Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 09.07.2020 SAAT 11:52:40
Advert
Advert Advert
 

Türkiye’nin borçsuz tek üniversitesi

Türkiye’nin en gözde üniversitelerinin Tıp Fakültesi Hastaneleri borçtan batma noktasına gelirken. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi borcu olmayan tek üniversite hastanesi. Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, para sorunlarının olmadığını, özellikle tıp alanında yeni yatırımlar yapacaklarını da söyledi
Türkiye’nin borçsuz tek üniversitesi
Advert

Süriye ÇATAK TEK - Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün 4 yıllık rektörlük süreci bitiyor. 4 yılda yaptığı çalışmaları satır başları ile bizimle paylaşan Hülagü, tekrar kendisine görev verilirse yapmaya hazır. 1999 depreminde küllerinden yeniden doğan Kocaeli Üniversitesi’ni çok iyi bir noktaya getiren Hülagü, şu anda Türkiye’nin tek borçsuz üniversitesini yönetiyor. Öğrenci odaklı bir yönetimi benimsediklerini ifade eden Hülagü, kentti yakından ilgilendiren AMATEM ve ÇAMATEM için müjdeyi de verdi. 

 

PARA SORUNUMUZ YOK

Rektör olurken taahhüt ettiği şeyleri ikinci yılın ortasında bitirdiğini söyleyen Hülagü, “Benim görev sürem doluyor. Eğer büyüklerimiz taktir eder, devam et derlerse yeni projelerim de var. Görev aldığımızda hastanemizin ciddi mallı kriz vardı. Onları aşağı çektik. Yeni Poliklinik Merkezi ve Ar-Ge Merkezi çalışmaları var. Bizde sıkıntı yok. Paramız var. Şu anda Türkiye’nin maddi sıkıntısı olmayan tek Tıp Fakültesi bizim. Günde 3 bin 500 poliklinik yapıyoruz. Hiç sıkıntı yaşamıyoruz. 

 

TÜRKİYE’YE ÖRNEK 

Yıllık 26 bin ameliyattan, 35 bin ameliyata çıktık. Tıp Fakültesi Hastanemizde 4 yıldır döner sermayeleri hiç aksatmadan veriyoruz. Deneysel Tıp Araştırma Merkezi’ni (DETAP) ilk kez açtık. Barakalarda küçük hayvanlara çalışma yapılıyordu ama şimdi büyük hayvanların üzerinde ameliyatlarının yapılacağı yerler oldu. Türkiye’ye örnek bir yer yapıldı. Barakada deneyden, şimdi büyük bir merkezde 

 

TEK KLİNİK KOCAELİ’DE 

Gastroenteroloji bölümü olarak Avrupa’ya akredite edilmiş tek kliniğiz. Burada çok iyi bir hekim uygulama merkezi yapacağız. DETAP’ı da kullanarak eğitimler vereceğiz. Polikliniklerimiz çok modern olacak. Hemodiyaliz merkezi yaptırdık. 14 yataklı. 
Yoğun bakım yataklarımızı çoğaltacağız. Palyatif Bakım merkezi ve İlahiyat Fakültesinin alt tarafında bulunan 12 bin metrekare binada Sağlık Bilinmeleri, Kök Hücre, Genetik ve Temel Tıp Bilimleri laboratuarlarını taşıyacağız. Çok ciddi ilerleme olacak. 

 

İLAHİYAT FAKÜLTESİNİ KURDUK

Ben rektörlük görevine geldiğimde İlahiyat Fakültesinin sadece kolonları vardı. İlahiyat Fakültesini kurduk. Çok zor bir süreçti ama biz 3 ayda fakültemizin kuruluşunu yaptık. Akademik kadrolarını açtık ve kadro atamalarını yaptık.  MYO’ları fakültelere çevirdik. BESYO’yu Spor Bilimleri Fakültesine, Sağlık MYO’yu Sağlık Bilimleri Fakültesini yaptık. Spor komplekslerini çok iyi yere getirdik. Şimdi açık olan yerleri kapalı alanlara çevireceğiz. 
 

 

PALYATİF BAKIM AÇILACAK

Onkoloji Hastanesi ve Palyatif Bakım Merkezini yakında açacağız Merkeze kentin ve hatta Türkiye’nin en modern Kemoterapi ünitesini yapacağız. Hastalarımız çok modern bir alanda tedavilerini görecek. Tıp Fakültesine Lineak MR ve Radyoterapi cihazı aldık. 25 milyon lira civarında bir cihaz. Cumhurbaşkanımızın girişimleri ile biz ücretsiz aldık. Mühendislik fakültelerinin laboratuvar sorunları vardı. Alt kısımlarını laboratuvar ve konferans salonlarına dönüştürdük. 

 

27’İNCİ SIRADAYIZ

Akademik alanda üniversitemizi 30’uncu sıralardan 27’inci sıralara geldik. 65 bin öğrencinden 85 bine çıktık. Bu yıl 13bin civarında öğrenci geldi. Yüzde 96 oranında doluluk oranımız var. 1500 yabancı öğrencimiz var. 6 bin yüksek lisans ve doktora öğrencimiz var. MYO’larda doluluk oranımız yüzde 67’di bu yıl yüzde 96’nı geçti. 

 

İŞ GARANTİLİ BÖLÜMÜMÜZ VAR 

Türkiye’de ilk kez MYO çalıştayı yapan üniversiteyiz. OSB müdürlerini, patronları ve hocalarımızı 10 başlık altında topladık. Sizler bizden nasıl bir eleman istiyorsunuz dedik. Nasıl eğitim vermeliyiz. Neyimiz eksik bunları ortaya çıkardık. Meslek sınıf tanımlamaları yaptık. Bu çalışmanın ardından Nuh Çimento ile bir iş garantili protokol yaptık ve Çimento ile ilgili bölüm açtık. Bu bölümde okuyan öğrencilerin iş garantisi var. Hereke’de atıl binalarımızdan laboratuar yaptık ve Hereke’nin alt yapısını çok iyi noktaya getirdik. 

 

ÇOK GÜZEL İŞLER YAPILIYOR

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin alt yapısını tamamladık. Denizcilik Fakültesinde simülasyon merkezi kurduk. Meslek yüksekokullarının tüm sıralarını yeniledik. Hastanede 24 saat açık sıcak yemek var. Lahmacun yeri yaptık öğrencilere, onlara ucuz lahmacun veriyoruz. Yemekhanenin üst katında Avrupa Ofisi yaptık. Hiçbir üniversitede böyle bir ofis bulamazsınız.  Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaptık ve 7 bölgenin folklor ekibini oluşturduk. Öğrenci Dairesi yaptık. Tüm diplomalar kontrol altına alındı. Öğrenci kayıt için geldiğinde tüm evrakları burada hazır oluyor. 

 

AR-FE İÇİN YENİ BİNA 

Mevcut Teknopark’ın yanında 120 dönüm arazi var. Arazi Milli Emlak’a aitti. Ben geldiğimde bu yerin tapusunu aldık. Şu anda 40 bin metrekare alana sahip bir bina yapıyoruz. Binanın iki bloğu tamamlandı üçüncüsü yapılıyor. Yeni yaptığımız bine kuluçka merkezi olacak. Burada çok iyi Ar-Ge çalışmaları yapacağımıza inanıyorum” dedi. 
 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8750 TL 6.8475 TL
Euro
EURO
7.7563 TL 7.7254 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA