Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 21.02.2019 SAAT 11:56:29
Advert
 
Advert Advert

Sağlık çalışanları neden mağdur?

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, sağlık çalışanlarının son yıllarda döner sermaye düşüşleri ile gelir kaybı yaşadığını açıkladı
Sağlık çalışanları neden mağdur?

SAĞLIK-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, sağlık çalışanlarının son yıllarda döner sermaye düşüşleri ile ilgili yaşadığı gelir kaybını ve mağduriyeti dile getirdi. Yıldırım yaptığı açıklamada, “İlimizde başta İzmit Seka Devlet Hastanesi olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarımızda sağlık çalışanlarımız sabit dışı ek ödemeleri ya az almakta ya da hiç alamamaktadırlar. Bu durum çalışma motivasyonlarını ciddi manada düşürmektedir. Örnek verecek olursak İzmit Seka Devlet Hastanesinde aylardır sabit üstü döner sermaye tutarını çoğu personel alamazken, ödeme yapılan personele de 70 TL gibi komik bir rakam ödenmiştir. Diğer kurumlarda yüzde 46.5’lere kadar ödenebilen paylar, İzmit Seka Devlet Hastanesinde yüzde 36 olarak ödenmektedir. Çoğu çalışanımızın vergi dilimine girdiği, maaşlarda ciddi düşüşler yaşadığı yılın bu son aylarında bir de döner sermayeden ücret alamaması, sağlık çalışanlarımızı ekonomik olarak daha zor duruma sokmuştur. 

 

ÇALIŞANININ EMEĞİ


Geçtiğimiz yıllarda bu rakamlar aynı hastanelerde aylık 500 TL civarındaydı. Her geçen gün azalmakta olan bu rakamlar artık yok olmaya başlamıştır. Tatil, hafta sonu demeden, kimi zaman ailelerine ayırmaları gereken zamanı hastalarına ayırarak 7/24 hizmet veren sağlık çalışanlarımızın gelirleri bir tasarruf kalemi değildir, olmamalıdır. Aylık 500 TL sabit üstü döner sermaye alan personelin döner sermayesinin 70 TL’ye düşürülmesi, onun cebinden 430 TL alınması, bu kişinin evine alacağı bir ekmeğin, çocuğuna alacağı bir sütün, meyvenin azaltılması demektir, sağlık çalışanlarının evine götüreceği ekmeğinden tasarruf yapılmamalı, bu tasarrufun kimseye bir fayda getirmeyeceği bilinmelidir. Son dönemde kurlarda yaşanan dalgalanmalarda hastanelerimizin ödeme dengelerinde sorunlar yaşanmasına neden olmuş, birçok hastanede personel dağıtılan döner sermaye rakamlarını tasarruf edilir bir kaynak olarak görmüştür.

 

ÇALIŞANIN MAĞDURİYETİ BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİ


Bu konunun düzeltilmesi ve sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi adına yetkililerden isteğimiz: Acilen ve ivedilikle döner sermeye dağıtılabilir oranın yüzde 36’lar değil, yüzde 55’e çekilerek sağlık çalışanlarımızın nefes almasını istiyoruz. 8 yıldır her şeyin zamlandığını düşünürseniz, zamlanmayan SUT fiyatlarının belli kalemlerinde değil  tüm kalemlerinde  acilen yüzde 30  zamlanması gereklidir. Gerekirse hastanelerimiz devletimiz tarafından desteklenmeli, sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için dağıtılabilir döner sermaye oranları artırılmalı, döner sermaye üzerinden yapılan ödemeler azaltılmalı ve bazı bu kalemden ödenen giderlerin genel bütçeden karşılanması yoluna gidilmelidir.
İnanıyoruz ki gerekli önlemler alındığında sağlık çalışanlarımızın yaşadığı bu mağduriyet giderilecektir. Bu anlamda bu konunun takipçisi olacağımızı buradan tüm kamuoyuna hatırlatmak istiyoruz. Biz Sağlık-Sen olarak her zaman çalışanlarımızın yanında yer alarak, yaşadıkları haksızlık ve mağduriyetleri dile getirmeye devam edeceğiz.” 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA