Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 16.11.2019 SAAT 05:53:20
Advert
 

Sarıbay, açtı ağzını yumdu gözünü!

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, iddiası olan bir ismin yöntem ne olursa olsun başvuru yapması gerektiğini kaydederken, “Kendileri ortaya çıkmayıp başvuranları küçümsüyorlar. Onlar sesini kesecekler” dedi
Sarıbay, açtı ağzını yumdu gözünü!

Mevlüt SOYSAL  - CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, aday belirleme süreciyle alakalı açtı ağzını yumdu gözünü…
Sarıbay, CHP’nin tüm siyasi partilerden önce harekete geçtiğini ve kısa zamanda 5 ilçede adaylarını belirlediğini kaydederken, diğer ilçelerde de çok iddialı isimlerle yola çıkacaklarını söyledi. 
Sarıbay, iddiası olan bir ismin yöntem ne olursa olsun başvuru yapması gerektiğini kaydederken, aday adayı olmayıp da başvuranlara çok sert çıktı. “Kendileri ortaya çıkmayıp başvuranları küçümsüyorlar. Onlar sesini kesecekler” diyen Sarıbay, İzmit’te aday adayı olan Nazif Korkmaz ve Cengiz Çakar’ı tebrik etti. Sarıbay, her iki ismin de İzmit’i yönetecek kalitede olduğunu kaydetti. 


Bazı ilçelerde çok rahat bir süreç izlediniz. Adaylar belirlendi ve açıklandı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?
 

12 ilçemizin 5’inde adaylarımızı belirledik. Bunlar, Derince, Dilovası, Gölcük, Darıca ve Karamürsel. 3 tanesi kesinleşti, 2 tanesi de ilk Parti Meclisi’nde kesinleşecek. 7 ilçede ise süreç devam ediyor. Birden fazla aday olan bölgelerde aday tespiti ile ilgili örgütlerimizin görüşlerini genel merkeze ilettik. İlerleme kaydediyoruz. 

 

Yöntemin belli olmamasının sürece etkisi ne oldu?
 

Herkes ondan şikayetçi. Ben de ondan şikayetçiydim ama ben bunu üst kurullarımıza ilettiğimde bana şöyle bir cevap verdiler: “Belediye başkan adayı olacak kişilerin bir iddia taşımaları gerek. Ben, ön seçimde de ankette de çıkarım demeleri gerekiyor. Halkım beni seçer demeliler. Eğer bunu derlerse zaten yöntemi önemsemezler.” Sonra düşündüm; haklılar. Belediye başkanı olacak kişi her yönteme hazır olmalı. Herkes önce kendi iddiasını ortaya koyacak. Diğer yandan yöntem belli olmadığı için kamuoyuna aday olmayacağını belirten ama Ankara’da kendini atattırmak için her türlü kulisi yapan da var. Ama yöntem belli değil. Herkes samimi olmalı. CHP’de herkesin istediğine göre yöntem olmaz. İddiası olan girer, ben her türlü yarışta varım der. 

 

Birçok ilçede süreç iyi gitti ama İzmit’te hayal kırıklığı olduğu yönünde bir görüş var. 
 

İzmit’te iki tane arkadaşımız var. Birisi ODTÜ mezunu Nazif Korkmaz, diğeri de halkla çok iyi teması olan Cengiz Çakar. Bunların neyi eksik? İkisi de çok kıymetli arkadaşımız. Ama İzmit’le ilgili yeni bir arayış olur mu, genel merkez bu iki isim arasından atama mı yapar, bunları önümüzdeki günlerde göreceğiz. Belki de ön seçim der. Biz İzmit İlçe’mizin ön seçim görüşünü genel merkeze ilettik.

 

Hayal kırıklığı yok mu?
 

Yok tabii ki. Biz 5 ilçemizi belirledik, AK Parti ise başvuru almaya daha yeni başlayacak. Biz onlardan öndeyiz. Biz kasım sonuna kadar adaylarımızı belirlemiş olacağız. Biz daha önce bir iki ay önce aday belirlerdik. Şimdi ise adaylarımızın ve meclis üyesi adaylarımızın önünde 4 aylık bir süre olacak. Hayal kırıklığı meselesine gelirsem; ben böyle bir şey görmüyorum. 

 

İzmit’in Selman Yıldırım’a kilitlenmesinin sürece etkisi ne oldu? 
 

Selman Bey aday olmayacağını söyledi. Ben de kendisiyle görüştüm. O aday olsa belki daha fazla aday adayı çıkabilirdi. Çünkü Yıldırım partide güçlü görünen bir isim ve güçlü isimlerin muhalifleri de çok olur. Eğer aday adayı olsaydı, “O varsa ben de varım” diyenler de olabilirdi. Ama sonuç olarak iki arkadaşımız aday. Bu iki arkadaşımızın bugüne kadar belediye başkanlığı yapan isimlerden en ufak bir eksikliği yok. İkisi de belediye başkanlığı görevini dört dörtlük yapacak isimler. Bizim için sıkıntı olmaz. Tecrübe diyorlar. Sefa Sirmen’in tecrübesi mi vardı? Hikmet Erenkaya’nın tecrübesi mi vardı? Ya da bu isimler çok mu tanınıyordu?

 

Adayın bu iki isimden biri olacağı yönünde mesaj mı veriyorsunuz?
 

Böyle bir mesaj vermiyorum. Sadece bu iki arkadaşımı değerlendiriyorum. Bu iki arkadaşım aday adayı oldu. Onlara teşekkür ediyorum. Onları tebrik ediyorum. Çünkü bir iddia ortaya koydular. Ama kendilerini bu isimlerin üzerinde görüp de iddia koymayan arkadaşlarımız var. Ben onlara kızıyorum. Çık ortaya, iddia koy. Nasıl Nazif ve Cengiz çıktıysa sen de çık. Çıkmıyorsa sesini kesecek. Kendini çok büyük görüp de yöntem belli değil deyip kenarda duran, bunun üzerine bir de aday adayı arkadaşlarımı küçümseyen sesini kesecek. 

 

Büyükşehir’de de beklenti fazlaydı. Büyükşehir boyutunu nasıl görüyorsunuz? 
 

Büyükşehir Belediye Başkan Adayının belirlenme süreci bellidir. Ön seçim olmaz. Ama birileri çıkıyor ve ön seçim diyor. Kardeşim Büyükşehir atama olacak. Büyükşehir için başvuru olsa da olur olmasa da… Kimlerin isimlerinin geçtiği de belli. Şu an için iki aday adayımız iddia ortaya koydu. Kendilerini takdir ediyorum. Ama bu isimler dışında da atama olabilir. Genel merkezimiz bir milletvekilini ya da bir Parti Meclisi üyesini görevlendirebilir. Mevcut ya da eski milletvekillerine bu görev verilebilir. Bununla ilgili çalışma yapıyorlar.    

 

Fatma Kaplan Hürriyet ismi çok konuşuluyor.
 

Fatma Hanım milletvekili ve benim onunla ilgili bir tasarrufum olamaz. Ne adaylık teklif edebilirim ne de aday yapabilirim. Eğer genel merkez isterse onu görevlendirebilir. Ama basında yer alıyor. Benim bilmediğim konuyu basın nereden duyuyor bilmiyorum. Ama yazılıyor. Ama bunların spekülasyon olduğunu hepimiz biliyoruz.

 

Ortaya çıkmayan birinin aday yapılmasını istemem
 

Partililere ne söylemek istersiniz?
 

Her partilimizin kurallara uyması gerekiyor. CHP kurumsal bir partidir. Arkadaşlarımız aday adayı oluyor, ödentiyi yatırmıyorlar. Diğer yandan kenarda bekleyip atanmayı bekliyorlar. İddiası olan ortaya çıkar. Ama çıkmıyorlar. Bunlar hiç beklemesinler. Ben ortaya çıkmayan bir kişinin aday olmasını istemem. Yetkim olsun atamam. İddialı olan iddiasını ortaya koysun. Partililerimiz şunu bilsin: Her yerde güçlü adaylarımız olacak ve biz bu seçimde başarılı olacağız. Bu parti sahipsiz değil. Ama sürecin pozitif geçmesi için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. 

 

Genel seçimden sonra kurultay tartışmaları yaşandı. Bunun sürece olumsuz bir etkisi oldu mu?
 

Bizim partimiz artık bu süreci aştı. CHP demokratik ve çok sesli bir partidir. CHP’de kişiler demokratik tercihlerine göre değerlendirmez. Hepsi bizim partilimiz. İmza toplayan arkadaşlarımız aday adayı oldular. Biz de seve seve aday yaptık. Asla ayrım yapmadık. Ben o zaman da söyledim. Kurultay isteyen de istemeyen de bizim partilimiz. O süreç artık geride kaldı. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7660 TL 5.7430 TL
Euro
EURO
6.3561 TL 6.3307 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA