Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.05.2019 SAAT 10:20:12
Advert
 
Advert

Ormanya’da keçi sütü sağdılar

Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nı ziyaret eden minik izciler, ilk kez gördükleri keçileri severek süt sağdılar
Ormanya’da keçi sütü sağdılar

Bin 890 dönüm alana sahip Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı Ormanya'yı ziyaret eden 7-11 yaş arasındaki izciler, hiç tanımadıkları hayvanları heyecanla incelerken farklı tecrübeleri de deneyerek yaşama fırsatı buldu. Hayatlarında hiç keçi görmemiş minik izciler, görevliler eşliğinde sevdikleri, besledikleri keçilerden süt sağma heyecanını da yaşadılar. Hayvan bakıcılarının yardımıyla keçileri seven minikler, daha sonra büyüklerini izleyip keçinin nasıl sağılacağını gözlemlediler. Bir süre tedirginlik yaşayan izciler, korkularını yenince keçileri sağmak için birbirleriyle yarıştılar. 

 

RENKLİ GÖRÜNTÜLER


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği Ormanya Doğal Yaşam Parkı önceki gün minik izcileri misafir etti. Oldukça renkli görüntülerin yaşandığı ziyarette minik izciler eğlenceli dakikalar yaşadı. Çok eğlenceli bir gün geçirdiklerini söyleyen minik izcilerden Ahmet Ensar As, “Keçi sütü sağarken keçiler biraz kızgın olabiliyor, bunu biliyorum ve sağmak için güç gerekiyor. Ormanya’yı çok sevdim. Fırsatım olursa tekrar gelmek isterim. Hayvanları koruyun, hayvanlara sakın eziyet etmeyin. Aç hayvan görürseniz besleyin, yaralı hayvan görürseniz veterinere götürün. Hayvanları sevin, doğayı koruyun” dedi. 

 

 

FARKLI HEYECANLAR 


Minik izcilerden Tuğba Çelebi ise, “Çok güzeldi, biraz korktum. İlk kez geldim buraya, çok sevdim. Hayvanları çok seviyorum. Keçilerden biraz korktum ama eğlenceliydi. Hayvanat bahçelerini gezdim, keçi sağdım, hayvanları tanıdım, ata bindim” diye konuştu. 

 

İLK DEFA GÖRENLER VAR


Miniklerin heyecanlı tecrübelerine ortak olan izci lideri İpek Medişoğlu, "54 yavru kurt Ormanya’da hem hayvanları hem de kendilerini keşfetmeye çalıştı. Hayvanat bahçesindeki hayvanları tanıyıp, keçi sütü sağdılar. Ata bindiler, tavşanları beslediler. Çocuklar çok mutlu, çünkü şehir yaşantısında artık bu tür şeylerden çok uzaklar. Bazen bahçelerde tavuk besliyorlar ama burada bulunan hayvanların birçoğunu ilk defa gören çocuklarımız var. Biz de onlarla burada olmaktan ve ilklerine tanık olmaktan mutluluk duyuyoruz" şeklinde konuştu. 

 

 

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR


İzciliğin yaparak ve yaşayarak öğretme amacı taşıdığını belirten Memişoğlu, "Ormanya’da bu güzel fırsatları bulabildiğimiz için de çok şanslıyız. Kocaeli zaten doğal yaşam alanı olarak çok geniş bir alana sahip. Hayatında hiç keçi görmemiş çocuk şu anda buraya geldi ve keçi sütü sağıyor. Onun mutluluğu takdire şayan, görülmeye değer bir mutluluk. Bize ve Kocaeli’ne bu mutluluğu kazandırdığı için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0600 TL 6.0358 TL
Euro
EURO
6.7614 TL 6.7344 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA