Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.09.2019 SAAT 09:47:22
Advert
Advert
 

KOÜ’den büyük kazı

KOÜ’den  büyük kazı

KOÜ Arkeoloji Bölümü, Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Firuzköy Yarımadası’nda 10 yıldır yürüttüğü kazı ile İstanbul’un 100 yıllık tarihine ışık tutuyor

Süriye ÇATAK TEK  - KOCAELİ Üniversitesi ile Kültür ve Turizm bakanlığı işbirliğinde Küçükçekmece Gölü’nün Avcılar sahilinde bulunan Firuzköy Yarımadası’nda İstanbul’un tarihine ışık tutan bir kazı çalışmazına imza atıyor. 10 yıldır sürdürülen Bathonea kazıları, İstanbul tarihi kronolojisinin boşluklarını dolduracak. KOÜ Arkeoloji bölümü Öğretim Üyesi ve Bothonea Kazıları Başkanı Doç. Dr. Şengül Aydıngün başkanlığında gerçekleştirilen kazılar, İstanbul’un milattan önce 2000 ile milattan önce 1000 yılları arasındaki eksik bilgileri tamamlayacak.

200 BİLİM İNSANI ÇALIŞTI

Yapılan kazı çalışması ile ilgili bilgi veren KOÜ Arkeoloji bölümü Öğretim Üyesi ve Bothonea Kazları Başkanı Doç. Dr. Şengül Aydıngün, bu kazı çalışmasının birçok bilim insanını bir araya getirdiğini kaydetti. 2009 yılından bu yana Türkiye’deki üniversiteler dışında Almanya, İngiltere, İspanya, ABD, Fransa, Polonya, Avusturya ve İtalya başta olmak üzere yaklaşık 200 bilim insanı kazıda çalışma yaptığını söyleyen Aydıngün, kazının önemini anlattı.

BİN YILLIK TARİH AYDINLANACAK

İstanbul’un tarihsel olarak geçiş yollarının kavşağında bulunan bir bölge olduğunu söyleyen Aydıngün, “Yüz binlerce yıllık insanlık tarihinin izlerini burada görmek mümkün. İstanbul’un daha çok M.Ö. 9000-3000 yılları arasına ait tarihsel verileri bilinirken, M.Ö.2000 ile M.Ö.1000’li yılları arasında kalan yaklaşık bin yıllık bir dönemi hakkında hiçbir bilgi yoktu. Üniversitemizin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yürüttüğü kazılar esnasında, bu eksikliği giderecek buluntulara rastlandı” dedi.

YÜZBİNLERCE YILLIK YAŞAM

Bathonea kazısında elde edilen bulguların İstanbul’da yüz binlerce yıllık insanlık tarihine ışık tuttuğunu kaydeden Aydıngün, “Çalışmalarımız sonucunda iki heykelcik ve bir figürin ile bazı testi parçaları bulduk. Bu eserler M.Ö.2000’li yıllara tarihlenebiliyor ve tipolojik olarak Hitit eserlerine benziyor. Bathonea kazıları ile Anadolu’da yaşayan Hititlerin Batı ile kurduğu ilişkilerin sınırları yeniden çizilmiş oldu. Milattan önce 2 bin yılına ait izlere rastlanan kazı, İstanbul’un bilinmeyen tarihine ışık tutuyor. Sakarya Nehri’nin batısında, daha önce hiç M.Ö.2000 yıllarına ait izler tespit edilmemişti. Bu kazı sayesinde İstanbul’un karanlık ve bilinmeyen bölümünü aydınlatarak Küçükçekmece Gölü ve çevresinde yüz binlerce yıllık bir yaşamı tespit ettik” dedi.

İLK ONDA YERİNİ ALDI

İstanbul Valiliği Özel İdaresi, ALTAŞ, MARPORT, BOEING gibi kurumlardan maddi destek gören Bathonea kazısı, yurtdışında ise hem bilimsel hem de magazin olarak ilgi görüyor. Kazı çalışması Amerika’da  Newyork Times, American Science, Dig, Discover; İspanya’da National Geographic; İngiltere’de Current World gibi gazete ve dergilerde yer alarak uluslararası alanda da adından söz ettirmeyi başardı. “Bathonea” Dünya’da Yılın En Büyük İlk On Keşifleri Listesinde yerini alan önemli bir kazı çalışması oldu.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Asayiş haberleri
Anket
Mehmet Ellibeş'i başarılı buluyor musunuz ?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7077 TL 5.6849 TL
Euro
EURO
6.3054 TL 6.2803 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA