TARİH 24.01.2018 SAAT 04:58:20

11.01.2018 Perşembe - 10:07

 29 yıllığına Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan kiralanan Güzelbahçe Mesire Alanı hakkında Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Tek hedefimiz vatandaşımızın buradan faydalanmasıdır. İlçemizi ziyaret edecek yerli ve yabancı turistler için yeni bir cazibe merkezi oluşturmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

KARTEPE Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in vizyon projelerinden olan Maşukiye Güzelbahçe A tipi Mesire Alanı ilçeye ayrı bir değer katacak. Proje hakkında bilgi veren Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Maşukiye Güzelbahçe A tipi Mesire alanı örneği olmayan bir projedir. İlk defa bir ilçe belediyesine böyle bir yer 29 yıllığına kiralandı. Burada hiçbir şekilde ağaç kesilmeyecek. Teleferik Projemizde ağaç kesilmemesi üzerine için farklı bir proje uygulandı. Burası 220 bin metre kare bir yerdir. Turistik mesire alanı olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan kiralanmıştır” dedi.

220 BİN METRE KARE ALAN

Sözlerine devam eden Başkan Üzülmez “Burası özel müteşebbisler tarafından kiralanmak üzereydi. Tıpkı Eğreltidüzü Yaylasında olduğu gibi. Bu durumun önüne geçtik. Biz burada vatandaşın güzel manzarası, tabiat varlıklarıyla güzel bir şekilde yararlanması anlamında halkımızı arz etmek için proje hazırladık. Yürüyüş yolları, spor tesisleri, piknik alanları, hiçbir bedel ödemeden faydalanılacaktır. Belediye değil başka bir müteşebbis tarafından da kiralansa 220 bin metre kare alanı sadece yürüyüş alanı veya piknik alanı yapamazsınız. Orada macera parkları, adrenalin sporlarının yapılacağı aktiviteler, kır kahvehaneleri, kır lokantaları, ağaçtan bungalov tipi oteller yapılabilir. Bunların hepsi doğanın dengesine uygun serpiştirilmiş şekilde olacaktır” açıklamasında bulundu.

ESNAFIMIZLA BİRLİKTE

“Güzelbahçe Mesire alanından ücret alınmayacak” diyen Başkan Üzülmez “Orman ve Su İşleri Bakanlığına bedel ödeyerek kiralama yapıldı. Tek hedefimiz vatandaşımızın buradan faydalanmasıdır. İlçemizi ziyaret edecek yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi oluşturmak istiyoruz. Biz burada daha da hassas davrandık. Ben yaptım oldu zihniyeti ile hareket etmedik. O bölgede bulunan turizm işletmeleri ile birlikte çok geniş toplantılar yapıldı. Burada ki esnaflarla birlikte yapıldı. Orada ki esnaflarımıza rekabet ortamı değil hep birlikte çalışma imkanı sunduk. Burada Kartepe halkını ve esnafı düşünerek yola çıkıldı. Orman vasfında olan yerler kiralanmamaktadır. Ülkemiz kanunla yönetilmektedir. Mesire yeri olarak planlanmış ve bu şekilde projelendirilmiştir” ifadelerini kullandı.

A TİPİ MESİRE ALANI

Proje kapsamında, günübirlik eğlence (macera alanı, spor alanı, zipline hattı, paintball alanı) yeme-içme ihtiyaçlarına özel doğal yaşama uygun kır kahvesi, kır lokantası, büfe ve benzerlerinin tamamı alan içindeki hizmet noktalarından karşılanabilecek. Yürüyüş yolları ve bisiklet parkurları da bulunacak olan proje doğa ve spor tutkunluklarına benzersiz dinlence ve eğlence imkanları sunacak. Tamamen ahşap malzemelerden imal edilecek olan kır evlerinde (Bungalov Evler) konaklama imkanı da sunan Güzelbahçe Mesire Alanı bölge turizmine canlılık ve hareket getirerek, bölge ekonomisine de kakı sağlayacak. Projenin hizmete sunulmasıyla birlikte, Kartepe’nin mevcut yatak kapasitesi artacak ve turizm cazibe merkezlerine bir yenisi daha eklenmiş olacak. İl merkezine uzaklığı 27 kilometre olan ve 20 hektar alana sahip olan Güzelbahçe Mesire Alanı’nda aşağıdaki hizmet noktaları, sosyal donatılar ve şehir mobilyaları gibi birçok işlev yer alacak.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.