Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 20.05.2019 SAAT 18:21:20
Advert
 
Advert

Ergüney: Antibiyotik kullanımı yüzde 30’a düştü

31. Bölge Kocaeli Eczacı Odası ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle ‘Antibiyotik Kullanımı Ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı Çalışmaları’ konulu bilgilendirme toplantı gerçekleşti. . Toplantıda konuşan İl Sağlık Müdürü Ergüney antibiyotik kullanımının il genelinde yüzde 30’a düşürüldüğünü söyledi.
Ergüney: Antibiyotik kullanımı yüzde 30’a düştü

Arif BULUT  -31. Bölge Kocaeli Eczacı Odası ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle ‘Antibiyotik Kullanımı Ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı Çalışmaları’ konulu bilgilendirme toplantı gerçekleşti. Kocaeli Eczacı Odası binasında gerçekleştirilen toplantıya Kocaeli İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, 31. Bölge Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı, Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanı Ecz. Mesil Aksoy ve çok sayıda eczacı katıldı. 


MALİYET ÇIKIYOR


Toplantıda konuşan Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı, “Bugün akılcı ilaç kullanımı hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştireceğiz. Bildiğiniz gibi reçetelendikten sonra bizler karşılıyoruz fakat bundan sonrasında ilaçların doğru kullanılması çok önemli. İlaç üretildikten hastaya sunulan aşamaya kadar çeşitli zorluklar ve bu zorluklara bağlı maliyetler çıkıyor. İlaçların yanlış kullanımı sonrasında oluşan faciaların ardından ilaç kullanımının ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Kapital şirketler bir satış baskısı oluştururken vatandaşlarımızın da sağlık okuryazarlığı olması çok önemli” dedi. Vatandaşlarımız doğru bilgilerle ilaçlarını kullanmalı yanlış kullanımlarında sonuçları geri dönülemez oluyor” dedi. 

 


DENETLENMELİ


Sözlerine devam eden Arpacı “Vatandaşlarımızda antibiyotik kullanımının tüm hastalığı geçireceğine dair bir inanç var. Hasta vatandaşlarımız antibiyotik yazmayan doktorların kötü olduğunu iddia ederek kendilerine başka bir hekim bularak antibiyotik yazdırmaya çalışılıyor. Bu noktada sağlıkta şiddetin etkisi büyük, geçen hafta bir eczanede bir vitamin ilacından dolayı şiddet olayı yaşandı. Sağlık sadece insan sağlığı değildir, hayvan ve bitki sağlığı da çok önemli. Bunların da mutlaka sağlık taramaları yapılmalı. Bugün öğrendiğim bir haberde Rusya’ya gönderilen peynirlerden antibiyotik değeri yüksek olanların geri gönderildiğini öğreniyoruz. Gıdalarda da sağlık taraması yapılmalı ve üretim süreci denetlenmeli” dedi. 


YÜZDE 10’A DÜŞECEK


Arpacının ardından konuşan İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, “Hekimlik ve eczacılık meslekleri kardeş meslekler, bu noktada sağlığın her alanında ortak adım atmamız gerekiyor. Özellikle ülkemizde akılcı ilaç kullanımına yönelik Sağlık Bakanlığı tarafından ciddi çalışmalar yapılmakta ve bunların başarılı sonuçlarını görüyoruz. Şehrimizde antibiyotik kullanımı yüzde 50 civarından yüzde 30 seviyesine düştü. Amacımız Avrupa düzeyi olan yüzde 10’un altına indirmek” şeklinde konuştu. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0600 TL 6.0358 TL
Euro
EURO
6.7614 TL 6.7344 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA