TARİH 20.03.2018 SAAT 14:49:15

30.05.2017 Salı - 20:00

UKOME toplantısında ulaşım zammı dışında, yapılan güzergah değişimleri, yeni hat kurulması, EDS ve Trafik Kontrol Merkezi ile ilgili atılan adım, hat 22’nin güzergahının değişimi gibi önemli konularda kararlar alındı

Süriye ÇATAK TEK – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aylık toplantısı Antikkap’da gerçekleştirildi. Genel Sekreter Tahir Büyükakın’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda tramvay hattının devreye girmesi ile birlikte trafikte yapılacak değişikliklerle ilgili önemli kararlar alındı. Minibüsçülerin zam talebinin de gündeme alınarak komisyona gönderildiği toplantıda, EDS ve İzmit Kent Merkezi Trafik Dolaşım Planı değişikliği kabul edildi.

PAŞA’DA GÜZERGAH DEĞİŞTİ

Toplantıda Derince’de bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi ve Liman Silo Tesisleri arasında ulaşımın sağlanması için kamyonların Eski Liman Yolu Fevzi Çakmak Caddesinin kullanması ile ilgili talep ret edildi. Kamyonların bu güzergahla birlikte yerleşim alanından geçmesi göz önünde bulundurularak talep geri çevrildi. Mehmet Ali Paşa Mahallesi Zincirli Kuyu Caddesini kullanan, Bağdat Caddesi istikametinden gelen toplu taşıma araçlarının Gazi Erdoğan Gürkan Caddesine alınmasına karar verildi.

HAT 22 D-100’DEN GEÇECEK

UKOME toplantısında Kapanan Carrefour Sa Marketin önünde hizmet veren 2 araçlık taksi durağının esnaflarının mağdur olması nedeniyle bu durağın geçici olarak Konak Hastanesinin önüne alınmasına karar verildi. Ömerağa Mahallesi Alemdar Caddesi üzerindeki duraklama ve otopark yasağının karara bağlandı. 5 No’lu Kooperatife bağlı 22 hat kodlu araçların Batı Terminali –Yahya Kaptan-Otogar güzergahının D-100 karayoluna alınması talebi uygun görüldü. Eseler-Solaklar-Emirhan-İzmit güzergahında hizmet veren toplu taşıma araçlarının güzergahının güncellenmesi kararı verildi.

YİNE ZAM VAR

Kocaeli Otobüs ve Minibüsçü Esnafları Odası tarafından ulaşıma istenen zam talebi gündeme alındı. Oda, şehiriçi ulaşımda tam ücretin 2 lira 30 kuruştan 2 lira 50 kuruş, indirimli ücretin 1 lira 80 kuruştan 2 liraya, öğrenci ücretinin 1 lira 50 kuruştan 1 lira 75 kuruşa çıkartılmasını istedi. Minibüsçülerin zam talebi dışında Deniz Ulaşımı, Otopark ve Çekici ücretleri ile ilgili taleplerde komisyona gönderildi. Ayrıca Servis Araçları İşletmecileri Odası da öğrenci servislerinin ücretlerine yüzde 20 oranında zam talep etti

YENİ HAT KURULDU

Ulaşım Park A.Ş’nin talebi üzerine Körfezkent ile İzmit Merkez arasında yeni bir hattın kurulma talebi gündeme alındı. Talep Üzerine Körfezkent’ten İzmit Sanayi Sitesine kadar olan bölgede 114 No’lu hattın kurulmasına karar verildi. Birleşik Kartepe Kooperatifinin araçların hizmet verdiği 212 No’lu hattın güzergahında değişiklik yapılması uygun görüldü. OHAL komisyonu tarafından OMV Petrol Ofisi Dolum tesisleri önünde bulunan Sümbül Sokak, Hamit Kaplan Sokağın trafiğe kapalı tutulması talebi kabul edildi.

EDS İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Kocaeli genelinde kuruması planlanan Elektronik Denetim Sistemi (EDS) için hazırlanan raporun Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderildi. Genel müdürlük tarafından yapılan denetimin ardından Yer Tespit raporundaki bazı noktalarda değişiklik yapıldı. Genel Müdürlüğün değişikliklerinin kabul edilmesi ile birlikte artık EDS sistemi için yeni çalışmalar başlayacak. Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik Kontrol Merkezi ve EDS’nin ihale çalışmalarını başlatacak.

ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER

Toplantıda Ömerağa Mahallesi Latif Bey Sokak tramvay çalışmalarının ardından trafiğe kapatıldı. Mehmet Ali Paşa Mahallesinde tramvay hattının işletilmesiyle beraber Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ile Kavaklar Caddesi arasında yer alan Bağdat Caddesinin güney istikametinde ve Bağdat Caddesi ile Gazi Mustafa Kemal Bulvarı arasına yar alan Kavaklar Caddesinin kuzey istikametinde tek yönlü çalıştırılması

TRAMVAY ÜCRETİ BELİRLENECEK

Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından çalışmaları yürütülen İzmit Kent Merkezi Trafik Dolaşım planın tamamlanması ile yapılan yön düzenlemeleri, toplu taşıma güzergahları, park cepleri, parkomat düzenlemeleri yapılan planda olduğu gibi geçti. Tramvay hattının işletme alınması ile mevcut çalışan toplu taşıma araçlarının hat güzergahlarının yeniden belirlenmesi ve Tramvay hattının işletmeye alınması ile uygulanacak ücret tarifesinin belirlenmesi komisyona gönderildi.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.