Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.05.2019 SAAT 12:31:39
Advert
 
Advert

Tarih bilinci oluştu ama yine de yetersiz

İzmit Tarih Koridoru Derneği, tarihe değer veren kanaat önderleri ile bir araya geldi. Ünlü tarih araştırmacısı Yavuz Ulugün, İzmit'teki tarihi bilincin yetersizliğine vurgu yaptı
Tarih bilinci oluştu ama yine de yetersiz

Nuket Özcan’ın kurucu başkanlığını yaptığı İzmit Tarih Koridoru Derneği, Wess Hotel’de yemekli bir toplantı düzenledi. Dernek kaanat önderlerinin katıldığı toplantıda Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, Feyzullah Yavuz Ulugün, Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitmeni Deniz Gülsün Sarıbay, Hakan Tanta, Hüseyin Erol, Emine Olguntürk, Metin Güven, Fedayi Okumuş, Seda Ceran, Cemil Çağlarkaya ve İzmit Tarih Koridoru Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Barbaros Oktay, Naciye Özdemir, Gültekin Şahin, Murathan Birinci, Berkay Gürakın katıldı. Toplantıya katılan isimler, neler yapılabileceği yönünde fikir alışverişinde bulundu. 

 

HİKAYEMİZ İZMİT


Toplantıda derneğin misyon, vizyon ve faaliyetlerin anlatıldığı bir sunum yapıldı. “İzmit, bizim hikayemiz” diyerek yola çıkan derneğin; kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim faaliyetleri düzenlemek ve akademik çalışmalar yapmak, amacın gerçekleştirilmesi için gerekli olan her türlü bilgi, belge, doküman ve yayınları temin etmek, dokümantasyon merkezi oluşturmak, çalışmaları duyurmak için amaçlar doğrultusunda gazete, dergi, kitap ve bülten gibi yayınlar çıkarmak, elektronik arşiv ve İnternet siteleri kurmak, belgesel, kısa film ve animasyon benzeri içerikler oluşturmak gibi faaliyetler gerçekleştireceği belirtildi.


YÖNETİCİLERE ÇAĞRI 


Toplantıda konuşan araştırmacı yazar Yavuz Ulugün, “İzmit’te bir tarih bilinci oluştu, ancak yeterli değil. Tabi bu bilincin oluşabilmesi için çok zor yıllar geçirdik. İzmit’in sanayi kenti olması turizm kenti olmasını engellemez. Kent tarihiyle ilgili atılacak her adımda kent yöneticileri destek vermezse, gidilecek yol daha da uzun oluyor. Bunun için kent yöneticileri ile birlikte ilerlemek önemlidir. Bir tarih koridoru oluşturabilmeliyiz, Seka’nın altından Çukurbağa kadar Roma İmparatorluğunun başkenti, bu ön plana çıkarılabilir. Yine İzmit’te azizlerin mitleri vardır. Kandıra’da Greek topluluklarının 10 binlerin yürüyüşü diye bir olay vardır. Bir yürüyüş pakkuru oluşturulabilinir. Hereke halımız var, yöneticileriyle  dahil edilerek bu değerimiz canlandırılabinir. Biz projelerimize inanıp yatırım yapacak birilerini bulalım. Bu yatırımcılarada kent yöneticilerimiz belli sübvansiyonlar sağlayabilir. Daha birçok fikri çıkabilir” dedi.


KOTO'DAN DESTEK


KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan ise konuşmasında; “Biz elimizden ne gelirse destek vermeye hazırız. Ortak paydalarda buluşacağımız ne varsa hepsine destek verebiliriz. Nuket Özcan da söz alarak, "Biz unutmamak için yola çıkıyoruz. Neyi unutmayacağız? Değerlerimizi, tarihimizi, kültürümüzü unutmayacağız. Ben isterim ki Deniz hocamın el sanatlarıyla ilgili bir porjesini hayata geçirelim ya da Kapanönü Çarşısı'nda daha ne yapılabilirizi düşünelim. Derneğimiz maddi temelli bir dernek olmasın diye üyelerimizden aidat alınmayacak. Derneğimiz her ay bir üyemizin projesine destek verecek. Hep birlikte güzel projeleri hayata geçirelim” dedi. 


4 KUŞAK İZMİTLİ


Deniz Gülsün Sarıbay da 4 kuşak İzmitli olduğunu belirterek; “Nikomedia, Romadan sonra 2. büyük başkent. O dönemde 4 büyük başkent  ar ve birisi Nikomedia. Biz bunu öne çıkarabiliriz.  İzmit 7-8 Efes büyüklüğündedir. Etnografya Müzesi'ndeki renkli mermer rölyeflerde dünyanın ilk suflesini veren çizimler var. Ve yine dünyada ilk renkli mermer rölyefler İzmit’tedir. Efes'te bile renkli mermer rölyefler yoktur. Biz bir turizm destinasyonu yapabiliriz. Bir kitapçık oluşturabiliriz.  Mesala Cephanelik, Osmanlı zamanında da cephanelikti. Ordunun ikinci namazgahı buradaydı. Bunları bu turizm destinasyonu içine alabiliriz" dedi. Hakan Tanta projelere kent yöneticilerini dahil etmek gerektiğinin altını çizerken; Hüseyin Erol, "Kendi tarihimize sahip çıkmak çok önemli. Bu sahiplenmeyi gerek kent yöneticileri gerekse tüm İzmitliler birlikte gerçekleştirmeliyiz" dedi.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0625 TL 6.0383 TL
Euro
EURO
6.7591 TL 6.7322 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA