Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 02:49:07
Advert
 

'Ranttan yana değil haktan yana olun'

'Ranttan yana değil haktan yana olun'
Advert

Gebze’de bulunan Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm ile ilgili de açıklama yapan Recep Dursun,” Yetkililer rant tan değil haktan yana olsunlar” dedi

Boran KAYALAR - CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve İmar Komisyon Üyesi Orhan Tanış, Haldız İnşaat’ın satın aldığı Real AVM’nin yerine imar değişikliği yaparak 10 katlı AVM- Rezidans yapmayı planlaması ile ilgili il binasında basın açıklaması düzenledi. Açıklamada ayrıca Gebze’de bulunan Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm ile ilgili de açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda Gebzeli vatandaşlar da katıldı.

KENTE YAPILAN EN BÜYÜK İHANET

Açıklamada konuşan Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Bu ay yapılacak olan Büyükşehir meclisinde Kocaeli halkını yakınından ilgilendiren 2 madde var. Biri aylardır gündemden düşmeyen MİA olarak bilinen imar değişikliğidir. Büyükşehir Belediye yönetimi bir türlü inadından vazgeçmeyerek bu konuyu yine gündeme taşıyor.  Bu kente yapılacak en büyük ihanettir. Kişiye özel bu ranta, eline vicdanına koyan AKP’lileri karşı durmaya davet ediyoruz” dedi.

CİDDİ SORUN

Mecliste bir diğer önemli madde ise aylardır Gebze’de yaşayan vatandaşlarımızın ciddi bir mağduriyeti ile ilgilidir diyen Taşdemir, “Vatandaşların siyasi amaç gütmeden her zaman yanında olduk. Tapu mağduriyetini her zaman gündeme getirdik. Rezerve alan ilan edecekler. Bu oradaki vatandaşlar için ciddi bir sorundur. İnsanların barınmalarına engel oluyorlar” diye konuştu.

CHP MİA’ YA KARŞI DEĞİL

Taşdemir’in ardından söz alan İmar Komisyon Üyesi Orhan Tanış ise, “Sayın Nevzat Doğan dışında herkes MİA ile ilgili konuştu. Tartışmalar yanlış yöne çekilerek MİA’ya evet ya da hayır söylemine dönüştü. Biz Perşembe günü MİA’ya evet ya da hayır oylaması yapmayacağız. Özellikle Büyükşehir yetkilileri kamuoyunu yanlış yönlendirdiler. CHP, MİA’ya karşı gibi söylemler içindeler. MİA kentin gelişimine katkı sağlayacaksa niye karşı olalım? Biz gördüğümüz hataları ve eksiklikleri söylüyoruz” şeklinde konuştu.

CHP SUSMAYACAK

Tarihi kent merkezindeki esnaf kepenk kapatmak zorunda kalacak diyen Tanış, “Kent trafiği tıkanacaksa odalar susarsa CHP, konuşacaktır. Bu plan değişikliği haksız rant yaratıyorsa kimse konuşmazsa da 1 milyon 800 Kocaelili adına yine CHP konuşacaktır. Mecliste AKP’lilerin sayısal çoğunluğu var. CHP, MİA’yı engelliyor söylemi kesinlikle yalandır. Büyükşehir MİA ile ilgili yaptığı hataları CHP’nin sırtına yükleyemez. Bir kusur varsa dönüp kendi planlarına bakacaklar” ifadelerini kullandı.

30 YILDIR TAPU ALAMADILAR

Gebze’de kentsel dönüşüm ile ilgili konuşan CHP Gebze eski İlçe Başkanı Recep Dursun, “Ranta dönük davranışlar oradaki insanları artık çileden çıkardı. Vatandaşlar kendi imkanları ile barınma imkanlarını sağladı. Vatandaşlar, 86-87 yılından bu zamana kadar tapularını almayı bekliyorlar. Üzerinden 30 yıl geçti hala tapularını alamadılar. Zamanında tapular hazır, çekmecede diyerek vatandaşın oylarını aldılar. Vatandaşların hiçbiri rantçı ya da işgalci değildir. Hepsi orada hak sahibidir. Rezerve alanı ilan etmek o bölgeyi bölmek demektir. O bölgede yaşayanlar bunu kabul etmiyor. Ya ranttan yana ya da haktan yana tercihinizi kullanırsınız. Herkesin beklediği hak sahibi olduğu tapularıdır” dedi.

TAPULARIMIZI İSTİYORUZ

Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu Başkanı Sebahattin Günel, “Biz 2013 yıllarından itibaren mahallelerimizde mücadele veriyoruz. Belediye ve yetkililerle defalarca bir araya gelmemize rağmen somut bir sonuç elde edemedik. Her seferinde bize tapular çekmecede söylemini ilettiler. Biz burada öncelikle tapularımızı istiyoruz ve sonrasında yapılaşma konuşmak istiyoruz. Bunu her toplantıda her yerde söyledik ve yine söylemeye devam edeceğiz. Biz hakkımızı alana kadar her platformda her toplantıda bunu söylemeye devam edeceğiz” dedi.

SORUNUMUZU ÇÖZMEDİLER

Son olarak ise Hürriyet Mahallesi Dayanışma ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Adnan Civil, “Bizim 2012 ve 2013 yılından itibaren mahallelerde mücadelemiz devam ettiriyoruz. Belediye ve yetkililerle bir araya gelmemize rağmen sorunu çözemedik. Tapuları vereceğiz demelerine rağmen hala vermediler. Tapuları verin ve imar konularını daha sonra halledin istiyoruz” ifadelerine yer verdi

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA