Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 09.07.2020 SAAT 12:15:51
Advert
Advert Advert
 

İlçemizin yazılmamış bir anayasası var

Karamürsel’e hizmet ederken bu temel prensibe sadık kalarak çalıştıklarını söyleyen İsmail Yıldırım, “İlçemizin doğallığının bozulmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu Karamürsellilerin ortak kararı” diyor.
İlçemizin yazılmamış bir anayasası var
Advert

Süriye ÇATAK TEK - Karamürsel İzmit’in Güneybatı’daki son noktası. Aynı zamanda günden güne İstanbul’a benzeyen Kocaeli için de kimliğini koruyabilen bir kaç ilçeden biri. Bu durum o kadar kıymetli ki 7’den 70’e tüm Karamürselliler, yaşadıkları sosyal hayatın ve kentin değişmesini istemiyorlar. Fast food bir yaşamı değil keyifli bir akşam yemeğini tercih etmek gibi yavaş ama huzurlu kent ortamının dejenere olmasını istemiyorlar. Bunun öncüsü de Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım. En genç belediye başkanlarından biri olmasına rağmen 3 dönemdir belediye başkanı seçilen Yıldırım, başarısını da Karamürsel’in yazılmamış anayasasına sahip çıkmakla açıklıyor. Evet, Karamürsel’de modern bir kentin gerekliliği olan hizmetler her şeye rağmen devam ediyor. Ama kentin dokusunun bozulmasına da izin verilmiyor. 


Gazetemiz genel yayın yönetmeni Adem Turgut ile beraber Başkan Yıldırım ile buluştuk ve Karamürsel’i konuştuk. Her zaman ki gibi doğal ve net cevaplar verdi. Tabi siyaseti ve yaklaşan seçimleri de sorduk. O konuda da Yıldırım açık yürekli cevaplar verdi. İşte tüm detaylarıyla o söyleşi.
 

SANAYİSİ OLMAYAN İLÇE 

Karamürsel, Kocaeli’nin en az gündeme gelen ilçelerinden biri. Karamürsel’de çalışmalarınız ne durumda; neler yapıyorsunuz?

Devam eden projeleri takip ediyoruz. Olimpik yüzme havuzu önümüzdeki ay bitecek. Battı-çıktı yüzde 30 oranında bitti. Ekonomik daralmadan dolayı müteahhit normal hızında gidemiyor. Birçok müteahhidin durduğu dönemde battı-çıktıyı yapan müteahhidimiz ısrarla devam ediyor. Bu bizim için iyi bir gösterge. Önümüzdeki birkaç ay içinde hızlanacaktır. Yılbaşında araçları alttan geçirecektik ama bu ekonomik daralma nedeniyle Mart 2019’a öteledik, araçlar alttan geçecektir. Yollarımızı çok önemsiyoruz. Kadın Merkezimiz yakında açılacak. Gençlik merkezini ise yeni yıla kadar açacağız. 

 

Sanayisi olmayan, turizm ile gelişmeye başlayan bir ilçe, Karamürsel. İlçenin yapısını ve kültürünü bozmadan bunu nasıl başarıyorsunuz?

Kocaeli’nin ufuk ilçelerinden biri Karamürsel. Geçmişi, kökleri ve kendine has bir yapısı olan bir ilçe. Kültürel yapısını, geleneklerini bozmadan gelişimini sağlıyoruz.  Mevcut değerlerimizi kaybedip gelişirsek sorunlar ortaya çıkar. Karamürsel’de sanayi bölgesi yapılması için teklifler geldi. Biz, arkadaşlarımız ve Karamürsel halkı ile aldığımız kararla sanayisi olmayan, milletin günübirlik ve devamlı yaşayacağı bir kent yapmak istedik. İnsanların yaşamaktan keyif aldığı bir şehir oluşturmak istedik. Eskiyi yıkıp yeniyi yaparak bunu yapmadık. 
 

GELEN KEYİF ALMALI 


Karamürsel yavaş kent kavramına uygun bir ilçe mi?

Kağıt üzerinde yavaş kent olmasa da insanlar yaşarken her anından zevk alıyor.  Yavaş kent prensiplerinin bir çoğu Karamürsel’de var. Büyükşehirlerde insanlar yaşamı fast food olarak yaşıyorlar. Ama Karamürsel’de öyle değil. Her şey keyifle devam ediyor. Biz kentimizde yaşayan ve gelen herkesin yaşamaktan keyif almasını arzu ediyoruz.  

 

Karamürselliler bu yönetim biçimi ve kenttin bu gelişiminden memnun gibi görünüyorlar…

3 dönemdir beni belediye başkanı seçiyorlarsa demek ki memnunlar. Senelerce Karamürsel de esnaflık yapan bir ailenin çocuğuyum. Elbette ilk etapta insanlar bazı eleştiriler getiriyor. Ama oturup konuştuğunda insanlar seni anlıyor. Değerlerimizi korumak gerektiğini anlattığımızda ikna oluyorlar. İnsanları zorlayarak değil, inandığımız değerleri anlatarak yapıyoruz. 
 

Mavi Bayraklı plajı ile Marmara Bölgesinde turizm açısından önemli bir nokta olan Karamürsel’de ilçenin değerlerini ve kültürünü koruyarak nasıl bir geliş sağlamayı planlıyorsunuz?

Turizm dediğinde sahil kasabaları hep Kuşadası ve Bodrum olarak görünüyor. Ama Karamürsel bu kasabalar gibi olamaz. Doğal yapısı ve insan kültürü olarak olamaz. Kocaeli stresinden kurtulup nefes almak için insanlar Karamürsel’e gidiyor. Karamürsel’de pansiyon kültürü olan bir bölge geçmişte. Pansiyonculuğu geliştirmek istiyoruz. İnsanlara açın evlerinizi insanlara diyoruz. Her evde pansiyon mantığı ile insanları ağırlayabilirler. Karamürsel hafta sonu geçirebileceğimiz bir alan. 

 

YAZILMAMIŞ ANAYASAMIZ VAR


Son yıllarda butik otel sayısı giderek artıyor. Peki, 5 yıldızlı otel projesi var mı?

Butik otel sayısında artış var. Bu beni çok mutlu ediyor. Şu anda 5 yıldızlı otel projemiz de var. Yatırımcı gerçekten çok güzel bir proje yaptı. Bu bölgeye değer katacağına inanıyorum. 
 

Karamürsel’e gelen turistler dinlenmek ve şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler mi?

Evet öyle. Turizm sadece eğlence değildir. Huzurun turizmini yapmak istiyoruz. Zaten çok stresli bir hayat yaşıyoruz. Karamürsel bu stresten uzak bir yer. Esnaf sohbetlerinin olduğu, ayağınız tökezlediğinde hemen birinin size yardım edeceği bir ilçe. Buraya gelenler farklı bir şey için geliyor. Stressiz bir zaman ve huzur için geliyor. 
 

Bu huzuru nasıl sağlıyorsunuz?

Bizim yazılmamış bir anayasamız var. İnsanların özgürce yaşadığı, birbirini sevdiği, saygı duyduğu, fikrine katılmasa bile o fikirleri dinleyeceği bir ortam bir ilçe Karamürsel. Başka kültür getirmek isteyenler Karamürsel’de tutunamaz. Bizim yazılmamış anayasamızda birbirini sevmek ve hoşgörülü olmak var. 
 

Karamürsel’de herkes birbirini tanıyor. Tabi bu durumun yarattığı güzel şeyler var. Bildiğimiz kadarı ile belediyenin öncülüğünde güzel dayanışma örnekleri de var…

Karamürsel’in merkez nüfusu 40-45 bin, köylerle birlikte 60 bin civarında. Kenttin bir ruhu olmalı. Biz kentin içinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine yardım ediyoruz. Kızılay ile aş evi yaptık. Günde 300 kişiye yemek veriliyor. Bu 3 bin kişi olsa yemek vermeye devam edeceğiz. Şu anda hayırseverler aşevinin ihtiyaçlarını gideriyor. Kızılay, her hangi bir sıkıntı olsa belediyenin olduğunu biliyor. Türkiye’de 8 yer Kızılay eli ile aşevi bulunuyor. Bunların bir tanesi Karamürsel. 

 

SOSYAL MEDYADA DEĞİL ESNAF GEZİSİ


Karamürsel’de gündem nasıl? Sosyal medyayı çok kullanan bir belediye başkanı değilsiniz…


Karamürsel de gündem yapmak çok kolay. Yarım gün gezmek yeterli oluyor. Merkezde göreceğiniz insanlarla sohbet ederseniz gündemi değiştirirsiniz. Sosyal medyayı çok kullanmıyorum. Ben insanlara dokunmayı, onların yanında oturmayı ve sohbet etmeyi seviyorum. Sosyal medyadan mesaj vermek yerine gidip insanların içinde olmayı tercih ediyorum. 

 

En iyi pozisyonu AK Parti alır
 

2019 yerel seçimlerinde Karamürsel’de en iyi pozisyonu alacak siyasi parti sizce hangisidir?

Şu anda olduğu gibi yerel seçimlerde ilçemizde en iyi pozisyonu AK Parti alacaktır. Tüm teşkilatları ile uyumlu çalışan bir parti. Karamürsel’de AK Parti’nin başarılı olacağı ile ilgili en ufak bir tereddüt yok. 

 

Yerelde ittifak tabanda yapılır
 

Yerel seçimlerde de ittifak bekliyor musunuz?

Genel seçimlerde yapılan ittifakta MHP’nin aldığı tutum ders olarak okutulacak bir duruştur. O duruştan sonra MHP Genel Başkanı nezaketen İstanbul’da aday çıkartmayacaklarını söyledi. Ancak diğer illerde nasıl bir ittifak olacak belli değil. Yerel seçimlerde halka zorla ittifak yaptıramazsınız. Sağ kesime yaptırmak çok zor. Halkın ittifakı olacak adaylar bulmak gerekiyor. Adaylar ittifakı sağlayacak. 

 

Başkanlar doğal aday adayı sayılır
 

Peki, siz tekrar aday olacak mısınız?

Elbette istiyorum. Mevcut belediye başkanları doğal birer adaydır. Özel bir durum yoksa ve kendisi çıkıp ben aday değilim demiyorsa bile adaydır. Ancak partimiz henüz adaylık süreci başlatmadı.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8750 TL 6.8475 TL
Euro
EURO
7.7563 TL 7.7254 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA