Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 11.08.2020 SAAT 10:16:15
Advert
Advert
 

Eğitim İş’ten emekli öğretmenlere plaket

Eğitim İş Kocaeli Şubesi tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle emekli öğretmenlere plaket takdim etti.
Eğitim İş’ten emekli öğretmenlere plaket
Advert

Arif BULUT- Eğitim İş Kocaeli Şubesi 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nde(KYÖD) düzenlenen programda öğretmenler ile bir araya geldi. Düzenlenen kahvaltıda bir araya gelen öğretmenler bu önemli günde birbirleri ile vakit geçirme fırsatı bulurken kahvaltı sonrası ayrıca emekli öğretmenlere plaket takdimi yapıldı. Programda konuşan Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, “Eğitimi bilimsel ve laik özünden koparmaya çalışan siyasi kadrolar, eğitimi çökertirken öğretmeni de ezmektedir. Öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, son yıllarda ciddi şekilde gerilemiştir” dedi.


YOKSUN BIRAKILMAKTADIR


Programda konuşan Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, “Atatürk, ulusal bütünlüğümüzün kurulmasında ve geliştirilmesinde, Türkiye’nin çağdaşlaşmasında en önemli görevi öğretmenlere vermiştir. Onun; “Uluslan kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir ulus, henüz ulus adını alma yeteneğini kazanmamıştır” sözleri bunun en güzel örneğidir. Bugün ise Türkiye’de öğretmenlerin hak ettiği ilgi ve değeri gördüğünü, taleplerinin karşılandığını söylemek mümkün değildir. Muhalif ve örgütlü öğretmen devletin gözünde sakıncalı görülmekte; öğretmenin mesleki ve demokratik haklarını savunacağı örgütlenme hakkı engellenmekte; kendisini daha da yetiştirecek ve toplumda saygınlığını sürdürecek maddi olanaklardan yoksun bırakılmaktadır” şeklinde konuştu.

 

 

DERİNLEŞMİŞTİR

 

Çalık sözlerini, “Eğitimi bilimsel ve laik özünden koparmaya çalışan siyasi kadrolar, eğitimi çökertirken öğretmeni de ezmektedir. Öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, son yıllarda ciddi şekilde gerilemiştir. Eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, 4+4+4 eğitim yasasıyla öğretim birliğine vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama gayreti, eğitimin dini referanslara göre şekillendirilmek istenmesi, okullarda yaşanan şiddetin artması, ihraçlar ve açığa almalar, sürgünler, sözleşmeli ve güvencesiz istihdam uygulamalarıyla öğretmenlerin yaşadığı sorunlar daha da derinleştirmiştir” şeklinde sürdürdü. 


 

ÖĞRETMEN AÇIĞI KAPATILAMAZ


Çalık sözlerini, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlığa bağlı Okullarda öğretmen ihtiyacının Eylül 2018 itibariyle, 117 bin 403 olduğunu açıkladı. Ancak Aralık ayı sonunda atanacak öğretmen sayısı ise sadece 20 bin olacak. Kadrolu öğretmen atamasından vazgeçerek “doğrudan torpil” anlamına gelen mülakata dayalı sözleşmeli öğretmen sistemini getiren Bakanlık, öğretmen açığını ücretli öğretmenlik ile kapatmaya çalışmaktadır. Yaklaşık 450 bin ataması yapılmayan öğretmen varken ücretli öğretmenlik gibi geçici çözümlerle okullardaki öğretmen açığının kapatılması mümkün değildir” ifadeleriyle sonlandırdı. PLAKET ALAN EMEKLİ ÖĞRETMENLER

 

Şerif Yazıcı, Kebire Çağlar, Huriye Gümüş, Mediha Akgül, Feriddin Alcı, Aydan Akçay, Ayşe Canan Kandıra, Emine Sakine Koşan, Erbay İnce, Gülcan Durak, Raife Tülnur Kıvanç, Selma Özmural, Zeki Akkoç, Serab Baykurt.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Sivil Toplum haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3237 TL 7.2945 TL
Euro
EURO
8.6134 TL 8.5790 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA