Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.01.2020 SAAT 06:10:17
Advert
 

“Yarın Mahkemeleri kapatmak isterlerse ne olacak”

“Yarın Mahkemeleri kapatmak isterlerse ne olacak”

Avukatlık yapmak için baroya kayıtlı olma şartı ile serbest doktorlukla ilgili Türk Tabipleri Birliğine üye olma şartları da ortadan kaldırılacak haberlerine cevap veren Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe,” Bugün KHK ile Baro yu dizayn etmek isteyenler, yarın KHK ile mahkemeleri kapatmak isterse ne olacak” dedi

Boran KAYALAR

Türk Tabipler Birliği (TTB) Afrin operasyonu ile ilgili "Savaş bir halk sağlığı sorunudur" isimli açıklamayla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sert tepkisini çekmiş ve Merkez Konseyi üyesi 11 doktor bir hafta süreliğine gözaltına alınmıştı. Erdoğan, dün yaptığı açıklamada da TTB, Türkiye Barolar Birliği gibi meslek kuruluşlarının isimlerindeki "Türk" ifadelerinin süratle çıkarılması gerektiğini belirterek, Bakanlar Kurulu'nun bu konuda gerekli adımı atacağını söylemişti. Hükümet meslek örgütleri ile ilgili bir çalışma başlatırken, bu çerçevede avukatlık yapmak için baroya kayıtlı olma şartı ile serbest doktorlukla ilgili Türk Tabipleri Birliğine üye olma şartları da ortadan kaldırılacak. Doktor, mühendis, avukat gibi meslek sahipleri istedikleri kuruluşlara üye olabilecek.

YAPIYI DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe, “Türkiye Barolar Birliği ve Barolar, Anayasasının 135. Maddesinde yer alan kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütleridir. Anayasa güvencesi olan kamu kurumların yapısını bakanlar kurulu ya da KHK ile değiştirmek mümkün değildir. Kaldı ki Barolar, bütün avukatların disiplin işlemlerini, stajyerlerin yetişmesini, ruhsat işlemlerini, adli yardım ve CMK gibi çok önemli hizmetleri tek elden bir yürüten meslek kuruluşlarıdır.

MAHKEMELERİ KAPATMAK İSTERLERSE NE OLACAK?

Barolar yargılamanın içinde bağımsız savunmayı temsil eden ve dolayısıyla halkın temsilcileridir.  Barolar sıradan dernekler ya da odalar gibi değildir. Bu meslek örgütüne üyelerin gönüllü olarak üye olması veya yeni baroların açılması mümkün değildir. Bu durum Hayatın olağan akışına da aykırıdır. Barolar yargının üç saç ayaklarından birisidir. Hukuk devletinin ve insan haklarının yegane teminatıdırlar . Bugün KHK ile Baro yu dizayn etmek isteyenler, yarın KHK ile mahkemeleri kapatmak isterse yaşanacak sonuç aynı olur” dedi

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9530 TL 5.9293 TL
Euro
EURO
6.5585 TL 6.5324 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA