Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 05.07.2020 SAAT 19:32:45
Advert
Advert Advert
 

Mevlüt Soysal bu defa bir çocuk kitabı ile karşımızda…

Mevlüt Soysal’ın “Kuzey’in Maceraları / Doğada İki Hafta” adlı kitabı raflarda yerini aldı. Soysal, yeni kitabıyla ilgili, “Bu kitapta doğa, bilim ve sanat var” dedi
Mevlüt Soysal bu defa bir çocuk kitabı ile karşımızda…
Advert

Arif BULUT - Son yıllarda yazdığı kitaplarla adından söz ettiren, gazetemiz yazar ve editörlerinden Mevlüt Soysal bu defa bir çocuk kitabı ile karşımıza çıktı.

“Kuzey’in Maceraları / Doğada İki Hafta” adlı kitap, Kanes Çocuk etiketiyle raflarda yerini aldı.

Daha önce “Tırnak İçinde”, “Tek Tanığım Gökyüzü”, “Dünün Birinde” ve “Temmuz” adlı kitaplarıyla önemli bir okuyucu kitlesine ulaşan Soysal’ın son kitabında doğa sevgisi, bilim ve sanat gibi başlıkları ele aldı.
 

Daha önce Tek Tanığım Gökyüzü, Dünün Birinde ve Temmuz gibi önemli kitaplar imza attınız. Fakat yeni kitabınız çocuklar için… Çocuk kitabı fikri nereden çıktı?
 

Evet, “Kuzey’in Maceraları / Doğada İki Hafta”, çocuk edebiyatı alanında bir çalışma. Beni uzaktan izleyenlerin şaşıracağı ama kitaplarımı ya da tiyatro oyunu metinlerimi yakından takip edenlerin şaşırmayacağı bir edebiyat ürünü olduğunu söyleyebilirim. Çünkü ortaya koyduğum kitap ya da tiyatro oyunlarının bir bölümünde çocuk var. Bazen istismara uğrayan bir çocuğun psikolojisi, bazen yaşadığı bir sendrom nedeni yaşamını ağır aksak sürdüren bir çocuk, yazdıklarımda yer almıştır. Bu kitapta ise mutlu ve yaşamın güzelliklerinin izinde olan bir çocuk var.

 

Yazma fikri nereden geldi?

 

Çocuğum oldu ve çocuk kitapları okumaya başladım. O kitaplarda çok büyük dünyaları gördüm. Çocuğumu bir fikre ya da yaşam tarzına yönlendirmek değil ama doğa sevgisi, sanata yatkınlık, bilimi önemseme gibi başlıklarla çocuğumu buluşturmak ana hedefim oldu. Çünkü dünya neden kötü ya da dünya nasıl daha güzel olur sorularının yanıtları bu başlıklarda. Bunlarla çocuğumu buluşturmak isterken, ortaya böyle bir kitap çıktı. Çocuğum için bir şeyler ararken, tüm çocuklar için bir çalışma ortaya koymuş oldum böylelikle.
 

 

Saydığınız başlıkları açar mısınız?

 

Doğanın bir çocuğun sebep sonuç ilişkisini kavramada önemli olduğunu düşünürken, doğaya duyulan sevginin de insanı iyileştirdiği fikrindeyim. Doğanın tüm eylemlerinin bir sebebi var? Yağmur, fırtına, deprem, tsunami, kuraklık… Bir çocuğun bunları kavraması yönünde adım atmasının, sebep sonuç ilişkisini kendi yaşamına adapte etmesi anlamı taşıdığını düşünüyorum. Şöyle bir örnek vereyim: Ben jeoloji mühendisliği okudum ve bu bilim dalını yaşamıma ve yazılarıma adapte ediyorum. Mühendisliğin matematiksel bakış açısı ile jeolojideki diyalektik, kendimi tanımamda ve ortaya çıkarmaya çalıştığım metinlerde yolumu kısaltıyor. Burada doğadan bilime geliyoruz. Sanat başlığı ise işe estetik katıyor. İşte bu kavramlarla tanışan, bu kavramları algılayan çocukların kendini ve yaşadığı toplumu tanıyan bireyler olacağını düşünüyorum. Bu kitapta, 7 yaşından büyük çocukların anlayacağı nitelikte doğa, bilim ve sanat var.

 

Doğa, bilim, sanat… Bir çocuğun algılaması zor maddeler değil mi?

 

Eğer ortada çocuğun sebep sonuç ilişkisini kavramasını sağlayacak eylemler olursa, zor değil. Örneğin sıcak bir ağustos ayında asfalt 50 derece iken kenarındaki çimenlerin 30 derece olmasını çocuğunuza anlatabilirsiniz. Toprağın nemi emdiğini, ağaçların güneş ışığını sömürdüğünü, aynı şekilde ağaçların bu güneş ışığı ile yararlı gaz ürettiğini çocuğunuza anlatabilirsiniz. Çocuğunuz da “Hava çok sıcak olunca rahatsız oluyorum” deyip yeşil alanların daha çok olması gerektiği düşüncesine kapılabilir. Aynı şekilde tatile giden bir çocuk son yıllarda her yaz haftada bir yaşanan fırtınalar nedeniyle suya giremiyorsa, arkadaşlarıyla oynayamıyorsa, “Doğaya zarar vermemeliyiz” diyebilir. Çocuklar eylemle öğrenir. Bu kitapta eylem var. Sevgi… Bir çocuğun dizi kanadığında yanında biten köpek üzgün bir şekilde ona bakarsa, o çocuk köpeği neden sevmesin?


 

Kitapta çizimler de yer alıyor?

 

Evet, 19 bölümlük bu hikayede 19 adet çizim var. Kitabı, önemli bir sanatçı, Marmarisli mimar Selgün Türköz resimledi. Resimleri kitabı okuyanlar çok beğendi. Kendisine teşekkür ediyorum.19 bölümlük kitapta 19 adet resim yer alıyor. Resimler Marmarisli mimar Selgün Türköz tarafından çizildi.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

 

Yazmaya ısrarla devam edeceğim. Bir yandan roman, tiyatro oyunu ve öyküleri sürdürürken diğer yandan da “Kuzey’in Maceraları” serisini sürdürmek istiyorum. Bu arada Kuzey benim yeğenimin ismi. Bu kitabı ona armağan ediyorum.  

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA