon lira stok parasından bütçeye kaynak aktardı. 12 belediye arasında sadece Kartepe Belediyesi 5 milyonluk bir borçlanmaya giderek bütçeye kaynak aktaracak. Geçtiğimiz yıl toplam 3 milyar 785 milyon 35 bin lira olan 12 ilçe ve Büyükşehir’in toplam bütçesi bu yıl 4 milyar 457 milyon 38 bin 500 liraya yükseldi.

GARAJ DEVREDİLDİ

Mecliste Büyükşehir belediyesi Plaj Yolu’nda bulunan Büyükşehir Otobüs İşletmesi Garajı’nı ve Akaryakıt istasyonunu Ulaşım Park A.Ş’ye devredecek. 5 yıl süreyle garaj ve akaryakıt istasyonu Ulaşım park tarafından işletilecek. Derince Belediyesi tarafından Yavuz Sultan Selim Mahallesinde yapılması planlanan Kültür Merkezi ve Katlı Otopark yapım işinin ortak hizmet projesi kapsamında için Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na yetki verilecek.

STADYUM İÇİN BÜYÜK PROJE

Mecliste İzmit Belediyesi sınırları içinde yer alan SEKA Park-Plajyolu Tramvay hattı projesinin imar planlarına işlenmesi gündeme gelecek. Mecliste ayrıca yeni yapılan Kocaeli Stadyumunun ulaşım ağı projesi ile ilgili imar düzenlemesi de meclise gelecek. Kartepe ve İzmit sınarları arasında yapılacak olan Köseköy koridoru ve Stadyum yolu projesinin imara işlenmesinin ardından hızla projenin yapımı için çalışmalar başlayacak.

 

 

BELEDİYELER                   2017 BÜTÇESİ                     2018 BÜTÇESİ

Büyükşehir                             2.100.000.000,00                   2.789.000.000.00

Gebze                                     365.000.000.00                      390.000.000.00

İzmit                                       220. 000.000.00                     255.000.000.00

Körfez                                    230. 000.000.00                     245.000.000.00

Çayırova                                 121. 000.000.00                     220.500.000.00

Darıca                                     165. 000.000.00                     185.000.000.00

Başiskele                                108.550.000.00                      144.908.000.00

Gölcük                                               134.600.000.00                      132.700.000.00

Derince                                   110.000.000.00                      120.000.000.00

Kartepe                                  85.500.000.00                        118.500.000.00

Dilovası                                  87.185.000.00                        85.430.500.00

Karamürsel                             33.200.000.00                        40. 000.000.00

Kandıra                                  25.000.000.00                        26. 000.000.00

TOPLAM                               3.785.035.000.00                   4.752.038.500.00

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.