Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.05.2019 SAAT 12:33:11
Advert
 
Advert

Oturmuş bir çocuk politikamız yok

Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili yaptığı açıklamada, “Oturmuş bir çocuk politikamız yok” dedi
Oturmuş bir çocuk politikamız yok

Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili bir açıklama yaptı. Candemir’in açıklaması şu şekilde: “Bugün Birleşmiş Milletler Örgütünde Çocuk Hakları Sözleşmesinin imzalanmasının 29. yıldönümü. Dünya Çocuk Hakları Günü olarak anılan 20 Kasımlar, maalesef, çocukların, Çocuk Hakları Sözleşmesinde yer alan haklarının ne kadarına sahip olduklarını sorgulama ve durumun hiç de iç açıcı olmadığını kabul ederek her yıl aynı üzüntüyü yaşama günü olmaktadır. Çocuk hakları kavramı içselleştirilemediği sürece, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinde yazan haklar, yasalarda, kağıt üzerinde kalmakta ve bir anlam ifade etmemektedir; çocuklarımızın bir takım haklara sahip olduğunu iddia edebilmemiz için, onlara özgü, onları korumaya, yaşatmaya ve bedensel duygusal ve sosyal gelişimlerini sağlamaya yönelik bir sistem geliştirmiş olmamız gerekmektedir. Kabul etmeliyiz ki; ülkemizde hala oturmuş bir çocuk politikasına sahip değiliz.

 

YAŞAM HAKKI


Çocukların yaşama hakkının korunması, sağlıklarını tehdit eden çevre sorunlarının çözülmesi, tüm ülkedeki çocukların eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanabilmesi, fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik, her türlü ihmal ve istismardan korunabilmesi, çocukları ilgilendiren her türlü karar ve uygulamada çocukların katılımının ve çocuğun yüksek yararı ilkesinin etkin olmasının sağlanması için, çocukların korunma ihtiyacını gören zihniyete sahip bir toplum olmak ve çocuk koruma sistemini kurmak elzem bir ihtiyaçtır.

 

HAK İHLALLERİ 


Gün geçmiyor ki, çocukların yaşama, gelişme, korunma ve katılım haklarının ihlaline tanık olmayalım. Çocukların özgürlüğünden yoksun bırakılması, en son ve zorunlu hallerde başvurulan ve özel koşullarda uygulanan bir usul işlemi olmalı, uygulanmasında, öncelikli olarak, çocukların topluma yeniden kazandırılması amacı güdülmelidir. Oysa, suça sürüklenen çocuklara onarıcı bir adalet sistemi vaat edemediğimiz gibi, onlarca çocuk, ebeveynleriyle birlikte hayata cezaevinde başlamakta ve sağlık ve gelişimleri açısından  son derece elverişsiz koşullarda yaşamaktadır. Suça karışan ya da suç mağduru çocukların, her televizyon kanalında ve her gazetede günlerce haber konusu olup biraz daha zarar görmelerini değil, sağlıklı bir şekilde normal hayatlarına devam etmelerini istiyoruz. Adil yargılanma hakkı her birey için gereklidir ancak adli sürecin içinde bir çocuk varsa onun bu süreç içindeki hakları yetişkinlerden daha fazla olmalıdır. Yargılama kapsamındaki her faaliyet çocuğun yüksek yararı gözetilerek onun topluma kazandırılması amacına hizmet eder olmalıdır.

 

BİZLERİN SORUMLULUĞU


Dünya Çocuk Hakları Gününü amacına uygun bir ortamda kutlayabilmek bizlerin sorumluluğundadır. Biz yetişkinler, gereksinimleri nedeniyle, çocuk hakları sözleşmesinde belirtilen tüm haklara sahip oldukları dünyayı onlara sunmakla sorumluyuz. Bu sorumluluk aynı zamanda bir ülke sorumluluğudur. 20 Kasımların tüm çocukların kutlama günü olmasını diliyoruz.”

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0625 TL 6.0383 TL
Euro
EURO
6.7591 TL 6.7322 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA