Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 22.02.2020 SAAT 04:34:09
Advert
 

176 ton BHC nerede?

176 ton BHC nerede?
rek

Tehlikeli atıkların bertarafı ve güvenli depolanmasının çok basit olduğu günümüzde hala derme çatma barakalarda depolanan BHC’lerle ilgili elde edilen veriler yaşadığımız çok ciddi sıkıntıları ortaya koyuyor. 2008 yılından 2013 yılına kadar taşınan BHC miktarları ve depoda bulunan miktar arasında tam 176 ton fark var

Süriye ÇATAK TEK  - İLİMİZİN en büyük sorunlarından biri olan BHC’ler hakkında gün geçmiyor ki yeni ve ürkütücü detaylar ortaya çıkmasın. Hiçbir üretim faaliyeti olmayan ve sadece BHC’leri depolayan Merkim şirketinin koruduğu BHC’lerle ilgili son gelişmeler ilimizin karşı karşıya olduğu tehlikeyi çok daha net ortaya koyuyor.

CİDDİ HESAP
HATALARI

Tekrar bertarafı ile ilgili gelişmeler yaşanan BHC’lerin miktarı da merak konusuydu. Gazetemizin ulaştığı belgeler, BHC’ler ile ilgili kayıtların da ne kadar gelişi güzel olduğunu ortaya koydu. Tarım ilaçlarında kullanılan DDT’nin ana maddesi olan ve 1985 yılında Türkiye’de kullanımı yasaklanan BHC’lerin 2008 ve 2009 yılları ile 2011-2013 yılları arasında yapılan taşıma ve bertaraf miktarlarının hesaplanmasında ciddi sıkıntılar var.

İLK KAYITTA
2 BİN 967 TON

İlk olarak 2008 yılında taşınma işlemleri başlayan BHC’ler ile ilgili depolama alanında LİNK Gözetim Ekspertiz şirketi 18-19 Kasım 2005 tarihinde tespit yaptı. Tespite göre alanda 2 bin 967 ton BHC olduğu belirtildi. Ardından 10 Nisan 2008 tarihinde Kocaeli Sanayi Odası, Çevre Bakanlığı ve Merkim şirketinin girişimleri ile 20 ton 560 kilo BHC, anlaşma yapılan Almanya Hamburg’ta bulunan AVG Ablaff Verwertungs-Gesellschaft mbH şirketine gönderildi. 13 Temmuz 2009 tarihine kadar şirkete toplam 313 ton BHC gönderildi ve gönderilen BHC’lerin ne zaman bertaraf edildiği de kayıt altına alındı.

KAYITLAR ÇOK
SAĞLIKSIZ

Ardından 2009 yılında Kocaeli Sanayi Odası, bertaraf ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle taşınma işlemlerinden çekildi. Ancak şirket İl Çevre Müdürlüğü’ne verdiği bilgilerde 2011 yılı ve 2013 yılı arasında 260 ton BHC’nin bertaraf edildiğini bildirdi. Ancak gönderilme tarihleri belli olan BHC’lerin ne zaman ve nerede bertaraf edildiği belirtilmedi. Aynı belgede bugüne kadar 514 ton BHC’nin bertaraf edildiği açıklanıyor. Ancak 2008-2009 tarihlerinde 313, 2011-2013 tarihlerinde 260 ton taşınan BHC’lerin toplam taşıma rakamı ise 573 ton olarak hesaplanıyor.

KAYITLAR BİRBİRİNİ

DOĞRULAMIYOR

Şirket verdiği belgede aynı zamanda 2 bin 218 ton BHC’nin hala depolarda olduğunu belirtiyor. 2005 yılında yapılan tespit, taşınan miktar ve kalan miktar arasında 176 ton fark var. Bugüne kadar hiçbir üretimi olmayan ve sadece BHC’leri depolama faaliyeti olan Merkim şirketinin denetiminde olan BHC’lerle ilgili ortaya atılan iddiaları belgeler de destekliyor. Çok küçük miktarı dahi insan sağlığı için büyük tehlike olan BHC’lerin 176 tonunun kayıp olma ihtimali kent için büyük bir risk olarak niteleniyor.

ÇOK CİDDİ
İDDİALAR VAR

Elde edilen belgelerde 176 ton BHC’nin verilen rakamlarda eksik çıktığı ortadayken Çevre Mühendisleri Odası da geçtiğimiz hafta çok ciddi iddialarda bulundu. BHC’lerin Derince sahilde bulunan baraka deposunun çatılarının delik olduğu ve burada sızan suların BHC’lerin denize akmasına ve çevreye yayılmasına neden olduğu belirtildi. Aynı zamanda depo alanına yakın yaşayan ve çalışan vatandaşlar da önemli iddialar ortaya koyuyor.

KAMU, GÜVENLİĞİ

SAĞLAMALI

Yeniden bertarafı gündeme gelen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Küresel Çevre Fonu, UNİDO, UNDP ortaklığında BHC stoklarının bertarafı ve KOK Salınımlarının Azaltılması Projesi başlatıldı. Proje kapsamında depolarda kalan 2 bin 218 ton BHC bertaraf edilecek. Ortakların bertaraf için ihale aşamasına geldiği öğrenildi. Ancak bu aşamaya gelinmesine rağmen çok ciddi iddiaların olduğu BHC’lerin koruması ve taşınması işlemlerinin şirket tarafından değil, kamu kurumları tarafından yapılması vatandaşların sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

 

  

Neler olmuştu?

Hiçbir üretimi faaliyeti olmayan ve sadece BHC’leri depolayan Merkim Şirketi tarafından depolanan BHC’lerin yasaklandığı dönemden bu yana yaşanan süreç BHC’lerin kimse tarafından sahiplenilmediğini gösteriyor

1985 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından yasaklanan BHC’lerin bertarafı için 2005 yılında dönemin Çevre Bakanının girişimi ile taşınması için çalışmalar başlatıldı. 2008 yılı 10 Nisan tarihinde törenle ilk BHC’ler Almanya’ya bertaraf için gönderildi. Ancak 13 Temmuz 2013 tarihinde son BHC’ler gönderildi ve ödeme yapılmadığı için Alman şirket sözleşmeyi feshetti.

ORTADA KALDI

Sözleşmenin sona ermesinin ardından derme çatma barakalarda bekletilen BHC’ler 2011 yılında tekrar gündeme geldi. Merkim şirketi BHC’leri taşıdığını belirtirken, BHC’lerin taşınması noktasında dönemin Çevre Bakanı Osman Pepe’ye 2 milyon dolar vereceğini taahhüt eden Koruma Tarım Fabrikası’nın sahibi İbrahim Vefa Aracı bu ödemeyi KSO meclis toplantısında ret etti ve böyle bir taahhüdünün olmadığını söyledi. Ortada kalan BHC’lerin yine Merkim şirketi tarafından taşındığı söylendi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.1225 TL 6.0981 TL
Euro
EURO
6.6140 TL 6.5876 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA