Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 21.02.2019 SAAT 11:41:54
Advert
 
Advert Advert

Obezite çağın en büyük sorunu

1. Kocaeli Bariatrik Çalıştayı’nda konuşan KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Cantürk, “Obezite çağın önemli sorunlarından bir tanesi. Hatta belki de en önemlisi diyebiliriz” dedi
Obezite çağın en büyük sorunu

 

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) tarafından düzenlenen "Uluslararası Katılımlı 1. Kocaeli Bariatrik Çalıştayı" başladı. KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Konferans Salonu'nda düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, son yılların en popüler konularından birinin obezite olduğunu belirtti.  Çalıştayda obezite tedavisiyle ilgili her konunun tartışılacağına işaret eden Utkan, "Hepinizin bildiği gibi ülkemizde birçok konuda olduğu gibi obezite cerrahisi konusunda da kurallar, kriterler netleşmeden ya da var olan kurallar göz ardı edilerek, 'Kervan yolda düzülür' mantığı şeklindeki uygulamalar nedeniyle birçok sorunla karşı karşıya kalınmıştır. Dolayısıyla sağlık politikaları oluşturanlar, yeni yeni kurallarla obezite yaklaşımını kontrol etme çabasını son yıllarda arttırmışlardır. Dolayısıyla bugünün konularıyla sağlanması planlanan sistematik yaklaşım, sizlerin klinik pratiğinizde kafa karıştıran sorunların da yanıtı olacaktır" ifadesini kullandı. 

 

 

 

AÇILIM SAĞLAMAK İÇİN BU ÇALIŞTAYI DÜZENLEDİK

 

KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk de çalıştaya Belçika'dan da bilim insanlarının katıldığını, bundan onur duyduklarını kaydetti. 

Obezitenin çağın önemli sorunlarından biri olduğunu vurgulayan Cantürk, şöyle konuştu:

"Hatta belki de en önemlisi diyebiliriz. Çözüm bulmak için birtakım yöntemler deniyoruz. Bu çözümlerdeki amaç kilo kaybını sürdürülebilir noktada düşürmek. Bu vesileyle de birçok kronik hastalığın önlenmesine imkan sağlamak fakat yapılan çalışmaların, uygulanan yöntemlerin birçoğunun bazı hastalarda başarılı olmadığını görüyoruz ve bunun üzerine obezite cerrahisi popülarite kazandı. Bunun obezite cerrahisiyle ilgili yüksek kanıt değerine sahip yayınlar ve çalışmalar olduğunu biliyoruz fakat halen pek çok diğer cerrahi yöntemlerde olduğu gibi obezite de cerrahisinde de birtakım gelişmelerin, değişimlerin olması gerekiyor çünkü uzun vadede sonuçların birtakım riskler taşıdığı üzerine yorumlar yapılmaya devam ediliyor. Dolayısıyla biz de bu konulara ışık tutmak, belki de bir açılım sağlamak için bu çalıştayı düzenledik."

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA