Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 06.12.2019 SAAT 23:42:58
Advert
 

Odayı üyelerimizle yöneteceğiz

Odayı üyelerimizle yöneteceğiz

Mimarlar Odası’nın hafta sonu gerçekleştirilecek genel kurulunda başkan adayı olan Orhan Kadıoğlu, başkan odaklı bir yönetime karşı olduklarını ifade ederek, “Odayı tüm üyelerimizle yönetip kararları ortak alacağız” dedi

Mevlüt SOYSAL - TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası’nın genel kurulu 24 ve 25 Şubat tarihlerinde Taş Bina’da yapılacak. Mevcut Başkan Kamuran Öztekin'in yeniden adaylığını koymadığı kongrede Orhan Kadıoğlu ve Füsun Yılmaz Deniz yarışacak. Çağdaş Demokrat Toplumcu Mimarlar Grubu’nın adayları Orhan Kadıoğlu, Hakan Özkum, Fügen Avdan, Elif Gün Küçükkaya ve Melis Aloğlu, gazetemizi ziyaret ederek hedeflerini açıkladı.

ADAYLIĞIN SEBEBİ

Aday olma gerekçelerini sıralayan Kadıoğlu, “Adaylığımızın en önemli sebebi, yıllardır bu örgüte emek vermiş olan insanlarla, genç meslektaşlarımızın harmanlandığı, odanın kuruluş amaçlarını hatırlatan, üyesiyle çekişen değil omuz omuza çalışan, oda içi demokratik ortamı daha güçlü temeller üzerine yeniden kurmaya çalışan, mesleki etik ve üye haklarını gözleyen bir oda ortamını yeniden yaratmaktır. Hedefimiz; iki yıl boyunca sürdürmeye talip olduğumuz gönüllülük esaslı bu çalışma sürecini dolu dolu geçirmek, yalnızca seçimden seçime değil, üyelerimizle tüm süreç boyunca bir arada olmaktır” dedi.

HEP BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ

Kadıoğlu, amaçlarını da anlatarak, “Her şeyden önce meslek odasının üyesi ile var olabileceği bilincindeyiz. Bu birlikteliği sağlayabilmek için dönem boyu çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Meslek alanımız gereği kent gündemi ile yakından ilişki kurma zorunluluğu içerisindeyiz. Bununla birlikte kentteki dinamiklerle daha fazla iç içe olmak, birlikte çalışabilmek gerekiyor. Buna tüm belediyeler de dâhil, diğer meslek odaları da dâhil, tüm demokratik kitle örgütlerinin de dâhil olması gerekiyor. Çünkü bu şehir hepimizin ve güzelleştirmeye çalışmak için hepimizin birlikte çalışması gerekiyor” diye konuştu.

AMAÇLARINI ANLATTI

Kent gündemi ve meclis kararlarını yakından takip edeceklerini ifade eden Kadıoğlu, diğer amaçölarını da anlatarak, “Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği başta olmak üzere meslek alanımız ile ilişkili yönetmelik değişikliklerini takip etmek, üyeleri bilgilendirmek, sürece müdahil olabilmek; oda içi alınan her türlü kararda, başta yönetim kurulumuz özelinde olmak üzere demokratik ortamın korunmasını sağlamak, tarihi ve kültürel miraslarımıza yönelik takipte olmak, bu mirasların hem bireysel korunumları hem de yakın çevresindeki yapılaşmalarla ilgili süreçlere müdahil olmak; mesleki gelişime yönelik, bilgisayar programları, malzeme tanıtımları gibi pek çok konuda üyelerimize katkı sunabilecek organizasyonlar gerçekleştirmek;  Mimarlar Odası mülkiyetinde olan tarihi binamızı atıl durumda bırakmadan, üyelerin kullanımına açmak ve odayı sadece belge almak için uğranan bir mekândan çıkarıp, üyelerin birbirleri ile iletişim içinde olabileceği, yönetim kurulu ile sürekli dirsek temasında bulunabileceği bir ortama dönüştürmek; haksız rekabetle ilgili çalışmaları yeniden gündeme getirmek, büro tescil belgelerinin takibi, mesleki denetim gibi konulara eğilerek, sahte mimarlar ve imzacı mimarların önüne geçebilmek; belediyelerimizle, meslek alanımızla ilgili her türlü konuda iletişim halinde olabilmek hedeflerimizden başlıca birkaçı olarak sıralanabilir” dedi.

PLANLAMA VE PROJELER

Kadıoğlu, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Mimarlar Odası 1954 yılında Anayasa ile kurulmuş bir kurumdur. Özellikle 1970’lerden itibaren toplum hizmetinde bir anlayışla çalışmalarını sürdürmüş, ülkede oluşan çarpık yapılaşmaya ve kente karşı işlenen suçlara elinden geldiğince dur demeye çalışmıştır. Bu durum ülkemizin ortak çıkarlarının gözetilmesi, bizden sonra bu vatanı miras bırakacağımız çocuklarımıza ve torunlarımıza yaşanabilir kentler bırakılabilmesi için mimarlar olarak bizlerin başlıca görevlerindendir. Mevcut süreçte tekil olarak ele alıp uzun uzadıya anlatılacak, tartışılacak o kadar çok konu var ki... Merkezi iş alanı planlaması (MİA) bunlardan bir tanesi örneğin. Dubai port ile 2 km doldurulan denizimiz var maalesef. Çöp fabrikaları ve bunların konut yerleşimlerinin yakınında planlanması, amonyak tankları ve her geçen gün arttırılmaya çabalanan sanayii. Bu kısımda artık konu mimarlar odasının tekil olarak planlama ve yapılaşmaya ait söz söylemesinin üzerine çıkıyor işler. Seneler önce bu şehrin sanayi odası bile kentin sanayiye doyduğunu beyan etmişti. Ama sanayi hızla artmaya devam ediyor ve şehri de olumsuz etkilemeye devam ediyor.

TMMOM BİLEŞENLERİ

Bunun için TMMOB bileşenleriyle, kimya mühendisleriyle, inşaat mühendisleriyle, çevre mühendisleriyle, şehir bölge plancılarıyla kısacası tüm bileşenlerle bir araya gelerek ortak akıl üretmemiz gerekiyor. KAOB ile bir araya gelmemiz gerekiyor. KAOB birçok disiplinin bir araya gelmesi için bir şans. Barodan hekimlere, mimarlardan mühendislere kadar birçok disiplini barındırıyor ve bir araya gelmesini sağlıyor. Daha önceki dönemlerde çok etkin bir şekilde bu oluşumun faydalı bir şekilde şehrimiz için faydalı işler yaptığını biliyoruz. Önümüzde bir de Bursa örneği de var; aynı bina da yer alan Bursa Akademik Odalar Birliği ciddi bir güç olarak kentte varlığını hissettiriyor. Kocaeli Akademik Odalar birliği ile biz de kent gündemini bilim insanları, meslek insanları ile takip etmemiz, bilimin, tekniğin gücünü kullanmamız ve enerjimizi bireysel uğraşlara değil birlik olmaya harcamamız gerekiyor.

TABANA YAYACAĞIZ

Hep söylediğimiz gibi başkan odaklı bir yönetim anlayışıyla değil, olabildiğince çok üyemizi Mimarlar Odası için çalışacak şekilde örgütlemeyi istiyoruz. İlk olarak yönetim kurulumuzu, yedek yönetim kurulumuzla birlikte 14 kişi olarak görmek istiyoruz. Bunu kurullarımızla ve komisyonlarımızla daha da kalabalıklaştırmak ve olabildiğince ortaklaştırarak çalışmayı ve üretmeyi istiyoruz. Birlik, beraberlik, emek ve özveri ile çalışmak, üyelerimizin bizlere olan güvenini boşa çıkarmadan aydınlık bir dönem geçirmek en büyük temennimizdir.”

AİDİYETİ GELİŞTİRECEĞİZ

Kadıoğlu, odaya duyulan aidiyet hissini geliştirme çabası içinde de olacaklarını vurgulayarak, “Şunu tüm mimarların bilmesi gerekiyor: Güçlü bir oda olmazsa, güçlü bir mimar da olmaz. Odaya daha fazla zaman ayıracağız ve sürekli üyelerimizle bir arada olacağız. Önümüzde zor bir süreç var. Bu yüzden genç ve tecrübeli bir yapıyı bir araya getirdik. Ortada TMMOB’nin dağıtılması söz konusu iken hem tecrübeye hem de gençliğe ihtiyacımız var. Bununla mücadele edeceğiz. Taş Bina’nın daha aktif kullanılması da bizler için çok önemli. Rakiplerimize başarılar diliyoruz” dedi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7669 TL 5.7438 TL
Euro
EURO
6.4016 TL 6.3760 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA