Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 03:19:29
Advert
 

'Kimsenin sesi çıkmazken biz vardık'

'Kimsenin sesi çıkmazken biz vardık'
Advert

Kocaeli Barosu yaptığı açıklama ile Türkiye Barolar Birliği’nin başındaki Türk ifadesinin kaldırılmak istenmesini protesto ederken,” Kimsenin sesi çıkmazken, zamanında FETÖ’ye karşı herkesi biz uyardık, Baroyu itibarsızlaştırmak kimseye fayda sağlamaz” dedi

Kocaeli Barosu’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Türk Tabipler Birliği ve Türkiye Barolar Birliği ile ilgili, “Tabipler Birliği’ndeki Türk ifadesi Bakanlar Kurulu kararıdır. Hemen çıkarılması gerekir, Türkiye Barolar Birliği içinde aynı şey geçerli’ sözlerini eleştirerek, “Kimsenin sesi çıkmazken, FETÖ'nün yargıyı ele geçirmeye çalıştığını dile getiren, Kumpas davaları ile, yargıdaki yapılanma aracılığıyla, ordumuzun yıpratılmak istendiği konusunda kamuoyunu ve iktidarı uyaran, davalardaki hukuka aykırı uygulamaları tek tek ortaya koyan Türkiye Barolar Birliği, istikrarlı duruşu ile, vatandaşımızın gönlünde müstesna bir yer edinmiştir”  ifadelerine yer verdi.

SAVUNMA MAKAMININ ORTAK PAYDASI

Kocaeli Barosu’ndan yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi, “Türkiye Barolar Birliği'nin adındaki ‘Türkiye’ ifadesi, vatandaşın sesi olan savunma makamının ortak paydasıdır 06.02.2018 tarihli parti grup toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir soru üzerine: ‘Bir defa onun (Türk Tabipler Birliği) başındaki 'Türk' ifadesi zaten Bakanlar Kurulu kararıdır. Bir defa onun oradan hemen çıkarılması lazım. Sadece Tabipler Birliği değil, Türkiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey’, demiştir.

BAĞIMSIZ SAVUNMA MAKAMINI TEMSİL EDİYORUZ

7 Temmuz 1969 tarihinde yürürlüğe giren 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 109. maddesi uyarınca; hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, demokratik ilkelere göre çalışmalarını yürüten baroların katılımı ile oluşan, kamu kurumu niteliğinde, tüzel kişiliği haiz çatı  örgütü olan Türkiye Barolar Birliği’nin adının önünde yer alan ‘Türkiye’ ifadesi, yargının üç sac ayağından biri olan ve yargılamada bağımsız savunma makamını temsil eden Türkiye'deki tüm avukatların kayıtlı olduğu 79 il barosunun, yani tüm Türkiye'nin ortak paydasıdır.

MİLLİ DURUŞ SERGİLEDİK

Türkiye Barolar Birliği; demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün tavizsiz savunucusu ve daima devletin kurumsal yapısının yanında olarak, yaşadığımız zor süreçlerde milli bir duruş sergilemiştir: Kimsenin sesi çıkmazken, FETÖ'nün yargıyı ele geçirmeye çalıştığını dile getiren, Kumpas davaları ile, yargıdaki yapılanma aracılığıyla, ordumuzun yıpratılmak istendiği konusunda kamuoyunu ve iktidarı uyaran, davalardaki hukuka aykırı uygulamaları tek tek ortaya koyan Türkiye Barolar Birliği, istikrarlı duruşu ile, vatandaşımızın gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. Hukukun üstünlüğü endeksinde dünyada 113 ülke arasında 101. sırada yer aldığımız, yargıya olan güvenin sorgulandığı esnada, savunmayı temsil eden avukatların bağlı olduğu Baroların ve çatı örgütümüz olan Türkiye Barolar Birliğini itibarsızlaştırmaya çalışmak hiç kimseye fayda sağlamayacaktır.”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA