Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert Advert
TARİH 16.12.2018 SAAT 07:24:26
Advert

Sağlıkta son teknoloji GTÜ'de konuşuldu

GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü önderliğinde yapılan II. Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi için bilim insanları, sanayiciler ve öğrenciler bir araya geldi. Zirvede, sağlıkta geleceğin teknolojisi her yönü ile masaya yatırıldı
Sağlıkta son teknoloji GTÜ'de konuşuldu

GEBZE Teknik Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü tarafından organize edilen II. Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi, GTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü amfisinde yapıldı. Biyoteknoloji alanına giren konular ve bunlarla ilgili dünya genelinde yapılan çalışmaların değerlendirildiği Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi’nin ikincisinde, son dönemde giderek ön plana çıkan biyofabrikasyon ve biyoekonomi konseptlerine odaklanıldı. Tam gün süren program biyofabrikasyon temalı sabah sempozyumu ile biyoekonomi temalı öğleden sonra sempozyumundan oluştu. Biyoekonomi sempozyumu kapsamında, aynı zamanda, MARKA tarafından finanse edilen ve Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı'nca yürütülecek olan Özgün Biyo-Ekonomi Kaynakları Mükemmeliyet Merkezi projesinin tanıtımı da gerçekleştirildi.


YENİ BİR ENSTİTÜ


Zirveye konuşmacı veya dinleyici olarak Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden ve sektörde yer alan önemli firmalardan pek çok bilim insanı ve yetkili katıldı. GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Işıl Kurnaz, enstitünün sektör ihtiyaçlarına uygun işgücü yetiştirme amacına yönelik gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahsetti. Biyomedikal cihazlarda yerli ve milli üretim hedefleri doğrultusunda çok sayıda proje başvurusu yaptıklarını aktaran Prof. Dr. Kurnaz, "Amacımız akademisyenleri, öğrencilerimizi ve girişimci adaylarını hem start-up firmalarını kurmuş başarılı girişimcilerimizle hem de sektör temsilcileriyle bir araya getirmek. Hedefimiz sizlerle şekillendireceğimiz bir enstitüye doğru hep beraber evrilmektir.”

 

 


GİRİŞİMCİLERE KATKI


Açılış konuşmasını yapan GTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilay Coşgun, Biyoteknoloji Enstitüsü’nün alanında Ar-Ge ve yenilik ekosistemi kapasitesini geliştirerek ülkemizi teknoloji geliştirebilen, yenilikçi, katma değeri yüksek ve küresel rekabete uygun ürünler üretebilen çekim merkezi haline getirmeyi amaç edindiğini belirtti. Prof. Dr. Coşgun sözlerine şöyle devam etti: “Son dönemlerde açılan 1003 öncelikli alanlar çağrısındaki bazı başlıklar biyoteknolojik ilaç molekülleri ve ürünleri, doku mühendisliği ile tanı, tedavi ve destek amaçlı yenilikçi tıbbi cihazlar ve benzeri alanlarda yoğunlaşmış olup, enstitümüz ayrıca biyomedikal cihazlara yönelik bir strateji ve bütçe dairesi başkanlığı projesi başvurusunun koordinasyonunu üstlenmiş ve bu platform aracılığı ile 3 adet 1003, 2 adet de 1512 bireysel genç girişim desteği projesi ortaya çıkmıştır."


SAĞLIK İÇİN ŞART


Hücreyi çoğaltarak doku, organ gibi biyolojik ürünler üretilmesini mümkün kılan ve dünyada hızla büyüyen bir sektör durumunda olan biyofabrikasyonun ele alındığı sempozyumda; “TÜBİTAK GMBE ve Biyofabrikasyon Sanayisinin Geleceği”, “Kemik Doku Biyofabrikasyonunda Son Yaklaşımlar”, “Türkiye’nin İlk Biyoyazıcı Markası”, “Kişiselleştirilmiş İlaçlarda Yeni Bir Dönem - Çip Üstü İnsan”, “Biyomürekkep Teknolojilerinin Geleceği” ve “Implant Teknolojisinin Geleceği” gibi başlıklarda konuşmalar yapıldı. Öğleden sonraki Biyoekonomi Sempozyumu’nun açılışını Gebze Ticaret Odası Başkanı ve Gebze Eğitim ve Araştırma Vakfı Başkan Yardımcısı Nail Çiler gerçekleştirdi. Çiler, ÖBEK Projesi’nin önemine değinerek zirvenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı V. Devrim Şavlı ÖBEK Projesi’nin kısa bir tanıtımını yaptı.

 


SERTİFİKA VERİLECEK


Biyoekonomi Sempozyumu’nda “Bilimde İnsana Yatırım ve İş Birliği Modelleri”, “Ekonomik Bakış Açısından Türkiye Bitki Örtüsü”, “Biyolojik Çeşitlilikten Katma Değerli Ürünlere Tıbbi ve Aromatik Bitkiler”, “Eşdeğer İlaç Ar-Ge’si ve Güncel Sorunlara Yeni Yaklaşımlar”, “Biyoekonomi Kaynağı olarak Mikroalgler”, “Biyoteknolojik Ürünlerin Gıdadaki Yeri”, “Sürdürülebilirlik ve Kozmetik Sektörü” ve “Döngüsel Biyoekonomi Modeli Nedir?” başlıklı konuşmalar alanlarında uzman davetliler tarafından yapıldı. Dinleyiciler zirve boyunca sorularını uzmanlara yönelterek yanıt bulma imkânı elde etti. Etkinliğe katılan tüm dinleyicilere e-sertifika verilecek.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3887 TL 5.3672 TL
Euro
EURO
6.0956 TL 6.0713 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA