Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.05.2019 SAAT 12:26:43
Advert
 
Advert

Boşalan cüzdanları gösterdiler, fatura yaktılar

Eğitim İş Sendikası Kocaeli Şubesi tarafından 2019 ekonomi bütçesini protesto edildi. Üyeler tarafından boş cüzdan gösterilerek, elektrik ve doğal gaz faturası yakıldı.
Boşalan cüzdanları gösterdiler, fatura yaktılar

Arif BULUT  -Eğitim İş Sendikası Kocaeli Şubesi tarafından Alemdar Caddesi’nde bulunan vergi dairesi önünde 2019 ekonomi bütçesine yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İlçe Başkanı Hakan Çakar, İzmit Belediye Başkan Aday Adayı Cengiz Çakar ve sendika temsilcileri katıldı. Açıklamayı grup adına Eğitim İş Başkanı Emine Çalık yaptı. Açıklama sonrası elektrik ve doğalgaz faturası yakıldı. Akabinde başkan Çalık ve CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay kameralara içi boş cüzdan gösterdi. 

 

 


EMEKÇİLERE YER VERİLMİYOR


Eğitim –İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık  yaptığı açıklamada“2019 Bütçesi T.B.M.M komisyonunda görüşülmeye devam ediyor. Hepimizin bildiği üzere bu bütçeyi geçmiş dönemlerden ayıran temel bir özellik bulunmaktadır. Yeni bütçe yeni sistemin en bariz özelliği olan otoriter bir anlayışın ürünüdür. Yeni Sistem, başkana vergi koymaktan, istenildiği kalemde keyfi harcama yapmaya kadar demokratik bir toplumla bağdaşmayan yetkiler tanıyor. Ayrıca bunun hesabını meclis dâhil hiçbir organa vermek zorunda bulunmuyor. Bu durum Yeni Rejimin Yeni bütçesi olarak ön plana çıkıyor. Yeni rejimin yeni bütçesinde yurttaşa, emeğe ve emekçilere yer verilmiyor” dedi.

 


CUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİNDE YAŞANACAK


Sözlerine devam eden Çalış “2018 yılında 762 milyar 753 milyon TL olan merkezi yönetim bütçesinin 2019 yılında yüzde 16'lık bir artışla 885 milyar 204 milyon TL'ye yükseltilmektedir.  Yeni bütçe tasarısıyla birlikte en büyük değişimlerden biri Cumhurbaşkanlığı bütçesinde yaşanacak. 2018'de 845 milyon TL olan cumhurbaşkanlığı bütçesinin 2019 yılında yüzde 233 artışla 2 milyar 818 milyon TL'ye yükseltilmesi planlanıyor.  Yoksulun mutfağında ki yangın gün geçtikçe daha da artıyor, yurttaşlarımız açlığın pençesinde kıvranmaya devam ediyor. Açlık sınırı 2299 lira , yoksulluk 8785 lira, enflasyon 25.50 lira, ancak 2019 memur zammı yüzde 4- yüzde 5’tir. Son bir yılda süt ve süt ürünleri fiyatları ortalama yüzde 24.11 , sebze fiyatları ise ortalama yüzde 69.73, yumurta fiyatı ise 36,45 artmıştır. Kırmızı et zaten yoksulun mutfağına girmiyor. Mevcut zamlar ve gelecek zamlarla halk her geçen gün daha çok açlığa terk ediliyor, yeterli ve dengeli beslenmekten mahrum bırakılıyor. Haziran 2018 ayı süt ve süt ürünleri fiyatları Haziran 2017’ye göre ortalama yüzde 24.11, sebze fiyatları ortalama yüzde 69.73 artmıştır. Yumurta fiyatı ise yüzde 36,45 artmıştır” dedi. 

 


KISITLANAN BİR BÜTÇE


Çalık sözlerinin sonunda “Sonuç olarak yeni bütçe otoriter bir zihniyetin bütçesidir Yeni bütçe iktidarın kendi mutlu azınlığına ve yandaşına destek olduğu sermayenin isteğine göre hazırlanmış bir bütçedir Yeni bütçe başta eğitim olmak üzere yurttaşlarımızın kamusal haklarının giderek daha da kısıtlandığı bir bütçedir. Memurun, işçinin, emekçinin adının olmadığı bir bütçedir. Yeni bütçenin yurttaşın ve emekçinin hakkını asla ve asla gözetmediğini biliyoruz. Bu noktada emekten ve yurttaştan yana bir bütçenin hazırlanması için sesimizi her alanda duyurmaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz. Ve son olarak yapılan zamlar neticesinde cüzdanımızın boşalmasını, cüzdanımızda ki son kuruşunda faturalara gittiğini belirtiyor, cüzdanımızı boş bırakan bu faturaları protesto etmek için faturalarımızı yakıyoruz” dedi. 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0625 TL 6.0383 TL
Euro
EURO
6.7591 TL 6.7322 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA