Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 22.02.2020 SAAT 04:01:39
Advert
 

Mehmet Ali Paşa Camii’nin temeli atıldı

Mehmet Ali Paşa Camii’nin temeli atıldı
rek

Mehmet Ali Paşa Merkez Camii’nin temel atma töreni Cuma Namazı sonrası kent protokolünün geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

Arif BULUT  -Mehmet Ali Paşa Merkez Camii’nin temel atma töreni Cuma Namazı sonrası kent protokolünün geniş katılımıyla gerçekleştirildi. Mevcut Paşa Camii yanında bulunan 2303 metrekarelik alan üzerine inşa edilecek olan yeni Mehmet Ali Paşa Camii’nin yaklaşık 20 Milyon TL’ye tamamlanması planlanıyor.  3 bin 500 kişinin aynı anda ibadet edebileceği Paşa Camii’nin 6 ay gibi bir sürede alt katının tamamlanması 3 yıl içerisinde de tüm kısımları ile hizmete açılması planlanıyor.

YOĞUN KATILIM

Yeni Mehmet Ali Paşa Camii açılış programına Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Milletvekilleri İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP Eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, İl Müftüsü Yusuf Doğan ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

ÖRNEK ALINCAK DÜZEYE GETİRECEĞİZ

Açılış törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Mehmet Ali Paşa Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cemil Kanpara “  Camii Merkezli bir gelişmeyi hem dini hem de dünyevi açıdan yaşadığımız şehre bir borç ödeme olarak  değerlendiriyoruz. Allah’ın  mescitlerini imar etmenin sevabı ve anlamının bilincinde olduğumuz kadar her türlü kültürel, bilimsel, sanatsal gelişmenin de temel amaçlarımız içinde olmasında dikkat ediyoruz. İnanıyoruz ki böylece gençlerimizi ve geleceğimiz olan çocuklarımızı mutlu çevrelerde yetiştirmenin kazanımı ve geri dönüşümü mahallemizi örnek alınacak bir düzeye getirecektir” dedi.

CAMİİ TOPLAYANDR

Kanpara’nın ardından konuşan İl Müftüsü Yusuf Doğan “  Senelerce hizmet vermiş bu camiimiz yerine yeni bir Camii’nin temel atma töreni için birlikteyiz. Camii toplayandır. Camiiler sadece ibadet haneler değil hayatımızın her noktasına ışık tutan mekanlardır. Öncelikle yıllarca yapılan Paşa Camii’nin inşaasında emeği geçen ve şimdi yenisi yapılacak camiimizde emeği geçecek herkesten Allah razı olsun. Şuan itibari ile kuran kurslarımızda eğitim gören 5 bin öğrencimiz var. Siyasilerimizin, halkımızın destekleri ile bu hizmetler yapılıyor. İnşallah bu güzel yapı sayesinde bizde yeniden inşa oluruz” dedi.

 

EN İYİ MİMARLAR İLE GÖRÜŞÜYORUZ

Doğan’ın ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “ Mehmet Ali Paşa benim ilk mahallemdir. Belediye Başkanı olduğum dönem içersin de Mehmet Ali Paşamıza hizmet etmeninin mutluluğunu yaşadım. Paşa Camii’nin temel atılması dönemine kadar büyük çabalar sarf edilmiştir.  Türkiye’nin en iyi camilerini yapan mimarları ile görüşüyoruz. Biz belediye olarak elimizden geleni yapıyoruz fakat tüm halkımızın 1 lira da olsa bu güzel Camii’nin yapımında katkıda bulunması çok önemlidir” dedi.

10 YILDIR UĞRAŞIYORUZ

Doğan’ın ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Bu gün hayırlı bir temeli atacağız. Bu temelin atılması için 10 yıldır uğraşıyoruz. İnşallah yapılması daha kısa sürede tamamlanacak. Bundan sonraki ramazanda namaz kılınacak hale gelmesini umuyorum. Bu güzel eserin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

CEMAATİN GENÇLERİŞMESİ GEREKİYOR

Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan Ak Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz “Mehmet Ali Paşa olarak Cumhuriyet tarihi ile eş değer bir mahalleyiz. Camiileri çoğaltırız ancak cemaatini gençleştiremez isek hedefe ulaşamayız. Camiiler gençlerimizi kötü alışkanlıklardan kurtararak Allaha bağımlı hale getirmenin tek yoludur. Bu anlamda yeni Mehmet Ali Paşa Camii’mizin mahallemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Camiimizin yapımında emeği geçen ve geçecek olan herkesten Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.1225 TL 6.0981 TL
Euro
EURO
6.6140 TL 6.5876 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA