TARİH 22.03.2018 SAAT 19:04:44

20.04.2017 Perşembe - 13:54

Kızılay Güney Sudan, Yemen ve Doğu Afrika için başlatılan yardım kampanyasının startını veren Kızılay Şube Başkanı İpek, Yemen, Sudan ve Afrika’da yaşayan insanların açlık, kuraklık ve iç savaşla mücadelesine yapılacak yardımlarla umut olunmasını istedi

Süriye ÇATAK TEK – Kızılay Kocaeli Şubesi kuraklığa bağlı açlık ve güvenli gıdaya ulaşmada büyük sıkıntı yaşayan Güney Sudan, Yemen ve Doğu Afrika insanı yardım kampanyası ile ilgili Şube Başkanı Doç. Dr. Cengiz İpek açıklama yaptı. “Güney Sudan, Yemen ve Doğu Afrika’nın umudu ol” sloganıyla start verilen kampanya hakkında şube binasında açıklama yapan İpek, kampanyayı başlatan ilk illerden biri olduklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile kampanyanın başlatıldığını söyleyen İpek, 3 uçak ve 3 gemi ile ilk etapta yardımın bölgeye gideceğini kaydetti. Kampanya başlamadan 50 bin lira toplandığını söyleyen İpek, özellikle okullar üzerinden vatandaşlara ulaşmak istediklerini kaydetti. Kampanya 2025’e kadar sürecek.

17 MİLYON YETERLİ BESLENMİYOR

Türk Kızılay’ın kapsamlı bir ardım kampanyası operasyonu başlattığını söyleyen İpek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın talimatı ile başlatılan insanı operasyonu birden çok insanı konuyu kasıyor, binlerce sivilin hayatını kaybettiği Yemen, açlıkla mücadele eden Doğu Afrika ve Sudan yardım bekliyor. Yemen’de 13 bin yaralı var. Doktorlar öldürüldü. Verem baş gösteremeye başladı. Sadece 300 kişisi Türkiye’de tedavi görüyor. Ülkenin yüzde 40’ına elektrik verilemiyor. 17 milyon yeterli beslenemiyor. Birleşmiş Milletler Yemen İnsanı Koordinasyonun yaptığı açıklamada insanların sürekli öğün azalttığını ve 7 milyon insanın nereden gıda bulacağını bilmediğini belirtiyor.

SALGN HASTALIKLAR BAŞLADI

Kızılay öncelikle hava koridorunu kullanarak, gıda, su sanitasyonu, mutfak seti, battaniye yardımı yapılacak. Ağır hastaların ülkeye getirilmesi, gıda ve temiz suya ulaşım noktasında çalışma yapacak. Güney Sudan’a karadan giriş yok uçak ve helikopterle yardımlar götürülüyor. Yerinden insanların hayatları tehlike altında. Ülkede 1,5 milyon mülteci ulunuyor. Ülkede sıtma ve kolera başta olmak üzere salgın hastalık baş göstermeye başladı. Birçok kentte kıtlık yaşanıyor. Güney Afrika’da toplam 12,8 milyon kişi yetersiz beslenme nedeniyle açlıkla mücadele ediyor.

BİR ÇOCUĞUN HAYATINI KURTARABİLİRSİNİZ

Halkımızdan ve kurumlardan 168 çağrı merkezinden, web adresimizden, bankalardaki Kızılay hesapları, Kızılay şubeleri ve PTT’deki hesaplardan bağışta bulunabilirsiniz. Kampanya startı verilmede KSO ve KOTO destek verdi. Şu anda 50 bin lira destek topladık. Bu desteklerin çoğalarak büyümesini bekliyoruz. Kampanyamızla ilgi Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşeceğiz ve okullarda öğrencilerimizle birlikte ailelere ulaşacağız. Bu bölgelerde her 10 dakikada bir, bir çocuk ölüyor. Bizler yapacağımız yardımlarla bir çocuğun hayatını kurtarabiliriz” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.