Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.06.2020 SAAT 12:58:25
Advert
Advert
 

Selman Yıldırım: Bilimsel verilerle çalıştım

CHP İzmit Belediye Başkan Aday Adayı Selman Yıldırım, uzun yıllardır bilimsel verilerle çalıştığını ve adaylık için en doğru ismin kendisi olduğunu belirtti. Son 3 yerel seçimde de seçim kampanyasını yöneten isimlerden biri olan Yıldırım, “Bu seçimde kim aday olursa olsun, aday olanın etrafında herkes birleşecektir” dedi
Selman Yıldırım: Bilimsel verilerle çalıştım
Advert

Mevlüt SOYSAL  - Selman Yıldırım, İzmit Belediye Başkan Adaylığı için en iddialı isim… 
Başarılı bir örgüt yöneticiliğinin ardından 2014 yerel seçimlerinde aday olmak isteye fakat yaptırdığı kamuoyu araştırmalarında isminin kazanacak adaylar arasında çıkmaması nedeniyle adaylıktan vazgeçen Yıldırım, son 4 yılda anketler ışığında çalışmalarını sürdürdü. Bu anketlerle ivmesini yükselten Yıldırım, CHP’nin en güçlü aday adayları arasındaki yerini aldı. 


CHP’nin yerelde en önemli 3 ismi olan Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya ve Fikret Toker’in aday oldukları seçimleri yöneten ekipte olan Yıldırım, örgüte verdiği emeğinin kimsenin göz ardı etmeyeceğini düşünüyor ve bu nedenle, aday olması durumunda herkesin kendi etrafında birleşeceğini ifade ediyor. Yıldırım, “Başkası aday olursa ben zaten aday gibi çalışırım” demeyi de ihmal etmiyor. 


Bilimsel verilere göre adaylık için en güçlü ismin kendisi olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bu durum benim iddiamı daha da artırıyor” diyor. 


Ön seçimle alakalı il ve ilçe yönetimi net açıklamalar yapıyor. Selman Yıldırım’ın ön seçime bakışı ne? 
 

Siyasi hayatım boyunca seçim yöntemleri konusunda birinci tercihim hep ön seçim oldu. Üye bazında ön seçimi hep dillendirdim; sorumluluk aldığımda da gerekliliklerini yerine getirdim. 2014 seçimlerinde ben ilçe başkanlıydım ve tüm üyelerle ön seçim yaptık. 2019 yerel seçimleriyle alakalı da arzum ön seçim. Aslında ön seçim seçime 1-1 buçuk ay kala hakim nezaretinde yapılır. Resmi olan bu değil. Ben seçime 1 ay kala yapılacak bir ön seçimin başarı getireceğini düşünmüyorum. Çünkü almamız gereken çok yol var. Ekstra çalışma yapmamız gerekiyor. Adayımız resmi olmayan bir ön seçimle çok yakın süreçte belirlenmeli. 
 

Sizin dışınızda da adaylık düşünen güçlü isimler var. Örneğin siz aday oldunuz. Adaylık düşünen bu isimlerin sizin etrafınızda bir araya gelmesi için neler yapacaksınız? 
 

Sefa Sirmen’in, Hikmet Erenkaya’nın geçmişte çok başarılı hikayeleri var. Fakat bu hikaye yazılmadan önce bir yazım süreci yaşanmış. Tabanımız daha önce geleceğe yönelik bir senaryo yazmış ve rolleri dağıtmış. Yani, senaryonu yazanın da, yönetenin de başarılı olduğu bir süreçti bu… Örgütlerin yazdığı senaryo ve başkanların yönettiği kent… Şimdi bu isimlere ve bu isimlere ek Fikret Toker’e baktığımızda, hepsi örgütlerden gelmişler. Örgütte çalışmış mücadele vermişler. Şimdi de bizler 2019’un senaryosunu yazmak istiyoruz. Bütün üyelerimiz ve örgütümüzle rolleri dağıtmak istiyoruz. Sonra da parti üyelerimiz tarafından çizilen senaryoyu örgüt başkanları, belediye başkan adayları olarak yönetmek istiyoruz. Ben de Sefa Sirmen gibi, Hikmet Erenkaya gibi, Fikret Toker gibi başarılı bir şekilde örgüt yöneticiliği yaptım. Ben onların yanında yetiştim. Bu yüzden tüm unsurları bir araya getirdiğimde, başarılı bir yönetim sürecini geçireceğime inanıyorum. Dolayısıyla benim belediye başkanlığım onları da mutlu edecektir. Hepsi, “Selman Yıldırım’ın üzerinde emeğimiz var. Emeğimizi boşa çıkartmadı. Bizi mahcup etmedi” diyecektir. Adaylık sürecinde de kendileri adaymış gibi çalışacaklarına inancım tam. Benim haricimdeki isimlerle alakalı bu cümleyi kuracaklarına inanmıyorum. 

 

Diyelim ki siz aday olmadınız…
 

Bu partinin girdiği her seçimde en çok çalışanlardan biri oldum ve tabii ki yine aday gibi çalışırım. Ama baktığım pencereyi ifade etmem gerek: Eğer aday merkez yoklaması ile belirlenirse, tüm üyeler gibi benim de içimde bir adaletsizlik hissi olmamalı. Ben bilimsel yöntemlerle hareket eden taraftayım. Bütün çalışmalarım bilimsel temeller üzerinde… Şu anda İzmit’le ilgili yaptığımız çalışmalar, İzmit için en uygun adayın benim olduğum yönünde bir gerçeği ortaya koyuyor. Merkez yoklaması ile aday belirlenirse, aday gösterilecek arkadaşların bilimsel verilerle en iyi aday olduğunu ortaya koyması gerekiyor. Biz önce kentimizi ve partimizi düşünüyoruz. Bir şey olmak için bir hevesimiz yok. Bir şey yapmak için yola çıktık. Bir şey olmaya kalksam 2014’te aday olurdum. Şimdi de duruşum net. Gelelim ön seçime… Ön seçimden benim haricimde bir isim çıkarsa, başımın üstünde yeri var. Tüm çalışmalarına en çok katkıyı ben koyarım. Kendim adaymış gibi çalışırım. Ben bu şekilde düşünürken, adaylık düşünen arkadaşlarımızın da aynı şekilde düşünmesini, aday olduğum takdirde benim etrafımda kilitlenmelerini isterim. Buna inancım da yüzde 100… 

 

Neden? 
 

2014 seçim kampanyasında ilçe başkanıydım. Sefa Sirmen’in seçilmesi için gecemi gündüzüme kattım. Olmadı. 2009 yerel seçimlerinde Fikret Toker’in seçim kampanyasını ben yönettim. Hiç uyumadığım günler oldu. Hiçbir şey de beklemedim. 2004’te Hikmet Erenkaya adayken seçim komitesinin başındaydım. İzmit’i bölgelere ayırmıştık ve Saraybahçe sorumlusu bendim. Dolayısıyla tüm büyüklerimizin seçim kampanyalarında birinci derecede sorumluluk aldım. Bu insanların partililiğinden şüphem yok. Hepsinin bu kentin geleceği için dertleri var. Eğer aday ben olursam, bu insanların benim için aday gibi çalışacaklarından hiçbir şüphe yok. Bizim etrafımızda can siper hane olacaklardır. Tek bir yumruk gibi seçime gideceğiz. 

 


İmza toplama işini tadında bırakmalılar
 

CHP’de bir de kurultay tartışmaları yaşandı. Bunun etkisi sürece nasıl olacak? 
 

CHP içerisinde genelde seçim sonraları parti içi tartışmalar yaşanır. Seçmenlerin arzu ettiği bir sonuç alınamayınca partide bir hareketlilik meydana gelir. 24 Haziran seçimlerinden sonra da bir kesim yeni bir arayışa girdi. Kurultay delegeleri tüzükten aldıkları hakla bir girişim başlattılar. Ama bu işin sonunda yeterli imza toplanamadı. Bu süreçte dalgalanma geçmişe göre daha fazla oldu. Çünkü Cumhurbaşkanı Muharrem İnce’nin önemli bir oy alması, imza veren kurultay delegesi sayısının çokluğu, dalgalanmanın artmasına bir sebep oldu. Fakat kurultay tartışmalarını artık gündemimizden çıkarmamız lazım. Bu işi tadında bırakmak lazım. Çünkü demokratik bir şekilde kurultay isteyen arkadaşlarımızın karşısında yine demokratik bir şekilde kurultay istemeyen arkadaşlarımız var. Bu süreçte genel merkeze çok önemli görevler düşüyor. Çok deneyimli siyasi kadrolarımız sahada çok güçlü bir şekilde yer almalı. Bu deneyimli büyüklerimizden biri de Muharrem İnce. İnce gibi geçmişte başarısı olan isimler bir araya gelmeli ve bir strateji oluşturulmalı. Burada genel merkeze büyük görev düşüyor. Bu yaklaşım tartışmaları da bitirir. 

 

Genel merkez bir an önce muhalifleri sürece katmalı
 

Yaşanan süreç bir umutsuzluk yükledi mi?
 

Sadece İzmit’le alakalı düşünmemek lazım; umutsuzluk değil ama zaman zaman tabii ki bir motivasyon düşüklüğü yaşandı. Biz halkla projelerimiz ve hedeflerimizi anlatmak için bir araya gelirken konunun parti içi meselelere gelmesi elbette ki bizi yordu. Ben bunun bir ara dönem, bir geçiş dönemi olduğunu gördüm. Seçim sürecinde yüksek motivasyon yeniden yakalanacaktır. Çünkü hiçbir CHP’lin bu süreçte ben yokum deme şansı yok. Zaman zaman parti içi meseleler farklı bakış olsa da, seçim sürecinin başlamasıyla beraber herkes hedefe yönelecektir. Mücadelenin yüksek dozda yapılması için de genel merkez ve muhalif kanat elinden geleni yapacaktır. Bu düşüncelerimi genel merkez ve muhalif kanatla da görüşeceğim. Yinelersem, bir karamsarlık ya da umutsuzluk yaşamadım. Fakat zaman zaman motivasyonumun düştüğünü hissettim. Örgüt yöneticilerine büyük görev düşüyor
 

Son olarak neler söylemek istersiniz? 
 

CHP seçimin en iddialı partisidir. Bu iddiayı yükseltmek için örgüt yöneticilerine ve milletvekillerine çok büyük görevler düşüyor. Parti içinde birlik ve beraberliğin sağlanması, sürecin sağlıklı bir şekilde yönetmesi, tabanın motivasyonunun artırılması, seçmenlerimize seçimi kazanmamız yönündeki inancın verilmesi noktasında büyük çaba harcamalılar. 


 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Üye resim
İzmitli
SİRMEN'dönemi beyin takımındaki isimlerden Belediyeciliği kademe,kademe bilen ve A'dan Z'ye belediyecilik bilgisine haiz liyakata sahip,çeşitli görevlerde piştikten sonra Genel Sekreterlik yapmış Sayın Murat SİRMEN'aday gösterilmeli.

CHP'her zaman yanlış aday çıkartıyor!

Sosyal Demokratlar ve Kocaeli sevdalısı Vatanseverler;Büyükşehiri almak istiyorsa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için en uygun isim Eski Genel Sekreter Sayın Murat SİRMEN'dir.
Toplam 1 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7796 TL 6.7526 TL
Euro
EURO
7.6897 TL 7.6591 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA