Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.05.2019 SAAT 12:27:55
Advert
 
Advert

Kadınlar şiddete karşı birleşti

Kocaeli Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle, Sabri Yalım’ da basın açıklaması gerçekleştirdi
Kadınlar şiddete karşı birleşti

 

Boran KAYALAR- Kocaeli Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle basın açıklaması düzenledi. Sabri Yalım Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasına platform üyeleri katılım gösterdi. Kadınlar, geçtiğimiz gün hayatını kaybeden MMO üyesi Özlem Polat’ın fotoğrafını çevresine mumlar koyarak alana bıraktı. Kadınlar ayrıca 2018 yılından beri Kocaeli’de öldürülen kadınlar için parka kırmızı ayakkabı bırakarak sessiz protestolarını yaptı.

 

 

 

 

KADINA ŞİDDETİN DOZAJI ARTTI

 

Grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Kocaeli Şubesi Kadın Sekreteri Sibel Yılmaz, “Ataerkil kapitalist sistemin yarattığı eşitsizlikle,  ayrımcılıklar, savaşlar derinleşerek devam etmektedir. Tüm dünyada devletler uyguladıkları baskıcı politikalarla kadına yönelik şiddetin boyutları ve dozajını arttırmıştır. Böylesi bir gerçekliğin yaşandığı bugün biz kadınlar; ataerkil kapitalizme ve yarattığı şiddetin her türlüsüne karşı savaş,  tacize, tecavüze, yoksulluğa haklarımızın yok edilmesine, eşitsizliğe ve gericiliğe karşı bir kez daha alanlardayız” ifadelerini kullandı.

 

 

HİÇ BİRŞEY OLMAMIŞ GİBİ

 

Sözlerinin devamında Yılmaz, “Bugün bizlerin aslında her gün karşı karşıya kaldığı, her gün karşısında canımızı, aklımızı, bedenimizi, emeğimizi, ruhumuzu savunmak için dayandığı, direndiği, sustuğu, haykırdığı erkek şiddetini bu şiddetin devletler eliyle meşrulaştırılması ve uygulanmasını dünyanın dört bir yanında görünür kıldığımız gün. ‘Eve geldiğimde yemek hazır değildi, itibarımı sarstı, başkasıyla mesajlaştı, cinnet geçirdim, sevdiğim için kıskandım ‘her gün bunun gibi cümlelerle kadınların hayatı burnundan getiriliyor, canına kast ediliyor ve sonra hayat hiçbir şey olmamış gibi birkaç özür birkaç ceza indirimi birkaç zoraki barıştırma ile akıp gidiyor bu şiddetin özünü cezasızlık oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

 

 

SUSMAYACAĞIZ

 

Son olarak Yılmaz, “Tüm olumsuzluklara rağmen biz kadınların susmaya haklarımızdan mücadelemizden hayatımızdan birbirimizden vazgeçmeye hiç niyetimiz yok. Kim ne derse desin bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak çünkü haklarımızın, hayatlarımızın değerini iyi biliyoruz. Çünkü kadın hareketi var. Kadın mücadelesi var. Kadın dayanışması var. Yaşasın kadın dayanışması” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

NEFRET MAĞDURU

 

Yılmaz’ın ardından söz alan Umut Erkan, 20 Kasım Nefret Mağduru Transları Anma Günü nedeniyle şu açıklamayı yaptı, “İktidarların güvenlik gibi gerekçelerle görevlendirdiği bekçi ve devriyelerin yaşam alanlarımızı kapatması, bizi sokaklarımızdan, çalışma yerlerimizden uzaklaştırması ve sosyal tecrit uygulamaları insan hakları ihlalidir” ifadelerini kullandı.

 

YASA YAPICILARA SESLENİYORUZ

 

Son olarak Erkan, “Tüm bunların üzerine basında katlanarak devam eden nefret söylemleri ve hedef gösteren haberler de failler kadar suçludur.  Nefret suçlarına karşı gerekli önlem alınmadıkça Translara yönelik nefret saldırıları ve cinayetlerin önlenemeyeceği apaçık ortadadır. Buradan tüm yasa yapıcılara sesleniyoruz. Etkinliklerimizi yasaklayarak, bizi görünmez kılmaya çalışarak Trans cinayetlerinin önüne geçemezsiniz. Trans cinayetlerine karşı bize bir yasa lazım” diye belirtti.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0625 TL 6.0383 TL
Euro
EURO
6.7591 TL 6.7322 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA