Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.05.2019 SAAT 12:30:26
Advert
 
Advert

Binalarımız olası depreme hazır mı?

1 Ocak itibari ile uygulanacak Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ndeki önemli değişiklikler KOTO’da tüm detayları ile ele alındı. Seminerde, Kocaeli'nin depreme hazır olup olmadığı da masaya yatırıldı
Binalarımız olası depreme hazır mı?

Kocaeli Ticaret Odası, yapı ve inşa sektörünü yakından ilgilendiren yeni Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin getirdiği değişikliklerle ilgili “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Semineri” düzenledi. KOTO Burhan Kasım Meclis Salonu’nda Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Çuhadar’ın organizasyonuyla düzenlenen seminere KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, Sayman Üye Mikail Kayacı, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Barış, Oda Genel Sekreteri Mert Anlıpak ile birlikte ev sahipliği yaptı. 


UZMANLAR KONUŞTU


İnşaat mühendisleri başta olmak üzere yapı-inşa sektöründen ilginin üst düzey olduğu seminerde, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kemal Beyen; Genel Hükümler, Deprem Yer Hareketi, Değerlendirme ve Tasarım için Genel Esaslar, Dayanıma Göre Tasarım için Hesap Esasları, Kocaeli Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Erkan Akpınar; Yerinde Dökme Betonarme Bina Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı için Özel Kurallar, Okan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şevket Özden; Ön üretimli Betonarme Bina Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı için Özel Kurallar, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Seval Pınarbaşı Çuhadaroğlu; Çelik Bina Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı için Özel Kurallar, Nişantaşı Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Bildik; Temel Zemini Ve Temellerin Tasarımı için Özel Kurallar hakkında katılımcıları kapsamlı bir şekilde bilgilendirdi. 


EN EŞSİZ ESER’DİR


Seminer, Atatürk ve silah arkadaşlarının anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Akabinde, Atatürk’ün hayatını anlatan video gösterimim yayınlandı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren, KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, “Şu husus çok iyi bilinir ki; Türkiye Cumhuriyeti, bir millete bırakabilecek en eşsiz eserdir ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de bu büyük eserin büyük lideridir. Türk milletinin refahı ve mutluluğu için sürekli yeniyi ve mükemmeli arayan Atatürk, çağın ruhunu ortaya koyan, doğru, gerçekçi ve bilimsel yaklaşımları, insani değerlere ve özgürlüğe olan bağlılığıyla, dönemin diğer liderlerinden ayrılmaktadır. 


KARARLILIKLA DEVAM


Böylesi bir liderden bahsederken dolayısı ile 10 Kasımlar, Türk milleti için sadece büyük kurtarıcısını anma günü değil, Büyük liderin ideallerini gerçekleştirme konusundaki azim ve kararlılığını gösterme günüdür. Bu sorumluluktan hareketle; başta ülkemiz ve şehrimiz için var gücümüzle çalışmakta, Kocaeli iş dünyasını ileriye taşımak için projeler hayata geçirmekte, tıpkı Atamızın gösterdiği hedefteki gibi tam ekonomik bağımsızlığımızı kazanmak için kararlılıkla mücadele etmekteyiz. Cumhuriyetin temel değerlerine yürekten inanmanın, Atatürk'ün ekonomik alandaki ödevlerini hayata geçirmek için mesai harcayan bir kurumun yöneticisi olmanın gururu ve bilinciyle ulu Önderimizi aramızdan ayrılışının 80. Yıldönümünde rahmet, minnet, şükran ve büyük bir özlemle anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.  


DEPREMİ YAŞADIK


Ardından, KOTO Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda inşaat mühendisi Abdurrahman Çuhadar, yönetmeliğin ve seminerin deprem kuşağında yer alan ilimiz ve ülkemiz için taşıdığı öneme vurgu yaparak, “Hepimizin bildiği gibi Kocaeli 1. derece deprem kuşağında yer almaktadır ve 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde en fazla etkilenen il Kocaeli olmuştur. Önemli ve kritik sanayi tesislerine sahip olan kentimizin depremsellik konusunda daha duyarlı noktaya gelmesi büyük önem taşımaktadır. 1999 depreminden sonra devletin ilgili birimlerinin daha aktif şekilde çalışmalar yaparak yeni birçok düzenlemeler yapmıştır. 


DUYARLILIĞIMIZ AZ


Bu çalışmalar 1998 yılında yayımlanan deprem yönetmeliği 2007 yılında güncellenmiş olmasının yanında, yapılan çalışmada yetinilmeyip araştırma geliştirmeler sonucunda 2018 yılında yayımlanan ve 2019 yılı başında yürürlüğe girecek olan yönetmelik yayınlanmıştır. Bizlere de düşen görev deprem farkındalığını daha üst noktalara taşımak. Bunun da bugün olduğu gibi eğitim seminerleri düzenlemek, kamuoyunda deprem ve etkilerini anlatmakla mümkün olacağını düşünmekteyiz. Bizlere düşen görev bıkmadan usanmadan bunları anlatmak ve takipçisi olmaktır. Siz değerli meslektaşlarımızın bu hassasiyetle üzerinde duracağınızdan şüphemiz yoktur.

 

 


YOL GÖSTERMELİYİZ


Ülkemiz büyük bir bölümü deprem etkisine maruz kalmakla birlikte, içinde yaşadığımız Marmara bölgesi deprem etkisini en çok hisseden bölgelerin başında gelmektedir. Aynı zamanda içinde bulunduğumuz bölge; Türkiye ekonomisinin yüzde 60’dan fazlasını oluşturarak Türk sanayinin omurgasını oluşturmaktadır. Ülkemiz için bu kadar kritik önem arz eden bölge fay kırıklarının üzerinde bulunmasından dolayı bizlere düşen görev bir kat daha artmaktadır. Bölgemizde yapacağımız yapıların olası bir deprem sonrasında üretime devam edeceğini düşünerek yapmalı; bir deprem sonrası bölgede üretimin durmasının ülke ekonomisine ciddi anlamda zarar vereceği aşikârdır. 


SAĞLAM YAPILAR ŞART


Yönetmeliklere uygun sağlam yapılar yapılmasını sağlamak; meslek etiği ve kuralları çerçevesinde yatırımcıları doğru yönlendirmek; iyi bir mühendislik hizmetine ilave olarak ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı sunmak anlamına geldiği unutulmamalıdır. Şahsım bir inşaat mühendisi olarak böyle yapıların yapılaması için çaba göstermenin yanında Kocaeli Ticaret Odası olarak bizler iş insanlarına da yol gösterici olmak amacındayız” dedi. Kapsamlı seminerin sonunda katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0625 TL 6.0383 TL
Euro
EURO
6.7591 TL 6.7322 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA